Autor Wątek: Metody diagnozowania skóry twarzy  (Przeczytany 25656 razy)

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
Metody diagnozowania skóry twarzy
« dnia: 2007-02-16, 23:21:18 »
Wywiad -podstawą właściwego postępowania jest ustalenie rodzaju cery.Wygląd zewnetrzny skóry jest uwarunkowany różnymi czynnikami, które należy wziąśc pod uwagę przy dokonaniu oceny skóry. Na jej wygląd składa sie koloryt, elastyczność, napięcie , nawilżenie i natłuszczenie. Cechy te mozna określić różnymi metodami jedną z nicj jest wywiad z klientem. Dobrze przeprowadzony wywiad z klientem jest bardzo istotny, ponieważ tylka tą drogą można sie dowiedzieć o prpblemach ze skórą, o jej dotychczasowej pielęgnacji , zmianach ej stanu i wiele więcej.

Dermaskop( lampa lupa)- lampa dermatologiczna wyposażona w szkło powiększające oraz lampę zamocowaną od dolu co umożliwia wnikliwe badanie wizualne skóry. Dzięki tej lampie możeny zaobsewować na skórze teleangiektazje , rozszerzone pory skórne, zaskórniki zamknięte i otwarte czy też prosówki.

Lampa wooda- w tej lampie do diagnozy skóry wykorzytsywane jest promieniowanie UV. Przed wykonaniem tego badania skóra powinna być dokładnie oczyszcona. Lampa ta umożliwia ocenę skóry na podstawie różnicy w jej fluorescencji

- skóra normalna-kolor niebieskofioletowy
-skora sucha-kolor bladofioletowy
-skóra nawilżona-kolor ciemnoniebieski
-skóra tłusta-kolor prawie czarny
-nadmierne rogowacenie-kolor biały
-ropne krosty, trądzik-kolor zielonawobiały

Należy pamietać, że lampę wooda należy tuz przed użyciem rozgrzać , oraz podczas badania trzymać w odległości 20 cm od pacjenta.

Ewaporymetr- jest to urządzenie do pomiaru utraty wody przez warstwę rogową skóry, wyposażone w dwie pary końcówek mierzących objętość wydzielonej pary wodnej przez skórę.

Pehametr- jest to urzadzenie służące do badania pH warstwy rogowej skóry. Wartość pH zdrowego naskórka waha się pomiędzy 5-5,6 pH, a więc ma ona odczyn lekko kwaśny.

Diaskopia- jest to metoda badawcza pozwalająca na zbadanie właściwego zabarwienia skóry. Polega ona na przyciśnięciu do skóry przeźroczystej szpatułki, dzięki czemu  w miejscu ucisku krew z naczyń wlosowatych jest dobrze widoczna. Dzięki temu ukazuje nam sie właściwe zabarwienie skóry.

Dermografizm- jest to tzw. pisanie po skórze, aby wykonać t badanie, nalęzy przeciągnąć po skórze pacjentki szpatułkę, równomiernie ją przy tym dociskając. Pod wpływem ucisku pojawia sie biała kreska, apo kilku sekundach nastepuje zaczerwienienie skóry w tym miejscu. Jest ono spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co jest prawidłową reakcją na tego rodzaju podrażnienia. Zaczerwienienie widoczne jest przez krótki czas, a anstepnie zanika.

Profilometria- jets to ocena powierzchni skóry, ocenia sie głównie liczbę zmarszczek, ich głębokość oraz szorstkość skóry. Profilometria to tzw. odcisk silikonowy. Negatyw takiego ocdcisku badany jest igłą mechaniczną, która rejestruje dane w postaci wykresu informującego o szortkości skóry i głebokości zmarszczek. Profilometria ma swoje zastosowanie, gdy konieczna jest ocena skuteczności preparatów kosmetycznych wygładzających skórę.

Elastyczność i napięcie-badanie skóry na elastycznośc i napięcie jest bardzo proste. Należy unieść palcami kawałek skóry poniżej oka i po chwili puśćic. Czas, którego skóra potzrebuje , aby powrócic do swego pierwotnego stanu jest miarą jej elsatycznośći, im dłuższy czas , tym mniejsz aelastyczność.

Zwartość tłuszczów na skórze można ocenić juz na pierwszy rzut oka. Tłusta skóre można wyczuć także dotykiem. Cera normalna bie pokryta makijażem charakteryzuje sie matowo-jedwabistym połyskiem, cera sucha jest matowa a tłusta błyszczy sie.Na cerę łojotokową wskazują duże rozszerzone pory, które występują głównie w strefie T-obejmują okolice czoła, nosa i brody.Wydzielanie łoju można określić za pomocą na przykład papieru pergaminoowego, który dobrze wchłania. Przyklada się go do różnych partii twarzy, im bardziej wyraźne są na nim tłuste plamy, tym silniej natłuszczona jest skóra.

Sebumetr-jets to urządzenie do pomiaru zawartości tłuszczu na skórz. Jest to podobny sposób do wyżej opisanego, gdyż w głowicy przyrządu znajduje się naciągnięty papier pergaminowy, który przyciskany jest do skóry. Stopień dokładnie określa sie metoda fotometryczną.