Autor Wątek: Procesy starzenia się skóry  (Przeczytany 19661 razy)

Offline jumpi

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 179
Procesy starzenia się skóry
« dnia: 2008-07-03, 20:45:39 »
Procesy starzenia się skóry

   Starzenie się skóry to naturalny proces, który polegaja na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, spowolnieniu procesów regeneracyjnych i utracie zdolności adaptacyjnych ustroju. Bardzo dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, takie jak: promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja i czynniki wewnętrzne, związane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, nieprawidłowym odżywianiem i niedoborami witamin.  Proces starzenia się organizmu jest przyczyną dwóch procesów: genetycznego i środowiskowego, opartego na działalności wolnych rodników odpowiedzialnych za tak zwane starzenie środowiskowe, zależne od trybu życia. Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Zmniejsza się także grubość skóry i tkanki podskórnej, spłaszczeniu ulega warstwa brodawkowata skóry właściwej. Następuje również wiele zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu poszczególnych warstw naskórka: przerasta warstwa rogowa, stając się nawet czterokrotnie grubsza, warstwa ziarnista i kolczysta zaś powoli zanika. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji i stopniowemu zanikowi, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, co powoduje ubytki w płaszczu hydro-lipidowym skóry i podwyższa wartość przeznaskórkowej utraty wody TEWL. Spadek ilości komórek Langerhansa powoduje osłabienie systemu immunologicznego skóry, wzrasta więc podatność na podrażnienia i rozwój zmian nowotworowych . Wzrastająca aktywność enzymatyczna kolagenozy , elastazy, hiarulonidazy powoduje niszczenie włókien warstwy siateczkowej, co widoczne jest jako utrata elastyczności i jędrności skóry. Wszystkie te zmiany są nieodwracalne i nieuchronne, możemy jednak właściwym postępowaniem je opóźnić. Zmiany na twarzy w kolejnych latach życia to:
30-lat: nadmiar skóry powiek górnych ( opadanie powiek górnych), ' kurze łapki' w bocznych kątach oka,
- 40 - lat: wyraźnie zaznaczone fałdy nosowo - wargowe ( bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki marsowe ( pionowe międzybrwiowe),
- 50-lat: opadanie końca nosa, mniej wyraźnie zaznaczona linia żuchwy, zmarszczki szyi, widoczne poziome pasma mięśnia szerokiego szyi, opadanie bocznych części policzków
- 60-lat, 70-lat, 80-lat: ścieńczenie skóry oraz zanik tkanki podskórnej, przyczyniający się do wyraźnych zmarszczek i wiotkości skóry.
   Wyróżniamy 2 rodzaje zmarszczek:
- Zmarszczki mimiczne - najczęściej są one rezultatem często powtarzanych grymasów mimicznych, czyli ruchów mięśni mimicznych twarzy - stąd nazwa "mimiczne". Tworzą się poprzez ruchy mięśni twarzy np. kiedy się śmiejemy lub marszczymy brwi. Najbardziej widoczne z nich to tzw. śmieszki wokół oczu oraz zmarszczki złości i zdziwienia na czole.
- Zmarszczki dynamiczne - ich przyczyną jest naturalny proces starzenia się skóry, zanik.
   Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest starzenie się organizmu, któremu towarzyszy spadek poziomu hormonów w organizmie. Hormon wzrostu HGH, testosteron, DHEA oraz melatonina są wytwarzane przez organizm w znacznej mierze do 20 roku życia. Hormony te wpływają na kondycję fizyczną, sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego i na regenerację komórek. Na skutek zmian w poziomie hormonów, gorzej zaczyna funkcjonować większość organów w tym skóra.
   Egzogennym czynnikiem odpowiedzialnym za proces starzenia się są wolne rodniki. Powodują destrukcję lipidów, atakują proteiny, czyli białko w błonie komórkowej. Komórka przestaje prawidłowo funkcjonować. Następnie niszczą enzymy. W efekcie, gdy enzym przestaje pracować w naszej skórze, ulegają uszkodzeniu kolagen i elastyna. Następuje rozerwanie wiązania peptydowego i uszkodzenie struktury tego białka. Konsekwencją tego jest znacznie wcześniejsze starzenie się skóry niż jest to przewidziane przez czynniki genetyczne. Do czynników prowadzących do powstania wolnych rodników należą: promieniowanie ultrafioletowe typu A, stres, spaliny, dym nikotynowy, stany zapalne w naszym organizmie, zanieczyszczona woda, konserwowana żywność, metale ciężkie, a nawet niektóre leki. Działalność wolnych rodników na naszą skórę jest zależna od trybu życia. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, palenie papierosów, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych, brak relaksu na świeżym powietrzu, nie uprawianie sportu oraz zła pielęgnacja skóry to przyczyny przyspieszonego starzenia się skóry. Do głównych typów wolnych rodników należą tlen singletowy, ozon, anionorodnik ponadtlenkowy, nadtlenek wodoru oraz rodniki wodoronadtlenkowe i alkilonadtlenkowe.
   Endogenne starzenie się skóry odczuwają zwłaszcza kobiety pomiędzy 35. a 45. rokiem życia. Z wiekiem proces regeneracji naskórka następuje wolniej, więcej czasu zajmuje wymiana komórek w skórze. Komórki produkują mniej ceramidów, które odpowiadają za szczelność naskórka. W konsekwencji skóra ulega przesuszeniu i staje się szorstka.
Z czasem proces ten pogłębia się.
   Dla utrzymania skóry w dobrej kondycji potrzebna jest jej systematyczna pielęgnacja uzupełniana odpowiednio dobranymi zabiegami oraz stosowanie aktywnych biologicznie składników, które docierają do głębszych warstw naskórka działając regeneracyjnie, odżywczo i ochronnie. Do substancji, które skutecznie przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry zaliczamy:
Witamina A, retinol i jego pochodne, które są w organizmie zamieniane w kwas witaminy A, który pobudza odbudowę komórek.
Witamina E -zwana witaminą młodości
Hydroksykwasy (w szczególności kwas glikolowy)  wspierają odnowę i mechanizmy regeneracyjne.
Przeciwutleniacze (antyoksydanty) - wspierają mechanizmy ochronne i regeneracyjne. Należą do nich m.in. Witamina C, która jak wykazały badania, ochrania skórę, zapobiega jej fotostarzeniu się oraz stymuluje produkcję kolagenu.
Substancje hormonopodobne, np. soja - spowalnia tworzenie się zmarszczek .
Kwas hialuronowy - jest substancją silnie wiążącą wodę w tkance łącznej. Wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenowymi i utrzymuje elastyczność skóry.
    Główne zasady pielęgnacji skóry dojrzałej po przekroczeniu 35 roku życia to dostarczanie organizmowi dużej codziennej porcji antyoksydantów, pomocne w walce ze starzeniem się skóry są witaminy A, E, C. Należy rownież wzbogacić swoją dietę o produkty będące źródłem tych witamin, a więc żółto - pomarańczowe owoce i warzywa, jaja, wątróbkę, oleje roślinne, orzechy, czarną porzeczkę, aronię, owoce cytrusowe. Spowolnienie procesów starzenia uzyskamy dzięki ćwiczeniom, prowadzeniu zdrowego trybu życia, prawidłowemu programowi dbania o skórę oraz radzeniu sobie ze stresem dnia codziennego. Aby opóźnić moment pojawienia się zmarszczek lub zapobiec ich dalszemu powstawaniu należy stosować odpowiednie kosmetyki, dobrane do rodzaju cery.  Kosmetologia wykreowała nowy typ kosmetyków dla kobiet - nazywane się kosmeceutyki (kremy-leki).  Przeciwdziałają starzeniu się skóry poprzez jej ochronę przed niszczącym działaniem promieniowania ultrafioletowego i zanieczyszczeniami środowiska.
Dostępne są również zabiegi dermatologii estetycznej opóźniające pojawienie się widocznych cech starzenia się skóry są to przede wszystkim zabiegi złuszczające prowadzone przy pomocy hydroksykwasów popularnie zwane kwasami owocowymi. Związki te prócz działania złuszczającego silnie nawilżają, przyspieszają podział warstw żywych naskórka, regenerują włókna kolagenowe, przyspieszają mikrocyrkulację w naczyniach krwionośnych skóry oraz podnoszą ilość glikozaminoglikanów w tym kwasu hialuronowego w naskórku. Nowszymi zabiegami w walce ze starzeniem się skóry są zabiegi wprowadzania podskórnie substancji regenerujących czyli tzw. Mezoterapia. Zabieg ten polega na podskórnym podaniu witaminy C, kwasu hialuronowego oraz mikroelementów odpowiedzialnych za kondycję skóry.
Metody chirurgiczne ogólnie określa się jako operacje plastyczne. Są to głównie zabiegi polegające na naciąganiu skóry. Metody te przynoszą najtrwalsze efekty, choć są najbardziej inwazyjnym sposobem korekcji. Wykonywane są wyłącznie przez lekarzy chirurgów plastyków, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Niosą ryzyko typowych dla operacji powikłań. Zlikwidowanie zmarszczek twarzy możemy osiągnąć kilkoma sposobami, w zależności od ich umiejscowienia, głębokości, napięcia skóry, wieku i oczekiwań pacjenta.
Dostępne metody obejmują:
- wstrzykiwanie tzw. wypełniaczy w zmarszczki,
- podawanie środków osłabiających mięśnie,
- peelingi
- lifting twarzy i szyi.
Facelifting - ta operacja polega na odwarstwieniu skóry twarzy i szyi oraz usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry, a wygładzenie zmarszczek następuje dzięki naciągnięciu skóry.
Terapia laserowa - zabieg laserowego wygładzania zmarszczek to działanie na włókna kolagenowe, przez co osiąga się lepsze napięcie skóry. Zabieg polega na głębokim złuszczeniu skóry promieniami lasera. Laser służy jako narzędzie, które mechanicznie ściera naskórek a także, w zależności od ilości złuszczonych warstw, wierzchnią część skóry właściwej. Terapia laserowa zaliczana jest do poważnych i skomplikowany operacji - powinna być więc wykonywana wyłącznie przez lekarzy, a po zabiegu pacjent powinien pozostać pod ścisłą kontrolą lekarza. Laserem można wygładzać zmarszczki wokół ust, oczu, na czole i szyi.                                                   Niechirurgiczne metody, a zarazem nieinwazyjne, metody spłycania lub likwidowania zmarszczek to: terapia botulinowa - jest jedyną metodą redukcji zmarszczek mimicznych, która działa na ich główną przyczynę - mięśnie mimiczne. Za pomocą zastrzyków z botuliny połączenia miedzy nerwami a mięśniami zostają chemicznie zablokowane na określony czas. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy, tak by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia. Zabieg najczęściej stosowany jest do spłycania bruzd poprzecznych i pionowych, tzw. lwich, czoła. Przeprowadzony może być jedynie przez przeszkolonych lekarzy, gdyż prawidłowe wykonanie wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji.
Wypełnianie zmarszczek twarzy za pomocą implantów:
Wypełniacze to preparaty pochodzenia biologicznego lub sztucznego, podawane w formie zastrzyków podskórnych lub śródskórnych w celu modelowania konturów twarzy, wypełnienia zmarszczek lub powiększania ust. Preparaty biologiczne to - własna tkanka tłuszczowa pacjenta, kwas hialuronowy, kolagen.

źródło: internet, notatki własne
www.pajacyk.pl
Jeśli klikniesz w brzuszek Pajacyka, ofiarujesz dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc żadnych kosztów.
Odwiedzaj często Pajacyka, najlepiej ustaw go jako stronę startową.

Offline madziunia

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #1 dnia: 2009-06-18, 00:33:18 »
jakim terminem okresla sie starzenie skory z powodu wyniszczajacych chorob lub przewleklych stanow zapalnych??? z gory dziekuje za pomoc :)

Offline eck

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-08-20, 12:16:07 »
W jaki sposób można realnie opóźnic proces starzenia sie skóry?

Offline your

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-08-20, 15:00:25 »
Na pewno na to jak wyglada nasza skóra ma duży wpływ na to jak żyjemy, jak sie odżywiamy oraz to jak ją pielęgnujemy.

Na plus jest:
zdrowa i zróznicowana dieta
picie dziennie duzej ilości wody
wysypianie się
ograniczanie stresu
wyregulowanie hormonoów
oraz odpowiednia pielegnacja (codzienne zmywanie makijazu, peeling oraz kremy na noc i na dzien).

Polecam szczególną uwage przyłożyć do pielęgnacji skóry suchej i wrazliwej. Skóra taka jest cienka oraz niestety przez to ma szybsze skłonności do starzenia się.  http://thebodyshopclub.pl/blog/skutecznie-oczyscic-skore-toksyn-zanieczyszczen
« Ostatnia zmiana: 2018-08-24, 09:36:03 wysłana przez your »

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-06-12, 10:18:37 »
Dziewczyny
Proszę o zapoznanie się z regulaminem. Łamanie kończy się zabanowaniem konta.

Offline Cytryna

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 228
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-01-27, 13:02:08 »
Kosmetyki nie zatrzymają calkowicie procesu starzenia się skóry. O wiele większe znaczeie ma to jak o siebie dbamy. Polecam na pewno
zdrową dietę pełna warzyw oraz owoców
unikanie stresu
picie dużej ilosci wody
jak również stosowanie suplementów od wewnątrz

Bardzo duże znaczenie mają antyoksydanty.... Nie każdy wie, że składniki aktywne, zawarte w olejach CBD, również wykazują działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu CBD staje się świetnym narzędziem w rękach każdego, kto chce skutecznie zwalczać pierwsze oznaki starzenia.  Od czasu od kiedy wprowadziłam cbd do diety widzę, ze moja skora wyglada o wiele lepiej.
https://konopnysklep.com.pl/kosmetyki/spirytusowe-mikstury-ziolowe/
« Ostatnia zmiana: 2020-01-31, 07:57:15 wysłana przez Cytryna »

Offline nikaaa_qq

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-07-18, 19:29:13 »

Witamina A, retinol i jego pochodne, które są w organizmie zamieniane w kwas witaminy A, który pobudza odbudowę komórek.
Witamina E -zwana witaminą młodości

te witaminy sa w olejku konopnym, do tego są tam kwasy omega 3 i6 i inne witaminy oraz minerały. ja daje troszkę olejku cbd do kremów i balsamów i działają super. tylko trzeba zwrocic uwagę na skład olejku. fajne zrodlo wiedzy o nich tutaj : cenzura :   : jump2 :
« Ostatnia zmiana: 2022-07-21, 10:53:38 wysłana przez Tomek »

Offline ramonka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Procesy starzenia się skóry
« Odpowiedź #7 dnia: 2023-03-02, 11:54:50 »
Ja jestem zwolenniczką metod jak najbardziej zbliżonych do natury też lubuję się w domowych maseczkach czy rolowaniu twarzy masażerem. Ostatnio zainteresowałam się jogą twarzy https://soestetic.pl/joga-twarzy-efekty-cwiczenia powoli wprawiam się w treningi, także spróbuję ocenić efekty po 2-3 miesiącach.

Podobnoć całkiem sprawie stymuluje produkcję kolagenu, wygładza skórę i nadaje twarzy konturów. Co by nie było, póki co przy niektórych ćwiczeniach przed lustrem sporo śmiechu jest, także już na starcie jakiś plus  :wink: