Autor Wątek: Choroby paznokci  (Przeczytany 19081 razy)

Offline Natalia

 • Ilość postów mnie przerosła...
 • *****
 • Wiadomości: 7270
Choroby paznokci
« dnia: 2007-02-16, 22:21:16 »
Przerost płytki paznokciowej
- zgrubienie płytki
- znaczne wydłużenie , niekiedy zakrzywienie co nadaje jej kształt szponowaty
-brak połysku
-zabarwienie szare, zółte, ciemnobrązowe , najczęściej dotyczy palucha u stóp
W przypadku zmian wrodzonych przerost występuje na wzystkich płytkach.

Leczenie- chirurgiczne , w gabinecie ścinanie lub szlifowanie płytki

Oddzielanie sie płytki paznokciowej- rozpoczyna sie na wolnym brzegu na skutek rozwłóknienia części łożyskowej, dochodzi do oddzielania sie części zewnętrznej od łożyskowej paznokcia.

Przyczyna- najczęściej łuszczyca , zakażenia bakteryjne, grzybicze, zaburzenia krążenia i czynności tarczycy. Naczęstszą przyczyną są urazy, częsty kontakt z lakierami do paznokci zawierającymi żywicze syntetyczne lub częste moczenie rąk przy użyciu mydeł rozmiękczających.

Łamliwość płytki paznokciowej- wyszczerbianie wolnego brzegu, zmniejszona twardość paznokcia.

Przyczyna- częste stosowanie lakierów , zmywaczy do paznokci, kontakt z zasadami, żywicami, częste moczenie rąk.

Leczenie-utrzymanie rąk w stanie suchym, krótkie obcinanie paznokci, wcieranie kremów odżywczych w plytkę paznokciową.

Zaklęśnięcie płytki paznokciowej-talerzykowate wgłebienie na 1 lub kilku paznokciach , najczęściej przy niedokrwistości, bywa też dziedziczne

Leczenie - witaminy z grupy B i C, żelazo

Bruzdowanie paznokci- podłużny objaw nasilający sie z wiekiem, zaburzenia wewnątrz organizmu-krążenia, w reumatoidalnym zapaleniu stawów, przy liszaju płaskim, przy ciężkich stanach ropnych wyniszczających organizm.

Bruzdowanie poprzreczne- bruzdy przesuwają sie od macierzy ku wonemu brzegowi, wystepuje po ciężkich chorobach zakaźnych, wyniszczających , mogą towarzyszyć chorobom skóry np. łuszczycy, pojedyncza bruzda może być wynikiem silnego urazu w obrębie macierzy lub nerwowy odruch bawienia sie paznokciami i uszkodzenie macierzy.

Bielactwo paznokci- odbarwienia , nieregularne lub linijne, kropkowate przesuwające się od macierzy ku wolnemu brzegowi paznokcia , częsciej na palcach rąk i u kobiet.
Przyczyną może byc uraz lub głebokie wycinanie skórek.

Dystrofia kanalikowa-dotyczy paznokcia kciuków , na których pojawia sie bardzo dobrze widoczne wgłębienie lub szczeliny w części pośrodkowej paznokcia z poprzecznie rozchodzącymi się pofałdowaniami. Przyczyny choroby nie sa znane,choć przypuszcza się jest ona związana z czasowym defektem macierzy paznokcia.

Paznokcie w kształcie rakiety-jest to wrodzone, dziedziczące się schorzenie, paznokieć jest krótki i szeroki, jego długość jest znacznie mniejsza od szerokości. Defekt ten związany jest z przedwczesnym zakończeniem wzrostu paliczka dystalnego.

Szorstkość paznokci- charakteryzuje się zwyrodnieniem wszystkich paznokci u rąk i nóg, płytki paznokcia są cienkie , mają nieregularną powierzchnię, w dotyku przypominaja papier ścierny

Palce pałeczkowate dobosza- rozszerzenie i przerost dystalnych paliczków rak zwany jest palcami dobosza i współistnieje ze zmianami płytek paznokciowych, które przybierają postać szkiełek od zegarka ( tzw. paznokcie Hipokratesa).

Wrastanie paznokci- bardzo często obserwowane schorzenie , polega ono na wrastaniu bocznego wału brzegu płytki paznokcia w otaczające tkanki miękkie. Powoduje to powstanie obrzęku a wielokrotnie dochodzi do tworzenia się ziarniny. Zmiana może byc bolesna, najczęściej dotyczy palucha, rzadziej innych paznokci, rzadko wystepuje na panznokciach rąk.

Brodawki- najczęstszym zakażeniem wirusowym paznokcia są brodawki wirusowe, występujące okołopaznokcioweo w obszarze wału i obrabka naskórkowego paznokcia lub wrastające pod płytką paznokcia w opuszki palców.
Zalecane leczenie-prowadzona we wlasciwym czasie krioterapia w miesjcowym znieczuleniu , miejscowe środki niszczące brodawki.

Zanokcica- jest przeważnie wywołana zakażeniem, surowicze bądź ropne, ostre lub przewlekłe zapalenie przypaznokciowe lub okołopaznokciowe.Ostra zanokcicę wywołuja przeważnie bakterie(gronkowce, paciorkowce).
Zanokcica przwelekła, jest przeważnie wywolana zakażeniem grzybiczym, często wytępują czynniki predyspozycyjne , takie jak wrota zakażenie( zranienia, wrastające paznokcie), maceracja wskutek wilgotneg mikroklimatu lub osłabienia odporności.

Grzybica paznokcia- grzybicze zajęcie plytke paznokciowcyh może dokonywać sie przez dermatofity, drożdżaki, pleśnie.Zakażenie grzybicą zaczyna się przeważnie od dalszej części płytki łożyska, postepuje w kierunku bocznym, rzadko obserwowany jest odwrotny kiedrunek postępowania infekcji. Pod względem klinicznym sa to białawo- zółtawe s,mugiw obrębie płytki a poźniej zwyrodnienia , zniszczenie nawet całej płytki. Pznokcie palców rąk lub stóp sa zajęte przważnie asymetrycznie.źródło-notatki własne

Offline weronika1983

 • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
 • *
 • Wiadomości: 7
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-07-29, 10:01:33 »
hej bardzo przydatny post ja najmniej raz w sezonie mam problemy z paznokciami i zawsze sięgam po sprawdzona markę nail tek
www.kosmetykidrogeria.pl wyjątkowe kosmetyki

Offline Instytut Piękna

 • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
 • *
 • Wiadomości: 39
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-08-06, 17:19:01 »
Dzięki wypisanie chorób paznokci, taka ściąga przyda się każdemu. Fajnie by było jeszcze zdjęcia dodać, to wtedy łatwiej zapamiętać :)

Offline iiilona

 • Czasami tu zaglądam...
 • **
 • Wiadomości: 65
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-08-08, 20:13:03 »
witam, zdarza wam się pracować z os chorującą na grzybicę paznokci? Jak postepujecie z lakierem do paznokci stosowanym u os z taką przypadłością.... kosz??

forum kosmetyczne dla kosmetyczek i kosmetologów - kosmetyczki.net

Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-08-08, 20:13:03 »

Offline The Lady

 • Administrator(ka)
 • Ilość postów mnie przerosła...
 • *****
 • Wiadomości: 3947
 • Hmm.. co tu wpisać? :)
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-08-08, 22:07:37 »
Na grzybicę powinien być stosowany odpowiedni preparat a nie lakier a przedtem skierowanie do lekarza.

Pozdrawiam
Lejdi :diabel:
Devil Inside
Admin

forum kosmetyczne dla kosmetyczek i kosmetologów - kosmetyczki.net

Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-08-08, 22:07:37 »

Offline iiilona

 • Czasami tu zaglądam...
 • **
 • Wiadomości: 65
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-08-09, 01:10:31 »
dokładnie ale wiem, że istnieją salony które wykonują zabiegi manicure czy pedicure u os z grzybicą i ciekawi mnie co później się dzieje z preparatami stosowanymi do zabiegu... Ludzie sobie czasami nie zdają sprawy z powagi sytuacji :(

Offline natalia1985

 • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
 • *
 • Wiadomości: 12
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-10-10, 01:22:03 »
Tak to teraz przeczytałam i myślę o fuj........... nie no ja z grzybicą nigdy nie kogo nie przyjęłam. Ale jedna z moich klientek miała zaszczyt zarazić się grzybicą u dziewczyny która jej robiła pazurki tzw profesjonalistki. I pewnie coś w tym jest.  Ja tak sobie to wyobrazam, że dziewczyna nie potrafiła rozpoznać grzybicy i przyjęła kliente. Potem wiadomo czy lakier czy sama się zaraziła i bach rozniosła po swoich klientkach. Ale to takie moje domniemania. I dlatego właśnie bardzo ważnym elementem jest w naszej pracy umiejętność rozpoznania chorób paznokci i wiedza na ten temat . W sumie od tego się zaczyna na profesjonalnych kursach .....chyba że coś się zmieniło. Myślę, że to za duże ryzyko a przede wszystkim gdzie jest sens malować paznokcie kiedy ma się taki problem jak grzybica która wymaga natychmiastowego leczenia . Przecież ani to ładnie nie wygląda no i można ją przenosić i przenosić a raczej roznosić. Nawet nie wiedziałam że są miejsca w których wykonuje się takowe usługi hmmm

Offline iiilona

 • Czasami tu zaglądam...
 • **
 • Wiadomości: 65
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-10-10, 18:51:14 »
natalia1985 oczywiście masz racje, ja również nie przyjmuję os z grzybica paznokci, a tego lata co trzecia klientka byla z grzybica i jak odmówić ładnie żeby nie urazić (nie kazda klientka rozumie), jak jednej spytałam czy konsultowała się z dermatologiem powiedziala ze powiedzial jej 'zeby zmienila zmywacz do paznokci' szooook.........   

Offline zosia80

 • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-03-20, 23:52:46 »
Wydrukowałm i powiesiłam na tablicy korkowe. Super ściaga

forum kosmetyczne dla kosmetyczek i kosmetologów - kosmetyczki.net

Odp: Choroby paznokci
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-03-20, 23:52:46 »