Autor Wątek: gabinet dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych  (Przeczytany 4216 razy)

andzia

  • Gość
Witam
Od kilku miesięcy przygotowuję potrzebną dokumentację do budowy niewielkiego gabinetu kosmetycznego przy domu ok. 20m2.  Na bieżąco śledzę wymagania, które musi spełniać gabinet wys. rodzaj ścian, farb itd. itp.. Dzisiaj dowiedziałam się, że mój malutki gabinecik musi mieć zaplecze sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli automatycznie zwiększa się pow. mojego gabinetu o ok. 10m2 nie mówiąc o kosztach!!! Starałam się coś na ten temat znaleźć w internecie, ale niestety nic. Czy ktoś z Was słyszał o takich wymaganiach. Od kiedy one obowiązują. W aktualnej ustawie z 17.02.2004 r. nie ma nic na ten temat. A może ktoś wie, gdzie takie przepisy znaleźć? Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki

Offline BasiaG

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 463
gabinet dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-08-20, 19:22:30 »
Nie wiem gdzie tego masz szukać, ale jeśli chodzi o te wymogi, to musi być specjalny podjazd na wózek i łazienka przystosowana do potrzeb inwalidy.
Ale i tak pierwszy raz słyszę, że chcą coś takiego  8O

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Re: gabinet dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-08-21, 07:47:42 »
Cytat: "andzia"
Dzisiaj dowiedziałam się, że mój malutki gabinecik musi mieć zaplecze sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych,

Gabinet nie jest 'obiektem uzytecznosci publicznej'. Gabinety nie musza byc dostosowane do potrzeb osob niepelnosprawnych. Popros na pismie o decyzje administracyjna na pismie z podstawa prawna takiego zadania. Najwidoczniej, ktos podciagnal Cie pod gabinet lekarski.

andzia

  • Gość
gabinet dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-08-21, 18:17:29 »
Dziękuję za te wyjaśnienia. Niestety stanowiska 3 osób odpowiedzialnych za wydanie decyzji co do budowy gabinetu w moim miasteczku są jednoznaczne udogodnienia muszą być. Powołują się oni na rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), gdzie zapisano, że oprócz tego, że obiekty użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, również wszystkie lokale usługowe - a gabinet kosmetyczny lokalem usługowym jest, niezależnie od wielkości i położenia, a dotyczy to zwłaszcza obiektów nowo budowanych, gdzie można wszystko zaprojektować zgodnie w wszelkimi wymaganiami.
Przypuszczam, że jak zawsze jest to kwestia interpretacji:) Ja nie mam nic przeciwko łazienkom dla niepełnosprawnych, przerażają mnie tylko koszty budowy!!! Ale  jestem optymistką  :D [/b]