Autor Wątek: Olejki kosmetyczne, aromaterapia  (Przeczytany 13515 razy)

Offline jumpi

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 179
Olejki kosmetyczne, aromaterapia
« dnia: 2007-09-28, 10:20:41 »
„ OLEJKI KOSMETYCZNE’’

   Naturalne oleje roślinne przeznaczone są do masażu i pielęgnacji skóry. Dobrze przenikają przez skórę i mają właściwości zmiękczające, są jednym z podstawowych składników kosmetyków naturalnych. Zawierają one substancje i związki, podobne do tych występujących w skórze ludzkiej. Sprawia to, że są łatwo przyswajane i wchłaniane przez skórę. Substancje biologicznie czynne zawarte w olejach mają właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze. Wykorzystuje się je m. in.  w recepturach kosmetyków naturalnych. Stosowane są  również do masażu ciała, można mieszać z olejkami eterycznymi dzięki temu stosowane są również jako oleje bazowe w aromaterapii.  Są niezastąpionym składnikiem w produkcji mydeł przewyższając właściwościami oleje mineralne i zwierzęce. Oleje są również cennymi surowcami nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu.                                  
   Oleje to ciekłe tłuszcze (trójglicerdy). Najczęściej otrzymuje się je z owoców roślin oleistych, ryb i ssaków morskich. W kosmetyce są często stosowane jako składniki kremów, emulsji, mleczek itp. Wpływają na konsystencję wyrobów i ich właściwości użytkowe. Oleje pokrywają skórę cienką warstwą chroniącą ją przed utratą wody i obniżeniem elastyczności skóry. W produkcji kremów, emulsji, odżywek, maseczek i innych wyrobów są stosowane jako podłoża. Są także nośnikiem składników czynnych.

Oleje roślinne stosuje się w aromaterapii jako nośniki do rozpuszczania olejków eterycznych i ich mieszanek.                  Do produkcji naturalnych kosmetyków, szczególnie tych robionych domowa metoda, poleca się olejki roślinne. Ich zaletą jest to, że łatwo wchłaniają się w skórę, pielęgnując ją. Natomiast jako środki zapachowe i wspomagające stosuje się olejki eteryczne. Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Dzięki stosowaniu olejków skróceniu ulega okres czasu potrzebny na wymianę starych komórek na nowe, przez co skóra odzyskuje młody wygląd. Olejki eteryczne poprawiają ukrwienie skóry oraz powodują, że staje się ona bardziej elastyczna. Przywracają cerze stan równowagi poprzez regulację wydzielania substancji tłuszczowych. Odpowiednio dobrane i zastosowane olejki eteryczne wywierają korzystny wpływ nie tylko na skórę, ale i na zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek leczenia wielu schorzeń.

 Do olejków eterycznych zalicza się przeważnie ciekłe i wonne mieszaniny organicznych związków chemicznych. Są jednak olejki, które w temperaturze pokojowej są ciałami stałymi lub półstałymi; są to: olejek irysowy, ambretowy, gwajakowy i różany. Każdy olejek eteryczny składa się z co najmniej kilkunastu związków chemicznych należących głównie do:
1.pochodnych fenylopropanu,
2.aldehydów, ketonów, estrów, laktonów,
3.terpenów (mono-, seskwiterpeny i terpeny alifatyczne),
4.alkoholi (terpenowych, tłuszczowych, aryloalifatycznych),
5.tlenków, nitryli i kwasów organicznych.

Olejki eteryczne są silnymi koncentratami uzyskiwanymi z pachnących części roślin, liści, kwiatów, łodyg, korzeni, owoców, kory .Pozyskuje się je różnymi sposobami:  
                                                                                                                             Destylacja przy pomocy pary wodnej (Np: olejek eukaliptusowy jest otrzymywany metodą destylacji z liści eukaliptusa ) Produktem ubocznym tej metody są hydrolaty, które zawierają rozpuszczalne w wodzie części składowe rośliny i ok. 0,5-1% olejku eterycznego.                 
   Wyciskanie, tłoczenie na zimno. (np: ze skórek owoców cytrusowych) poprzez które otrzymuje się nie tylko olejek eteryczny, ale i zawarte w skórce woski. Tego typu olejki nazywane są esencjami.   

                          Ekstrakcja wraz z rozpuszczalnikiem jest metodą stosowaną często przy żywicach i kwiatach nie dających się pozyskać poprzez destylację. Żywica mieszana jest rozpuszczalnikiem, pod wpływem ciepła ekstrahowana i filtrowana. Otrzymana mieszanina jest destylowana w celu usunięcia rozpuszczalnika. Powstała substancja nosi nazwę resinoid. Podobnie postępuje się przy kwiatach. Mieszane są w rozpuszczalniku, poprzez ciepło ekstrahowane i destylowane, wynikiem czego jest barwna, pachnąca pasta zwana concréte. Następnie concréte mieszana jest z alkoholem, ogrzewana i filtrowana. Poprzez drugą destylację zostaje usunięty alkohol, otrzymany produkt to absolut.      
 
   Enfleurage to metoda, która jest najbardziej pracochłonną metodą pozyskiwania olejku eterycznego. Płyty szklane pokryte cienko tłuszczem (używany do tego celu jest tłuszcz wieprzowy lub wołowy) wykłada się kwiatami. Po ok. 12 godzinach kwiaty zostają usunięte, a ich miejsce zastępują nowe, świeże. Ta czynność powtarzana jest do 36 razy. Następnie z owej pomady, poprzez użycie alkoholu, zostają uwolnione substancje aromatyczne. W końcowej fazie alkohol jest odparowywany.

Olejki eteryczne posiadają bardzo wiele zastosowań, wykorzystywane mogą być w zależności od potrzeby w różnych mieszankach i na różne sposoby:      
  Masaż aromaterapeutyczny - polega na masowaniu całego ciała lub tych jego części, w których odczuwane są dolegliwości.      

Inhalacje aromaterapeutyczne - polegają na wdychaniu oparów olejków podgrzewanych np: w lampce aromaterapeutycznej. jest to dobrym rozwiązaniem przy przeziębieniach, zwłaszcza przy opuchniętym nosie, katarze. Sprawia, że łatwiej jest nam oddychać, uwalnia drogi oddechowe od nadmiaru śluzu.   
         
  Kąpiele aromaterapeutyczne - polegają na ciepłej kąpieli z dodatkiem olejku. odprężają, pobudzają, wzmacniają, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem. Kąpiele olejkowe - rozgrzewające - wskazane dla osób przeziębionych, cierpiących na reumatyzm. Zalecane dla kobiet skąpo miesiączkujących i z niedoczynnością jajników. Ponadto stosowane są kąpiele z olejkami uspokajającymi i przeciwstresowymi - w stanach podniecenia nerwowego, lęku, depresji, trądziku, dla osób zmęczonych pracą fizyczna lub umysłowa. Kąpiele z olejkami pobudzającymi - dla osób z obniżoną odpornością organizmu, osłabionych po przebytych chorobach, i cierpiących na osłabienie fizyczne a kąpiele z olejkami o działaniu odwaniającym, odświeżającym i przeciwzapalnym - w celach higieniczno-kosmetycznych.       

                    Lampka aromaterapeutyczna-(jest to najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób stosowania inhalacji aromaterapeutycznych) w której podgrzewa się miseczkę z mieszanką olejków eterycznych i wodą. Powoduje to odparowanie i rozproszenie olejków w powietrzu.    

        Kompresy można stosować zimne lub ciepłe. Do mieszanki z wodą dodaje się olejek, moczy bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i przykłada do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.

                Znakomite do aromatoterapii są także zbiorniki wodne zawieszane na kaloryferach. Do wody dodaje się kilkanaście kropli olejku, który wraz z parą wodna rozprasza się w naszym mieszkaniu. Mamy wtedy dwie korzyści: większa wilgotność  powietrza w pomieszczeniu oraz leczniczy zapach. Powietrze takie jest przy okazji odkażone, pozbawione czynników chorobotwórczych, w tym grzybów.

Olejki znajdują m.in. zastosowanie w :
- kosmetykach (np.: w kremach do twarzy i ciała, w olejkach do kąpieli, pielęgnacji ciała, masażu, stóp, w produktach do pielęgnacji włosów)
- preparatach do odświeżania i aromatyzowania pomieszczeń lub jako "odstraszacz" insektów,                                                                - lampach zapachowych
- perfumach i dezodorantach.
                        
  Ogólnie, olejki mogą być podstawowym środkiem leczniczym w stanach długotrwałego przygnębienia, rozdrażnienia, stresu i przemęczenia. Mogą być również stosowane jako podstawowy lub wspomagający środek w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Można je stosować doustnie gdyż łatwo przenikają z jelit do krwi. Wydalane są przez płuca (z powietrzem wydychanym), nerki (wraz z moczem), wątrobę (z żółcią) oraz przez skórę (wraz z potem i łojem) lub zewnętrznie. Wcieranie rozcieńczonych olejków w skórę lub błonę  śluzową - działanie miejscowe; jeżeli jednak wtarte w duże powierzchnie skóry - wówczas wnikają do krwi i wywołują działanie ogólne.                                    Olejki są wysokoskoncentrowanymi substancjami, których nie wolno stosować na skórę w postaci czystej. Wyjątek stanowią olejki: herbaciany i lawendowy, które można użyć punktowo w niewielkiej ilości.                     
Dolegliwości, choroby i zalecane rodzaje olejków :

PRZEZIĘBIENIA, GRYPA, KATAR-eukaliptusowy, lawendowy ,mięty pieprzowej, rozmarynowy ,goździkowy.
BEZSENNOŚĆ lawendowy, jałowcowy, pomarańczowy, tymiankowy. ZMĘCZENIE UMYSŁOWE rozmarynowy, lawendowy, geraniowy, pomarańczowy.
BÓLE REUMATYCZNE jałowcowy, eukaliptusowy, goździkowy, tymiankowy. CELLULITIS jałowcowy, rozmarynowy, różany.  
MENOPAUZA mięty pieprzowej, geraniowy, różany.
ŁUPIEŻ rozmarynowy, cytrynowy.
TRĄDZIK bergamotowy, geraniowy z drzewa herbacianego, jałowcowy.  
DEPRESJE bergamotowy, geraniowy, lawendowy.  
USPAKAJAJĄCE, PRZECIWDEPRESYJNE lawendowy, geraniowy, melisowy paczula, neroli, ylang-ylang.
POBUDZAJĄCE, AFRODYZJAKI, rozmarynowy, rozmarynowy, pieprzowy, slangowy, goździkowy, geraniowy, imbirowy, jałowcowy.
ALERGIE rumianek, lawenda, róża, geranium, melisa, cajeput, szałwia muszkatowa, bergamota.
BEZSENNOŚĆ róża, lawendowy, drzewo różane, geranium, majeranek, drzewo sandałowe, petit grain, ylang-ylang.
CUKRZYCA geranium, jałowiec, eukaliptus, cytrynowy, rozmaryn.
GŁOWY BÓLE lawendowy, miętowy (układ trawienny), eukaliptus (zatkane drogi oddechowe), rumianek, róża, szałwiowy muszkatowy, bazyliowy, ylang-ylang.
SCHORZENIA NEREK koper włoski, cytrynowy, lawendowy, drzewo sandałowe, cedr, eukaliptus, geranium.
ODSTRASZAJĄCE  OWADY -lawendowy, goździk, eukaliptus, geranium, miętowy, palczatka cytrynowa, cedr, cyprys.
OSŁABIONA PAMIĘĆ cytrynowy, bazyliowy, rozmaryn, miętowy, hizop, cyprys.
ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO bergamota, eukaliptus, mirt, drzewo sandałowe, jałowiec, pomarańczowy, cedr, krwawnik, sosnowy, lawendowy.    
SKÓRA PRZETŁUSZCZONA cyprys, jałowiec, cytrynowy, bergamota, paczuli, mirt, cedr, lawendowy, róża, geranium, miętowy.
SKÓRA SUCHA drzewo sandałowe, ylang-ylang, petit grain, geranium, pomarańczowy, wetywer, jaśmin, rumianek.
SKÓRA DELIKATNA róża, jaśmin, drzewo sandałowe, lawendowy, rumianek.
SKÓRA ZESTARZAŁA, POMARSZCZONA marchew, lawendowy, róża, benzoe, wetywer, neroli, cytrynowy, mirra.
SKÓRA - TRĄDZIK petit grain, cytronella, lawendowy, cedr, rumianek, jałowiec.
SKÓRA - SINIAKI kamforowy, koper włoski, hizop.
SKÓRA - ZAPALENIE geranium, lawendowy, rumianek, hizop, benzoe, jałowiec, szałwiowy.
SKÓRA PODRAŻNIONA geranium, rumianek, lawendowy, róża, drzewo sandałowe.
SKÓRA - OPRYSZCZKA lawendowy, eukaliptus, bergamota, cytrynowy .
PRZETŁUSZCZAJĄCE SIĘ WŁOSY cyprys, cytrynowy, lawendowy, brzozowy, bergamota, jałowiec, geranium, cedr.
WŁOSY - WYPADANIE rozmaryn, sosnowy, cedr, lawendowy, krwawnik, bazyliowy.
WŁOSY - ŁUPIEŻ eukaliptus, rozmaryn, rumianek, lawendowy, cedr.
ŻYLAKI cyprys, cytrynowy, brzozowy, jałowiec, krwawnik.

źródło internet, notatki własne
www.pajacyk.pl
Jeśli klikniesz w brzuszek Pajacyka, ofiarujesz dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc żadnych kosztów.
Odwiedzaj często Pajacyka, najlepiej ustaw go jako stronę startową.

Offline draska

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Olejki kosmetyczne, aromaterapia
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-09, 21:53:32 »
Hm.. a masz coś może o olejku jodłowym??

Offline agam89

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Olejki kosmetyczne, aromaterapia
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-10-27, 22:45:09 »
http://aptekajakmarzenie.pl/olejek-jodlowy-p-3315.html
Pierwsza strona znaleziona w Google ;)

Offline Darek

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 50
Odp: Olejki kosmetyczne, aromaterapia
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-02-25, 20:19:09 »
A ja mam dla was fajny eksperyment z olejkami eterycznymi. Kroimy ząbek czosnku na pół i pocieramy nim podeszwę stopy przez ok. 15minut. Po tym czasie powinniśmy poczuć smak czosnku w ustach :)

To własnie olejki eteryczne :)
Pozycjonowanie!

Offline Nowy salon?

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Olejki kosmetyczne, aromaterapia
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-05-01, 21:05:45 »
Według mnie olejki potrafią zdziałać cuda. I są niesamowicie przydatne w kosmetyce.