Autor Wątek: Pielęgnacja skóry po słońcu  (Przeczytany 6386 razy)

Offline madzik

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 722
Pielęgnacja skóry po słońcu
« dnia: 2007-05-22, 10:22:41 »
W związku ze zbliżającymi się wakacjami i pogłoskami, że tegoroczne lato ma być jednym z najgorętszych od 100 lat chciałabym wstawić mały niezbędnik dla każdej kosmetyczki i kosmetologa, aby bez problemu mogła udzielić pomocy zarówno sobie jak i klientom poparzonym przez słońce:)
 
Pielęgnacja skóry po słońcu

Reakcją skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Każda postać rumienia jest mniejszym lub większym oparzeniem, czyli zjawiskiem niezdrowym dla skóry. Toteż ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regeneracja skóry po opalaniu się, jak też zwalczanie bolesnych poparzeń słonecznych.
REGENERACJA SKÓRY PO SŁOŃCU
WALKA Z OPARZENIEM POSŁONECZNYM
SŁOŃCE, SKÓRA I ZDROWIE
REGENERACJA SKÓRY PO SŁOŃCU

Po słońcu
Po dłuższej kąpieli słonecznej skóra jest zarumieniona, przegrzana, odwodniona oraz pełna wolnych rodników, które mogą uszkodzić jej delikatną kolagenowo-białkową strukturę. Zaburzone są częściowo mechanizmy regulacyjne komórek. Toteż po upalnym dniu plażowania nie wolno zapomnieć o zabiegach regeneracyjnych.
Nawilżenie i lekkie natłuszczenie
W tym celu używamy licznych kosmetyków regenerujących i nawilżających; mleczka po opalaniu, itp. Kosmetyki nawilżające zawierają substancje, regenerujące i normalizujące procesy komórkowe. Chcąc ożywić i nawodnić skórę po opalaniu należy skorzystać zwłaszcza z tych preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych, które regenerują działanie naturalnego płaszcza ochronnego skóry.
Wzorcowy nawiżacz - kwas hialuronowy
Ten podstawowy składnik kosmetyków nawilżających jest naturalną substancją fizjologiczną. Toteż nie uczula i może być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skórnych. Substancja ta ma identyczną budowę chemiczną we wszystkich organizmach żywych, stąd łatwo ją pozyskać. Jest to związek chemiczny silnie wiążący wodę w naskórku. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie przyłączyć do siebie 250 cząsteczek wody!

Substancje regenerujące i nawilżające skorę - emolienty
Emolienty - są to wszelkiego rodzaju preparaty służące do delikatnego natłuszczania, regenerowania i nawilżania skóry wrażliwej. Służą one pielęgnacji i regeneracji skóry w wielu sytuacjach – w tym po opalaniu oraz wspomaganiu jej leczenia. Należą do nich maści, kremy, emulsje, mleczka, itp. Nie zawierają takich substancji leczniczych jak antybiotyki oraz kortykosterydy i są dostępne bez recepty. Do takich substancji należą preparaty z D-pantenolem, z naturalnymi czynnikami nawilżającymi (kwas hialuronowy, itp.), z witaminami (zwłaszcza wit. E) i mikroelementami, aminokwasami, lipidami (kwasy tłuszczowe Omega-3, trójglicerydy), z elastyną, kolagenem, itp. Korzystnie działają kosmetyki zawierające witaminy: A,B2, E, PP, mikroelementy ( krzem, cynk, miedź, selen); zestaw aminokwasow, lanoliny, itp. Lista tych preparatów jest bardzo obszerna - wiele z nich służy do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Wymienić można bardzo liczną grupę dostępnych w Polsce proparatów: Aqualan L , Ambilan, Ceralan, Balneum Baby, Balneum Hermal , Diprobase, Emolium, Exomega, Linola, Lipobase, Lipolan, Locoid, Lipocrem, Mustela Stelatopia, Nanobaza, Oilatum, Optiderm, Provegol, Topialyse, Trixera, Xerial, Xerialine, Xerialine Fluide.

Pielęgnacja opalonej skóry po sezonie letnim
Po sezonie tracimy urodę i kolor pięknie opalonej skóry - głównie wskutek jej przesuszenia i spowodowanego tym szybkiego złuszczania się naskórka z ciemnym pigmentem. Toteż aby powstrzymać ten proces należy po powrocie z letnich wakacji zastosować kosmetyki intensywnienawilżające skórę, co najmniej przez dwa-trzy tygodnie. Do twarzy: kosmetyki (kremy) bogate w substancje nawilżające (np. kwas hialuronowy, witaminę E, D-pantenol). Wmasowywac w ciało: kremy i balsamy silnie nawilżające lub głęboko nawilżające oraz odżywczo-regeneracyjne, w tym zawierające beta karoten. Korzystnie jest stosoważ również balsamy z naturalnymi wyciągami barwnymi – np. z orzecha włoskiego.
 
WALKA Z OPARZENIEM POSŁONECZNYM

Poparzenie słoneczne
Poparzenie słoneczne – czyli tzw. ostry odczyn popaprzeniowy spowodowany jest przede wszystkim promieniowaniem UV-B. Bolesny rumień ujawnia się po około 2-4 godzinach po opalaniu się. Od tego momentu rumień stopniowo się nasila, by osiągnąć swój szczyt po 9-14 godzinach. Po 24-48 godzinach rumień zanika. O ile promieniowanie UVB już w małych dawkach jest rumieniotwórcze, o tyle promieniowanie UVA wywołuje rumień dopiero w bardzo dużych dawkach, jako tzw. oparzenie termiczne.

Zagrożone poparzeniem osoby o jasnej karnacji
Bolesny oparzeniowy rumień dotyka najbardziej osoby o jasnej karnacji (o jasnych oczach, włosach blond lub rudych). Błąd długotrwałego opalania się bez osłony kremu ochronnego, (czy bez wcześniejszego zahartowania skóry) - to pierwszych objawów poparzeniowych możecie spodziewać się już po kilku godzinach. Poparzenia słoneczne są najczęściej 1 stopnia (rzadko 2 stopnia).

Oparzenie słoneczne 1 stopnia
Całodzienne opalanie się osoby o jasnej karnacji, bez odpowiedniej substancji osłonowej na skórze - może spowodować oparzenie 1 stopnia. Skóra jest wówczas zaczerwieniona, obrzęknięta, lokalnie ocieplona (o podwyższonej temperaturze). Rumieniowi skóry towarzyszy świąd, pieczenie, niekiedy bolesność. Leczenie polega na stosowaniu okładów z kwasu borowego, zimnych okładów (z wody czy lodu), maści chłodzących, środków regenerujących, środków nawilżająch i nawadniających skórę (D-pantenolu, lanoliny, kwas hialuronowego, itp.); środków lekko natłuszczających, itp. Przy lżejszych poparzeniach 1 stopnia możemy stosować również okłady ze zsiadłego mleka czy jogurtu, itp. (patrz dalej – pielęgnacja domowa).
Leczenie oparzeń lekami naturalnymi
W oparzeniach łagodnych, np. pierwszego stopnia (objawiających się głównie silnym zaczerwienieniem skóry i jej pieczeniem, niekiedy bąblami) korzystne jest stosowanie łagodnie działających ekstraktów roślinnych. Dotyczy to zwłaszcza delikatnej skóry dziecka. Przykładowo skutecznym środkiem hamujących powstawanie mediatorów zapalenia są popularne ekstrakty z cebuli i czosnku dostępne w aptece. (Np. EXTRALL, ALLIOGEL). Wykazują one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ekstrakty te nakładane na skórę w postaci maści, czy emulsji łagodzą stan zapalny i zapobiegają wystąpieniu bąbli i wysięków pooparzeniowym. Zaś w przypadku wystąpienia bąbli oparzeniowych i wysięków surowiczym – zapobiegają zakażeniom bakteryjnym. Ekstrakty tego typu posiadają odpowiednie podłoża, które uelastyczniają, nawilżają i natłuszczają skórę oraz wydłużają działanie ciał czynnych zawartych w wyciągu z cebuli, czy czosnku. Skraca to czas regeneracji skóry. Przykładowo w skład żelu ALLIOGEL wchodzi środek przyśpieszający ziarnikowanie skóry oraz O-beta-hydroksyloetylorutozyd. Substancje te nasilają pracę komórek odtwarzających naskórek.Toteż kilkudniowa kuracja łagodzi bolesny rumień skóry i znacznie przyśpiesza czas re­ge­ne­ra­cji uszkodzonego słońcem naskórka.
Popularny zestaw regenerująco-nawilżający skórę po słońcu: D-pantenol (prowitamina B5) i lanolina
Skutecznem środkiem regenerującym i nawilżającym skórę jest D-pantenol. Związek ten regeneruje naskórek po oparzeniu słonecznym – gdyż jest silnym stymulatorem wzrostu i odnowy zarówno komórek naskórka, jak i skóry właściwej. Ponadto pochłania wilgoć z otoczenia i zatrzymuje w skórze. D-pantenol posiada zdolność wnikania w głąb skóry (jak też włosów i paznokci). Nawilża dzięki temu intensywnie skórę, a ponieważ łatwo w nią wnika, sprawia, że staje się eleastyczna , gładka i miękka.
Dobrym dodatkiem do D-patenolu jest popularna lanolina. Ta naturalna substancja zwierzęca (tłuszcz z owczej wełny) - dobrze wnika przez naskórek i przyśpiesza jego regenerację poprzez ziarnikowanie. Co więcej tworzy na powierzchni skóry film zmniejszający odparowywanie wody z naskórka. Skóra wchłaniając i magazynując dostarczoną w ten sposób odżywczą wodę wypełnia ubytki skóry uszkodzonej w czasie opalania. Popularnym preparatem, dostępnym bez recepty, który zawiera w/w składniki regenerujące i nawilżające jest Alantan.
Pielęgnacja domowa skóry po słońcu
● Rumień posłoneczny na skórze zmniejszy i złagodzi okład z jogurtu, zsiadłego mleka czy kefiru. Okłady takie ściągną skórę i złagodzą poparzenia.
● Posłoneczny rumień – czyli stan zapalny skóry dobrze łagodzi żel ze świeżego aloesu lub sok ze świeżego ogórka.
● Silny i bolesny rumień oparzeniowy po opalaniu się możemy krótkotrwale oziębiać wodą i lodem.
● Po każdym umyciu zmienionej zapalne skóry celowe jest namaszczenie jej w/w substancjami lekko natłuszczającymi, nawilżającymi i regenerującymi.
● Mocno opaloną skórę twarzy dobrze pielęgnuje pasta złożona z 2 łyżek glinki kosmetycznej, 1 łyżki soku z cytryny, 1 łyżki miodu i kilku sproszkowanych goździków.
Oparzenie 2 stopnia
Kiedy rumień skóry jest rozległy, nasilony oraz towarzyszy mu silne pieczenie skóry, lokalna opuchlizna, pęcherze, obfity wysięk surowiczy - mamy do czynienia z oparzeniem II stopnia. W takich przypadkach może być konieczne zastosowanie przeciwobrzękowych maści steroidowych, maści osuszających wysięki surowicze ze skóry, maści zabezpieczających przed wtórną infekcją bakteryjną w uszkodzonej skórze, itp. Szczególnie niebezpieczne jest pękanie bąbli oparzeniowych i wyciek surowiczy. Płyn surowiczy jest bowiem bogaty w białko i stanowi pożywkę dla bakterii chorobotwórczych. W takich przypadkach należy posmarować bąble wypełnione płynem surowiczym preparatem chroniącym przed bakteriami. W najnowszych preparatach pojawiają się również naturalne fizjologiczne enzymy (regenerujące ich ubytek wskutek opalania). Zmniejszają one aktywność wolnych rodników i pomagają w rozkładzie i usunięciu zniszczonych ultrafioletem białek skóry.
Niezbędna pomoc lekarza!
Jeśli poparzenie słoneczne jest bardzo silne - objawia się widoczną opuchlizną, silną gorączką i obfitym wyciekiem surowicy z tkanek, czy też bolesnymi zmianami barwnikowymi skóry na znacznej powierzchni – należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem.
Uwaga – niebezpieczeństwo udaru słonecznego!
Pamiętajmy, że w oparzeniu 2 stopnia może towarzyszyć tzw. udar słoneczny (cieplny) wywołany wysoką temperaturą powietrza i intensywnym promieniowaniem podczerwonym. Dodatkową przyczyną udaru cieplnego może być odwodnienie spowodowane nadmiernym poceniem się i niedostatecznym uzupełnianiem płynów (elektrolitów); brak osłony głowy i karku, wrażliwy na udar wiek (niemowlęta, podeszły wiek). Typowymi objawami udaru słonecznego są: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, uczucie osłabienia oraz przyspieszone tętno.

Udar słoneczny
 
SŁOŃCE, SKÓRA I ZDROWIE

Pozytywy opalania się
Pozytywnym efektem opalania się jest poprawa samopoczucia, pobudzenie wydzielanie wielu hormonów (melatoniny), synteza witamin z grupy D. W sumie umiarkowane opalanie się sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu naszego organizmu. Zapobiega depresjom, wzmacnia procesy kościotwórcze, hartuje skórę na niekorzystne oddziaływanie promieniowania UV-B. Są jednak i niepożądane powikłania absobcji fotonów.
Przestroga przed długotrwałym opalaniem się
Długotrwałe opalanie zagraża tzw. termicznym wysuszeniem skóry. Deficyt wody w skórze zaburza mechanizmy regulacyjne komórek, gdyż uczestniczące w metabolizmie komórkowym enzymy mają za mało niezbędnej wody, aby mogły działać. Przy niedostatku wody dochodzi do nadmiernego zagęszczenia płynów wewnątrzkomórkowych i szkodliwego zalegania niektórych komórkowych metabolitów. Jeśli we włóknach kolagenowych skóry pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe W konsekwencji długotrwałe opalanie się może spowodować przyśpieszone starzenie się skóry, której komórki stają się mniejsze i mniej liczne.

Przedwczesne starzenie się skóry
W dłuższej perspektywie czasu narażenie na promieniowanie UV powoduje szybsze starzenie się skóry. Całość tych zmian określa się jako „fotostarzenie się” skóry spowodowane światłem, chociaż za ten proces najbardziej odpowiedzialne jest promieniowanie UV-A. Promienie UV-A docierają nawet do warstwy podskórnej i mogą uszkodzić jej komórki powodując tzw. słoneczne przedwczesne starzenie się skóry.
Zwyrodnienie skóry pod wpływem słońca
W efekcie długotrwałego działania promieni UV-A na skórę staje się ona sucha i szorstka, przyspieszone zostaje również rogowacenie naskórka. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje również niekorzystne zmiany w fibroblastach, które produkują enzymy zwane metaloproteinazami. Substancje te odpowiedzialne są za regenerację skóry i jej elastyczność. Wskutek długotrwałego działania tych promieni UV-A dochodzi do stopniowego zwyrodnienia włókien sprężystych. Zmniejsza to elastyczność skóry. Skóra staje się przez to cieńsza i suchsza.  
Objawy starzenia się skóry pod wpływem słońca – zmarszczki, bruzdy
Skóra narażona przewlekle na promieniowanie UV staje się szorstka, pogrubiała, nieelastyczna. Objawem najwcześniejszym i najpowszechniej występującym są zmarszczki. Zmarszczki wywołane są nieprawidłowymi zmianami budowy kolagenu i związaną z nimi wiotkością tkanki łącznej podporowej. Zjawisko to powoduje między innymi pojawianie się w kącikach ust bruzdowań, w których mogą osiedlać się drożdżaki, wywołując częste u osób starszych drożdżakowe zapalenie kącików ust. Innym niepożądanym efektem promieniowania UV jest zjawisko teleangiektazji polegającej na rozszerzaniu i pękaniu drobnych naczyń krwionośnych.
Szkodliwość promieniowania ultrafioletowego dla zdrowia – zagrożenie rakiem
Promieniowanie UV wywołuje nadmiar wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki to agresywne chemicznie cząstki, które występując w nadmiarze nieszczą strukturę skóry i przyspieszają jej starzenie. Pośrednio niszczą włókna kolagenowe i atakują kod genetyczne komórek - DNA. Promienie UV-B wywołują zjawisko immunosupresji, czyli osłabienia układu odpornościowego. Dotyczy ono nie tylko skóry, ale całego organizmu. Skłonności do tego schorzenia są uwarunkowane genetycznie. Objawem tego jest choćby pojawienie się latem wykwitów opryszczki. Jednak największym zagrożeniem dla zdrowia ze strony ultrafioletu jest wywoływanie nowotworu skóry zwanego czerniakiem. Inicjuje go degeneracja kodu genetycznego komórek barwnikowych zwanych melanocytami pod wpływem promieni UV-A i UV-B.


 oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja medyczna:
Dr n. med. Andrzej Szmurło
dermatolog