Autor Wątek: Atopowe zapalenie skóry  (Przeczytany 28695 razy)

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Atopowe zapalenie skóry
« dnia: 2007-01-02, 00:13:54 »
Co to jest AZS?

Atopia: genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa.

Atopowe zapalenie skóry (egzema atopowa):

 
Atopowe zapalenie skóry (AZS) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.

Pamiętając, że AZS jest objawem zaburzeń immunologicznych istotne jest zastosowanie środków prowadzących do jego regulacji (immunokorekcja). Konieczne jest również bezwzględne unikanie alergenu wywołującego odczyn chorobowy. Pojęcia "zapalenie skóry" oraz "egzema" często są stosowane zamiennie. Jeśli egzema (zapalenie) wywołana jest przez alergię, nazywana jest egzemą atopową (atopowym zapaleniem skóry, AZS, atopic dermatitis).

Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki.
Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chore dziecko staje się pobudliwe i rozdrażnione. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Trwałe zmiany skórne w miejscach szczególnie widocznych (twarz, dłonie) sprawiają, że starsze dziecko czuje się oszpecone i onieśmielone, może unikać kontaktu z rówieśnikami. Bardzo potrzebne jest mu wsparcie ze strony rodziców lub opiekunów. Jeżeli AZS jest zaawansowane, konieczna jest współpraca nauczycieli (powinni być poinformowani o chorobie) z rodzicami dziecka.

Główne objawy atopowego zapalenia skóry

Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).

   1. Suchość skóry,
   2. Zaczerwienienie
   3. Swędzenie
   4. Pękanie skóry

Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.

Skóra dzieci chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe.

Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Zasady postępowania przy atopowym zapaleniu skóry

Niestety nie znaleziono jak na razie jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe.

   1. Odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
      W pielęgnacji skóry atopowej stosowane są emolienty - natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery.
      Emolienty mogą mieć różną postać: emulsji, płynu do kąpieli, żelu pod prysznic, kremu lub mydła.
      Emolienty odtwarzają płaszcz lipidowy skóry, zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia.
      Najczęściej dla skóry atopowej polecane są emolienty zbudowane na bazie olejów mineralnych.
      Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii.Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
      Ważne jest aby kosmetyki nie powodowały zatykania porów skóry. Także ryzyko wywołania podrażnień, reakcji alergicznych i trądziku kosmetycznego powinno być jak najbardziej ograniczone.
   2. Ograniczenie populacji gronkowca złocistego (przerwanie tzw. błędnego koła AZS). U 80% pacjentów stwierdza się, że obecność gronkowca złocistego jest przyczyną nasilenia zmian.
      Błędne koło AZS to zespół współistniejących ze sobą objawów choroby, które zaostrzają przebieg choroby.
      Dotyczy to tylko niektórych pacjentów. Takich, u których w wyniku uporczywego swędzenia skóry i ciągłego jej rozdrapywania dochodzi do powstania ognisk sączących zasiedlanych przez gronkowca złocistego. Gronkowiec pobudza organizm do wytworzenia substancji tzw. mediatorów zapalenia. Najważniejszy z nich - histamina - zwiększa uczucie świądu i błędne koło się zamyka.
      Aby przerwać błędne koło AZS trzeba zlikwidować jego dwie przyczyny - świąd i gronkowca złocistego. Polecane są emolienty z dodatkiem antyseptyków (chlorek benzalkoniowy i triclosan),które ograniczają liczbę znajdujących się na skórze bakterii.
   3. Infekcje bakteryjne i grzybicze
      Uszkodzona skóra jest podatna na infekcje. Ryzyko zakażeń zwiększa się wskutek drapania, przez które można przenieść na skórę drobnoustroje wywołujące infekcję. Wtórne zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami w kremie (czasem w połączeniu ze steroidami) - w cięższych przypadkach - w tabletkach. W razie wystąpienia infekcji grzybiczej podaje się leki (maści) przeciwgrzybicze.
   4. Szybkie wyleczenie najbardziej dolegliwych objawów.
      Sterydy stosowane miejscowo:

      Kremy i maści steroidowe
      Leki kortykosteroidowe (często nazywane "sterydami") w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia .Sterydy stosowane niewłaściwie mogą także wywołać trądzik posterydowy, trudny do wyleczenia. Dlatego trzeba zawsze czytać ulotkę dołączoną do leku i słuchać zaleceń lekarza. Intensywne i długotrwałe stosowanie (zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała) może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej (steroidy absorbowane są przez skórę).
      Leki przeciwhistaminowe:
      Podaje się według wskazań lekarza - najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.
   5. Zapobieganie nawrotom choroby.
      Wpływ czynników środowiskowych musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.

Czynniki zaostrzające chorobę

   1. Zakażenia powierzchni skóry drobnoustrojami. Najczęściej przebieg AZS zaostrzany jest przez bakterię zwaną gronkowcem złocistym. Obecność gronkowca złocistego jest jedną z przyczyn powstania błędnego koła AZS.
   2. Tkaniny syntetyczne lub wełniane. Najlepsza jest odzież bawełniana.
   3. Detergenty, mydła lub płyny do płukania.
   4. Drażniące pokarmy. Owoce cytrusowe lub pomidory mogą zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się szczególnie pod wpływem oblizywania. Można się przed tym zabezpieczyć, smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
   5. Dym papierosowy. W pomieszczeniach zamkniętych dym powoduje podrażnienie skóry. Całkowity zakaz palenia w domu jest najlepszym rozwiązaniem.
   6. Koty i psy. Wszystkie zwierzęta futerkowe wywołują reakcję alergiczne u dzieci z egzemą. Jeżeli dziecko nie może się obejść bez zwierzątka, to niech to będzie złota rybka.
   7. Roztocza kurzu domowego. Są to organizmy mikroskopijnych rozmiarów znajdujące się w kurzu domowym, materacach, dywanach i wielu innych miejscach. W kontakcie ze skórą pogarszają objaw egzemy. Wdychane z powietrzem, mogą sprowokować objawy astmy. Ilość roztoczy można zmniejszyć poprzez częste odkurzanie (najlepiej odkurzaczem wodnym), częste wycieranie kurzu oraz takie urządzanie mieszkania, by jak najmniej było miejsc, w których gromadzi się kurz (zasłony, stare materace, dywany, meble o wymyślnych kształtach).

W przypadku stwierdzenia atopowego zapalenia skóry trzeba bardzo ostrożnie pielęgnować skórę. Stosowanie się do poniższych zaleceń pomoże poprawić stan skóry oraz zminimalizuje możliwość zakażeń.
Zalecenia pielęgnacyjne dla osób z atopowym zapaleniem skóry
(zalecenia dotyczą przede wszystkim dzieci, ale osoby dorosłe także powinny przestrzegać wielu podanych zaleceń):

    * ubieraj dziecko w przewiewne, bawełniane ubrania
    * kąp dziecko raz na 3-4 dni (nie mam na myśli zaprzestania mycia w ogóle) w letniej wodzie; kąpiel nie powinna być dłuższa niż 15 minut - chodzi o to, aby nie przesuszać dodatkowo skóry
    * do mycia dziecka używaj łagodnego mydła a najlepiej środków myjących przeznaczonych dla alergików (Oilatum, Balneum Hermal Plus, Der-med.,Linola); do kąpieli możesz dodać krochmalu (jeśli dziecko nie jest uczulone na ziemniaka), siemienia lnianego, płatków owsianych (jeśli dziecko nie jest uczulone na gluten)
    * po kąpieli osusz dokładnie skórę dziecka, ale nie pocieraj ręcznikiem tylko delikatnie przykładaj do ciała nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka po kąpieli (i nie tylko), najlepszy efekt nawilżający uzyskasz - smarując skórę zaraz po kąpieli (do 2-3 minut po osuszeniu).
      Polecane preparaty
          o z ogórecznikiem lekarskim firmy SVR (mleczko Topialyse)
          o mleczko z mocznikiem (Xerial 10) tej samej firmy - wygładza i zmiękcza nadwyrężoną stosowaniem kremów steroidowych skórę,
          o kapsułki po kąpieli z olejem z wiesiołka i witaminami A,E firmy Gal
          o Linoeparol (krem lub maść z wiesiołkiem)
          o Krem lub maść Linola
          o Emulsja do ciała Gerard’s

    * paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte
    * zapobiegaj stresowi u dziecka
    * utrzymuj w sypialni dziecka niską temperaturę (gdy jest za ciepło dziecko może się pocić, co wzmaga swędzenie)
    * utrzymuj w mieszkaniu temp. w okolicach 20 stopni C
    * unikaj gwałtownych zmian temperatur
    * staraj się aby skóra dziecka była jak najczęściej nawilżana, ale rób to w sposób delikatny i w miarę możliwości za zgodą dziecka - na dzień stosuj kremy, na noc maści (te ostatnie zwykle są bardziej tłuste i używane w dzień mogą powodować dyskomfort u malucha)
    * jeżeli stosujesz dietę eliminacyjną, koniecznie informuj dziecko, jakich potraw nie może spożywać - dzieci doskonale to zapamiętują; tłumacz dziecku dlaczego jego dieta różni się od diety innych ludzi (wbrew pozorom, dziecko nawet dwuletnie potrafi wiele rozumieć, co nie znaczy, że nie zdarzają się okresy załamania)
    * jeżeli dziecko jest uczulone na kurz, usuń z domu dywany, pluszaki i inne przedmioty mogące go gromadzić
    * płucz ubrania dziecka co najmniej dwukrotnie
    * jeżeli wygląd skóry dziecka pogarsza się w kontakcie z wodą (a nie jest to objaw uczulenia na środek myjący) - czasem dobre efekty daje przegotowywanie wody do mycia/kąpieli lub zainstalowanie urządzenia filtrującego
    * w ziołolecznictwie polecane jest stosowanie do kąpieli wywarów z rumianku, nagietka, orzecha włoskiego, jako skuteczna terapia przy problemach skórnych; zalecana jest jednak ostrożność w stosowaniu ziół - często się zdarza, że uczulają
    * bardzo skuteczne w działaniu na skórę atopową bywa słońce (choć też czasem uczula, trzeba pamiętać o jak najlepszej ochronie przeciwsłonecznej)
    * Pomocne mogą być pobyty nad morzem o dużym zasoleniu (jeśli na skórze są ranki - kontakt z taką wodą powoduje pieczenie - i terapia staje się niewykonalna) Kąpiele morskie wpływają na skórę z AZS bardzo korzystnie. Natomiast chlor w basenie drażni skórę, żeby temu zapobiec, należy przed wejściem do basenu posmarować dziecko wazeliną. Dzieci z silną egzemą nie powinny korzystać z basenu.
      Po wyjściu z wody morskiej lub z basenu dziecko należy wykąpać z dodatkiem środka zmiękczającego, np. emulsja lub żel. W czasie pobytu na plaży najodpowiedniejsza dla dziecka jest luźna, bawełniana odzież. Przy bardzo dużych upałach można założyć dziecku wilgotną podkoszulkę, by schłodzić skórę i złagodzić swędzenie.
    * dzieci z AZS narażone są na późniejszy rozwój alergii wziewnej oraz astmy - oprócz skóry należy więc chronić drogi oddechowe i płuca - unikaj dymu tytoniowego
    * chroń dziecko przed zarażeniem wirusem opryszczki

Bardzo ważna informacja: ZANIM ZASTOSUJESZ NOWY ŚRODEK

Nie ma dwóch identycznych przypadków alergii, nie ma również uniwersalnego środka dobrego dla wszystkich alergików. To, co pomaga w danym przypadku, może nie pomagać lub wręcz szkodzić w innym. Zachowaj szczególną ostrożność przy wprowadzaniu nowych środków pielęgnacyjnych:

    * smaruj małą powierzchnię skóry przez kilka dni i obserwuj reakcję
    * sprawdź skład produktu
    * upewnij się czy dziecko w przeszłości nie reagowało na któryś ze składników
    * nowe specyfiki wprowadzaj pojedynczo
    * nie łącz nowego środka do pielęgnacji z nowościami w diecie

Kosmetyki medyczne mające zastosowanie w chorobach skóry



    * SCHERING-PLOUGH
    * DIPROBASE - krem, maść
      Składniki zawarte w tej maści i kremie mają właściwości nawilżające i łagodzące dolegliwości w alergicznych i zapalnych schorzeniach skóry po zastosowanej kortykoterapii. Diprobase może być stosowany zarówno po zakończeniu terapii jak też w trakcie leczenia sterydami.


    * GLAXO WELLCOME
          o CUTIBAZA
          o DERMOBAZA
            Cutibaza to krem półtłusty, Dermobaza - tłusty. Oba polecane są do codziennej pielęgnacji skóry suchej i szczególnie wrażliwej. Zapewniają optymalne natłuszczenie, nawilżenie i ochronę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Są bezzapachowe, szczególnie polecane dla skóry alergicznej.
            Zobacz też: www.web.glaxowellcome.pl/choroby/alerg_skory/aler_chor_skory.htm

    * YAMANOUCHI
          o LIPOBASE
            Tłusty krem o właściwościach zarówno kremu jak i maści. Działa nawilżająco i natłuszczająco, nie zatyka naturalnych porów skóry a więc nie powoduje powstawania zaskórników. Polecany do regeneracji skory alergicznej zniszczonej terapią sterydową jako farmakologicznie obojętny środek nawilżająco-natłuszczający

    * HERMAL
          o OPTIDERM
            Krem zawierający mocznik i polidokanol. Mocznik jest substancją naturalnie występującą w zdrowej skórze jako składnik utrzymujący prawidłową wilgotność. Jego zawartość w kremie Optiderm zwiększa zdolność wiązania wody przez warstwę rogową naskórka szczególnie w stanach nadmiernego wysuszenia. Polidokanol ma działanie przeciwświądowe i uśmierzające ból. Optiderm jest polecany jako środek uzupełniający leczenie chorób skóry przebiegających z suchością i świądem (AZS, wyprysk kontaktowy i długotrwałe leczenie schorzeń skórnych).
            Nie należy go stosować w przypadku zmian łuszczycowych i wysiękowych.
          o BALNEUM HERMAL
          o BALNEUM HERMAL PLUS
          o BALNEUM HERMAL F
            Są to preparaty natłuszczające skórę tworzą na niej mikropowłokę olejową, działają też złuszczająco i przeciwświądowo (szczególnie Balneum Hermal Plus, który zawiera dodatkowo polidokanol zwiększający efekt przeciwświądowy)
          o BALNEUM INTENSIF (płyn do mycia, krem)
            Działają natłuszczająco i utrzymują naturalną wilgotność skóry. Mają zastosowanie w celu odbudowy właściwej warstwy ochronnej skóry podrażnionej ze skłonnością do alergii.

    * DR AUGUST WOLFF GmbH & Co.
          o LINOLA - krem, krem tłusty
            Ma działanie natłuszczające i nawilżające skórę. Działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Zawarty w kremie kwas linolowy przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry
          o LINOLA - olejek do kąpieli
            Ma zastosowanie jako preparat nawilżający i natłuszczający skórę o skłonnościach do suchości i łuskowatości. Preparat działając podczas ciepłej kąpieli głęboko wnika przez rozszerzone pory w skórę dając lepsze efekty działania.

    * SEBAMED
          o Bezmydlna kostka do mycia dla dzieci
            Delikatnie czyszcząca i nawilżająca. Zawiera wyjątkowo łagodne składniki nie uczulające dziecięcej skóry,
          o Bardzo delikatny krem dla dzieci
            Przeciwdziała infekcjom, zapaleniom i podrażnieniom. Tworzy tzw. kwaśny płaszcz ochronny na powierzchni skóry zapewniając jednocześnie jej prawidłowe oddychanie.

    * SVR LABORATORIES
          o Topialyse (krem i mleczko)
            To delikatne preparaty wspomagające w czasie i po zakończeniu leczenia sterydami. Przeznaczone dla skóry przesuszonej i atopowo zmienionej. Zawierają wyciąg z ogórecznika lekarskiego i witaminę E działające kojąco na zmienioną skórę oraz kwas mlekowy w celu odkażającym i dezynfekcyjnym
          o Xerial (10,30,50)
            To emulsje zawierające mocznik w różnych stężeniach. Działa on zmiękczająco na zgrubiałe warstwy naskórka, likwiduje tzw. rybią łuskę. Poza tym dodatek mocznika pomaga zachować skórze optymalną dla niej wilgotność.

    * LA ROCHE-POSAY
          o Toleriane(krem i mleczko)
            To preparaty przeznaczone dla skóry szczególnie wrażliwej, działające nawilżająco i natłuszczająco
          o Hydranorme
            Emulsja przeznaczona dla skóry szczególnie wysuszonej i wrażliwej, polecana przede wszystkim do pielęgnacji twarzy.
            Oba te preparaty znakomicie regenerują skórę po przebytej terapii sterydowej.

    * BOOTS HEALTHCARE
          o E-45 (emulsja do kąpieli, mleczko, krem)
            Zawiera specjalnie oczyszczoną parafinę, łagodzącą dolegliwości skóry suchej, spękanej, łuskowatej, skłonnej do alergii.

    * PERMAMED S.A.
          o Der-med
            Emulsja delikatnie natłuszczająca i oczyszczająca. Stosować ją można zamiast mydła do wrażliwej, suchej i zmienionej chorobowo skórze.

    * STIEFEL
          o Oilatum (mydło, żel do kąpieli, emulsja do kąpieli, krem)
            To kosmetyki lecznicze przeznaczone dla skóry łatwo ulegającej podrażnieniom, alergicznej i przesuszonej.

    * AVENE
          o Trixera
            Krem dla skóry suchej, łuszczącej się, atopowej. Dobrze wspomaga leczenie sterydami, przywracając skórze jej właściwe funkcje.

    * JOHNSON&JOHNSON
          o AVEENO
            proszek do kąpieli o działaniu łagodzącym zawierający m.in. płatki owsiane (niestety nie jest dostępny w Polsce )

Badania - GLA

Firmy kosmetyczne dostrzegły problem osób ze skórą atopową. Także w gabinetach kosmetycznych jest możliwość zadbania o skórę z AZS. A odpowiednio dobrane kosmetyki pielęgnacyjne będą pomagały w przezwyciężeniu problemu.

Badania uniwersyteckie udowodniły, że jeśli skórze brakuje GLA (kwas gamma 19 Linoleic) staje się ona coraz bardziej wrażliwa. Skóra wrażliwa będzie coraz bardziej sucha, zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca. Dolegliwości pogłębiają się po każdym użyciu wody.

Kwas gammalinolenowy (GLA) jest prekursorem prostaglandyny PGE1 - cennej substancji, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania skóry.
Brak GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Niedobór ten sprawia, że naturalna odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zanika, a ranki i pęknięcia naskórka trudniej się goją

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, ze GLA zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa nie tylko odmładzająco, ale jest także skuteczny w profilaktyce i leczeniu różnego rodzaju nieprawidłowości, np.: sucha, zaczerwieniona, podrażniona i swędząca skóra, egzema, wyprysk alergiczny, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, niektóre przypadki łuszczycy.
Preparaty zawierające GLA

Firma Gerard’s stworzyła kompletną serię kosmetyków oraz zabiegi kosmetyczne pomagające zwalczać ten problem. W składzie kosmetyków z serii GLA Atipica znajdziemy: witaminy A, C, E, H, B2, B5, B6, olej z zarodków pszenicy, ogórecznika, wiesiołka, pierwiosnka, ze słodkich migdałów, olej z organizmów morskich, olej z nagietka, wyciąg z dzikiej róży (głogu), alantoinę, panthenol, aosainę.

Stężenie kwasu GLA jest wysokie ok. 20-22%. W początkowym okresie stosowania kosmetyków może pojawić się uczucie szczypania, pieczenia skóry. To objawy przejściowe i po kilku dniach mijają.

Kremy mają faktor ochronny przeciwsłoneczny UVA i UVB (niestety nie jest to zbyt wysoka ochrona = 4). Linia GLA Atipica została stworzona w celu zmniejszania zaczerwienień, suchości i łuszczenia się skóry.

Seria kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry w domu obejmuje:

    * Mleczko oczyszczające 200ml
    * Tonik (bezalkoholowy) 200ml
    * Krem 24-godzinny 50 ml
    * Maska 50ml
    * Krem-maska wokół oczu i ust 50ml
    * GLA Peeling 50 ml
    * Emulsja do ciała 200ml

Zabieg wykonywany w gabinecie kosmetycznym z zastosowaniem kosmetyków linii GLA Atipica: FACE TREATMENT „ATOPIC DERMATITIS” GLA (Gamma 19 Linolenic Acid).
Działanie:

    * Poprawa metabolizmu skóry
    * Wzmocnienie systemu obronnego skóry
    * Zmniejszenie nadmiernego rogowacenia naskórka (efektu łuszczenia się)
    * Przyspieszenie gojenia się ran
    * Poprawa mikrocyrkulacji w naczyniach włosowatych

Kosmetyki zastosowane w zabiegu:

    * GLA mleczko oczyszczające
    * GLA peeling
    * GLA tonik
    * GLA 24-godzinny krem
    * GLA krem do masażu
    * GLA maska pod oczy i wokół ust
    * GLA maska

Częstotliwość zabiegów: W przypadku zapalenia skóry : 2 x w tygodniu, jako zabieg podtrzymujący : 1 x w miesiącu.

Ciekawą propozycję kosmetyków z GLA ma firma Internordic-Halsomedel (polski dystrybutor Betuland): SuperGlandin® zawiera bardzo skoncentrowany GLA,. Krem zawiera także szereg innych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w specjalnej kombinacji z Beta-karotenem i naturalną witaminą E. Komponenty te nie tylko pomagają ustabilizować i uaktywnić GLA ale także same w sobie działają ochronnie i odżywczo na skórę.

SuperGlandin®:

    * jest dobrze tolerowany przez cerę nadwrażliwą, podrażnioną, trądzikową i alergiczną.
    * absorbowany jest szybko i w dużym stopniu, pozostawiając uczucie swieżości i komfortu.
    * poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia ścianki komórek,. stymuluje i reguluje przemianę materii, tworzenie się nowych komórek i regenerację naskórka.
    * zaledwie dwukrotne użycie SuperGlandin® w ciągu dnia zwiększa zdolność skóry do zachowania naturalnej wilgotności, a tym samym zapobiega jej wysuszaniu. Skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne.
    * reguluje gospodarkę wodno - tłuszczową skóry; w związku z tym jest odpowiedni zarówno dla cery wysuszonej, przetłuszczonej jak i normalnej.
    * usprawnia funkcje obronne skóry oraz łagodzi stany zapalne i podrażnienia naskórka spowodowane szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np.: zatrute środowisko, suche powietrze, środki chemiczne codziennego użytku, promieniowanie UV, promieniowanie elektromagnetyczne (praca przy komputerach), nadmierne oświetlenie.
    * łagodzi przebarwienia oraz poprawia wygląd cery z bliznami potrądzikowymi

SuperGlandin® Skin Care Day Creme (odżywka - krem na dzień)
Przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i innych partii ciała wymagających wzmocnienia, np.: szyi, dłoni, biustu. Stanowi doskonały podkład pod makijaż. Krem stosuje się raz dziennie lub częściej w razie potrzeby, np.: podczas pracy przy komputerze lub w środowisku mającym negatywny wpływ na stan skóry.

SuperGlandin® Intensive Skin Care Night Creme (odżywka - krem na noc).
Krem o nasilonym działaniu zawierający dwa razy więcej oleju z ogórecznika lekarskiego (a tym samym GLA) niż krem na dzień. przeznaczony do stosowania na noc lub do intensywnej pielęgnacji, jeżeli zły stan skóry tego wymaga. Jest produktem naturalnym. Nie zawiera żadnych syntetycznych substancji zapachowych, koloryzujących i konserwujących.
Inne przykładowe kosmetyki z zawartością GLA

    * Dermika 2010 Retinol + Tlen : Inteligentny Krem Natłuszczający
    * Oeparol – mleczko,kremy
    * Acne Line –mleczko kosmetyczne –Świt
    * Krem zmiękczający do stóp -Scholl

Dla osób z atopowym zapaleniem skóry polecane jest regularne zażywanie preparatów bogatych w GLA. Kapsułki z olejem z wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, zarodków pszenicy czy lnu złocistego są dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Po dłuższym czasie zażywania można zauważyć poprawę w wyglądzie skóry i włosów. Zawartość tych kapsułek może być stosowana także na skórę (chociaż osoby z cerą tłustą lub mieszaną zanieczyszczającą się muszą uważać – zbyt mocne natłuszczenie skóry może sprzyjać powstawaniu zaskórników).

Przykładowe kapsułki do stosowania wewnętrznego:

    * Alphol –Tymofarm
    * Oeparol
    * Olej z wiesiołka – Gal
    * Olej z ogórecznika –Gal
    * Olej z kiełków pszenicy –Gal
    * Evening Primrose Oil – California Fitness
    * Boroglandyna 100 –Betuland




Każdy przypadek należy jednak traktować indywidualnie i trzeba pamiętać, że to co pomogło innym osobom nie zawsze musi się sprawdzić.  


http://ocean-urody.pl/
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-01-02, 16:45:24 »
Leczenie atopowego zapalenia skóry

Pacjenci cierpiący na AZS  stanowią bardzo zróżnicowaną pod względem klinicznym grupę chorych.
Biorąc pod uwagę złożoność patogenetyczną samego schorzenia i heterogenność objawów chorobowych, oczywiste wydają się problemy lecznicze, z jakimi spotykamy się w praktyce lekarskiej.
Schematy leczenia czy też dobór odpowiedniej metody terapeutycznej powinny być uzależnione od indywidualnego przypadku i z całą pewnością wymaga to rozległej wiedzy w zakresie dermatologii i alergologii.
W leczeniu chorych na AZS uwzględnić należy trzy główne kierunki, a mianowicie postępowanie profilaktyczne, leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.
Dodatkowo szczególną uwagę poświęcić należy prawidłowej edukacji pacjentów odnośnie charakteru schorzenia, jego przewlekłości, czynników prowokujących zaostrzenia, wyboru zawodu itd.
Czasami pacjenci chorzy na AZS, a nawet całe ich rodziny wymagają dodatkowo psychoterapii, czyli konieczne jest prowadzenie kompleksowej pomocy wielospecjalistycznej.

Postępowanie profilaktyczne

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń atopowych profilaktyka AZS obejmuje profilaktykę pierwotną (pierwszorzędową), wtórną (drugorzędową) oraz trzeciorzędową.
Profilaktyka pierwotna dotyczy dzieci obciążonych ryzykiem rozwoju atopii, u których nie obserwuje się jeszcze objawów chorobowych.
Ten rodzaj działań profilaktycznych obejmuje karmienie naturalne noworodków i niemowląt, odpowiednią dietę matek karmiących, opóźnione i stopniowe rozszerzanie diety dziecka w zakresie pokarmów stałych oraz ograniczenie ekspozycji organizmu dziecka na środowiskowe alergeny powietrznopochodne (wewnątrz- i zewnątrzdomowe).
Należy podkreślić, że w przypadku obciążenia atopią, karmienie naturalne przez okres pierwszych 4-6 miesięcy życia dziecka powinno być bezwzględnie zalecane, jednak należy pamiętać, że postępowanie takie, podobnie zresztą jak stosowanie mieszanek hipoalergicznych, nie jest zwykle wystarczające aby w pełni zapobiec rozwojowi AZS .
Dieta stosowana przez matki w okresie karmienia naturalnego, eliminująca takie pokarmy, jak mleko krowie, jajo kurze, ryba, soja i orzechy może według niektórych autorów zmniejszać ryzyko rozwoju objawów atopowych u dziecka .
Jednak zauważono dodatkowy, czasem negatywny wpływ restrykcji dietetycznych na komfort życia całej rodziny, co może zwiększyć potencjalne ryzyko rozwoju schorzeń atopowych u dziecka .
W odniesieniu do szeroko zakrojonej profilaktyki środowiskowej konieczne jest ograniczenie ekspozycji organizmu dziecka na alergeny powietrznopochodne.
Dotyczy to alergenów wewnątrzdomowych takich, jak roztocze kurzu domowego, alergenów pochodzenia zwierzęcego (koty, psy), zanieczyszczenia środowiska przez dym tytoniowy itd. .
Istotne jest również ograniczenie ekspozycji na silne alergeny zewnątrzdomowe pochodzenia głównie roślinnego oraz zanieczyszczenia powietrza np. spaliny silników wysokoprężnych .
Profilaktyka wtórna obejmuje osobników prezentujących wczesne objawy chorobowe i składa się z działań kontrolujących ekspozycję organizmu pacjenta na szkodliwe czynniki środowiskowe, zapobiegawczej farmakoterapii, rozważenia ewentualnego zastosowania immunoterapii swoistej oraz zapobiegania infekcjom .
Z kolei profilaktyka trzeciorzędowa dotyczy pacjentów z przewlekłymi objawami chorobowymi i ma na celu zapobieganie dodatkowym problemom zdrowotnym mogącym wynikać ze schorzenia podstawowego . Obejmuje ona m.in. specjalne kursy edukacyjne i rehabilitacyjne dla chorych i całych ich rodzin.
W przypadku chorych na AZS prawidłowa i odpowiednio wcześnie zastosowana profilaktyka ma ogromne znaczenie jako jeden z podstawowych elementów leczenia oraz może zmniejszać ryzyko rozwoju objawów chorobowych ze strony innych narządów poza skórą.

Leczenie miejscowe

U chorych na AZS stwierdza się wyraźnie zaznaczoną suchość skóry.
 W związku z powyższym podstawą leczenia miejscowego chorych na AZS jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, czyli jej właściwa pielęgnacja.
Tak więc zalecane są środki miejscowe o pH 5,5 (emulsje do kąpieli, kremy, lotio, maści, itd.), które nawilżając i natłuszczając skórę pomagają dodatkowo w kontrolowaniu świądu i zmniejszają konieczność stosowania miejscowych preparatów glikokortykosteroidowych (GKS).
Co ważne, w przypadkach poronnych odpowiednia pielęgnacja skóry może być jedyną i wystarczającą metodą leczenia.
W przypadkach o większym nasileniu stanu zapalnego skóry wskazane jest stosowanie miejscowych środków glikokortykosteroidowych.
Dzięki swojej lipofilności GKS z łatwością przenikają przez błonę komórkową i łączą się ze swoistym receptorem obecnym w cytoplazmie komórki.
Następnie kompleks receptor-GKS przemieszcza się w okolicę jądra komórkowego i w dalszej kolejności, już w samym jądrze komórkowym GKS wpływa pobudzająco lub hamująco na transkrypcję mRNA.
W efekcie powyższego działania dochodzi do syntezy wazokortyny i lipokortyny oraz zahamowania syntezy cytokin prozapalnych. Glikokortykosteroidy hamują, jak wiadomo, degranulację eozynofilów, prolifelację limfocytów T i mają swoisty wpływ na funkcje komórek Langerhansa.
Tak więc zastosowanie tych leków u chorych na AZS jest w pełni uzasadnione i rzeczywiście stosowane są one szeroko w leczeniu AZS przez lekarzy praktyków.
Efekt terapeutyczny glikokortykosteroidów jest oczywiście dobry, jednak podkreślenia godne są ich działania uboczne takie, jak zaniki skórne czy możliwość supresji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Ostatnio dyskutowany był w piśmiennictwie ewentualny wpływ tych preparatów na opóźnienie wzrostu dziecka oraz ryzyko osteoporozy.
W odniesieniu do zaburzenia (opóźnienia) wzrostu u dzieci chorych na AZS w wyniku miejscowego stosowania leków glikokortykosteroidowych bądź samego nasilonego procesu chorobowego przeprowadzono wiele badań klinicznych i uważa się raczej, że obserwowane czasem opóźnienie wzrostu chorych na AZS w okresie dzieciństwa jest przejściowe i odwracalne.
Obserwacje te zgadzają się z podobnymi wnioskami z badań prowadzonych na grupie dzieci z astmą oskrzelową, u których również widoczne jest opóźnienie wzrostu i dojrzewania płciowego, jednak w wieku dorosłym dzieci te nie różnią się we wspomnianym zakresie od grup kontrolnych.
W przypadku przewlekłego stosowania miejscowych leków glikokortykosteroidowych wystąpić mogą inne powikłania takie, jak osteoporoza i złamania kości.
Obserwacje tych działań ubocznych glikokortykosteroidów dotyczyły głównie leków o dużej sile (potencjale) działania. Badania przeprowadzone przez Aolto-Korte, który ocenił 29 dorosłych chorych na AZS wykazały, że chorzy na AZS o średnim czasie trwania schorzenia wynoszącym 27 lat nie różnili się pod względem mineralnej gęstości tkanki kostnej od grupy kontrolnej.
Jednakże, gdy chorych na AZS podzielono na grupy w zależności od potencjału glikokortykosteroidu (średnia i duża siła działania lub tylko hydrokortyzon) stosowanego w terapii miejscowej przez okres ostatnich 12 miesięcy, różnica mineralnej gęstości kości była już statystycznie istotna w zależności od stosowanego preparatu.
Tak więc należy stosować miejscowy preparat glikokortykosteroidowy o najmniejszej sile działania, wystarczającej do uzyskania oczekiwanej poprawy stanu klinicznego w celu zminimalizowania potencjalnego ryzyka działań ubocznych tej grupy leków.
Z kolei w przypadku ognisk lichenizacji stosowane są dziegciowe środki redukujące np.: prodermina, natomiast zakażenia bakteryjne wymagają okresowego włączenia antybiotykoterapii miejscowej.
Obserwacje kliniczne wykazują korzystny wpływ promieni słonecznych u dużej części chorych na AZS, u których w porze letniej dochodzić może nawet do całkowitej remisji objawów chorobowych.
Zastosowanie promieni ultrafioletowych UVB, UVA lub kombinacji UVA/UVB oraz psoralenu (PUVA) w leczeniu AZS ma wielu zwolenników. Mechanizm działania tych promieni w AZS nie jest dokładnie poznany, jednak uważa się, że UVB może zmieniać funkcje komórek Langerhansa (KL), a UVA wpływać na czynność zarówno KL, jak i eozynofilów.
 W przypadku zaostrzeń stanu zapalnego skóry w przebiegu AZS stosuje się promienie UVA1 (340-400 nm).
Takie leczenie prowadzi m.in. do obniżenia poziomu ECP w surowicy krwi chorych, a jak wiadomo ECP jest markerem aktywacji eozynofilów oraz KL.
Natomiast UVB o wąskim paśmie (311 nm) stosowane może być w przypadku przewlekłych zmian zapalnych skóry w przebiegu AZS.
Innymi metodami leczenia miejscowego AZS jest stosowanie takich leków, jak takrolimus (FK 506) lub askomycyna.
Takrolimus jest makrolidem wytwarzanym przez grzyb z rodzaju Streptomyces tsukabaensis. Spektrum jego działania jest zbliżone do działania cyklosporyny A, gdyż wywiera głównie wpływ na aktywność limfocytów T hamując syntezę i uwalnianie cytokin prozapalnych. Takrolimus działa 30-100 krotnie silniej od cyklosporyny A i ma mniejszą od niej cząsteczkę, dzięki czemu możliwe jest stosowanie tego leku w formie miejscowej (0,003-0,1% FK 506) .
Z kolei makrolaktam askomycyny uzyskiwany jest na drodze fermentacji produktów przemiany materii Streptomyces hygroscopicus. Lek ten ma właściwości hamowania syntezy i uwalniana cytokin zarówno typu Th2, jak i Th1. Dodatkowo hamuje działanie cytokin prozapalnych, uwalnianych przez mastocyty po stymulacji antygenowej, co związane jest z przeciwdziałaniem defosforylacji cytoplazmatycznej cząstki czynnika jądrowego tych komórek. Askomycyna stosowana jest w postaci 1% kremu elidel (SDZ ASM q81) i wydaje się być skutecznym i bezpiecznym preparatem miejscowym .

Leczenie ogólne

W leczeniu ogólnym stosuje się środki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz uspokajające.
Leki przeciwhistaminowe działają pierwotnie przez blokadę receptorów H1, czyli zmniejszają nasilenie świądu skóry wynikającego z działania histaminy.
Jednakże histamina jest tylko jednym z bardzo wielu mediatorów świądu w AZS i efekt przeciwświądowy leków przeciwhistaminowych u tych chorych jest różny.
Niektóre leki przeciwhistaminowe mają słabe właściwości anksjolityczne i przynoszą chorym ulgę dzięki efektowi sedacji.
Z kolei preparaty pozbawione działania sedatywnego wykazują zróżnicowaną skuteczność w kontrolowaniu świądu skóry .
Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, a przede wszystkim najlepiej pod tym względem poznana cetyryzyna, oprócz działania przeciwświądowego wykazują działanie przeciwzapalne .
Dodatkowo zastosowanie cetyryzyny u dzieci z AZS wyraźnie, bo aż o 50% zmniejszyło częstość rozwoju astmy atopowej , tak więc preparat ten okazał się wywierać korzystny wpływ na naturalny przebieg AZS. Reasumując, leki przeciwhistaminowe zarówno pierwszej, jak i drugiej generacji znajdują ważne miejsce w leczeniu chorych na AZS.
Ogólne stosowanie glikokortykosteroidów jest kontrowersyjne.
Uważa się, że takie leczenie powinno dotyczyć tylko wyjątkowych przypadków np. erytrodermii.
Obecnie glikokortykosteroidy podawane ogólnie zostały zastąpione przez cyklosporynę A.
Jest to cykliczny polipeptyd składający się z 11 aminokwasów, wyizolowany z grzyba Tolypocladium inflatum.
Mimo, że mechanizm działania cyklosporyny in vivo jest nadal niejasny, wydaje się, iż działa ona poprzez stymulację odpowiedzi limfocytarnej typu Th1 i hamowanie odpowiedzi typu Th2 poprzez zmniejszenie transkrypcji IL-4.
 Prowadzi to do odwrócenia zaburzenia równowagi cytokinowej, którą obserwuje się u chorych na AZS .
Skuteczność cyklosporyny została udowodniona w wielu badaniach prowadzonych zarówno u dorosłych, jak i dzieci chorych na AZS . Stosowanie cyklosporyny A ogranicza jednak jej wiele działań ubocznych takich, jak nefrotoksyczność, wywoływanie nadciśnienia tętniczego, wpływ na czynność enzymów wątrobowych, jak też możliwość odległego stymulowania procesów nowotworowych w obrębie m.in. skóry.
Duże nadzieje w skutecznym zwalczaniu objawów klinicznych AZS budzi zastosowanie inhibitora leukotrienów cysteinylowych czyli zafirlukastu. Leukotrieny (LT) są metabolitami powstającymi w cyklu przemian kwasu arachidonowego , który jest jednym z trzech podstawowych kwasów tłuszczowych uwalnianych z błon fosfolipidowych komórki w wyniku aktywacji fosfolipazy A2.
Wiadomo, że metabolizm kwasu arachidonowego zachodzi dwoma głównymi ścieżkami.
Są nimi ścieżka cyklooksygenazowa prowadząca do wytworzenia prostaglandyn i tromboksanu oraz ścieżka 5-lipoksygenazowa prowadząca do syntezy leukotrienów.
Początkiem syntezy LT jest translokacja aktywowanej 5-lipoksygenazy do błony komórkowej, gdzie łączy się ona z białkiem aktywującym 5-lipoksygenazę.
Kompleks ten jest katalizatorem metabolizmu kwasu arachidonowego do kwasu 5-hydroperoksyeikozatetraenowego, a następnie do LTA4.
Z kolei LTA4 może być konwertowany przez hydrolazę LTA4 do LTB4 lub poprzez koniugację LTA4 z glutationem powstaje LTC4.
Następnie na drodze enzymatycznej LTC4 przechodzi w LTD4 i LTE4 . Leukotrieny są zaangażowane w takich procesach, jak chemotaksja, skurcz mięśniówki gładkiej, nadrekatywność oskrzelowa oraz przepuszczalność naczyń .
 Mechanizm działania zafirlukastu polega na inhibicji LTD4 oraz zmniejszeniu przepuszczalności naczyń zależnej od histaminy.
Dzięki tym funkcjom zafirlukast może mieć zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych o podłożu zapalnym. Jak dotąd jest on stosowany w leczeniu łagodnej astmy i astmy o umiarkowanym nasileniu objawów klinicznych, a potencjalne możliwości zastosowania tego leku w dermatologii wymagają dalszych szczegółowych badań.
W piśmiennictwie istnieją już doniesienia na temat zastosowania inhibitora leukotrienów cysteinylowych, czyli zafirlukastu w leczeniu AZS. Przykładowo Carucci i wsp. opisuje 4 przypadki AZS, w których zafirlukast okazał się skutecznym lekiem .
Stosowany był on dwa razy dziennie w dawce 20 mg p.o., a wyraźna poprawa stanu klinicznego chorych widoczna była po około 14 dniach terapii.
Badania dotyczące tolerancji leku prowadzone u chorych na astmę oskrzelową wykazały, że jest on dobrze tolerowany , a najczęstszymi objawami ubocznymi w trakcie leczenia były bóle głowy i stan zapalny gardła (pharyngitis).
Dodatkowo u części chorych rejestrowano wzrost aktywności aminotransferazy alaninowej we krwi, jednak wracała ona do normy po zakończonym leczeniu.
Zafirlukast, jak już wspomniano, wymaga przeprowadzenia szczegółowych badań w warunkach kontrolowanych, aby ocenić potencjalną rolę antagonistów LT jako środków leczniczych w dermatozach zapalnych, w tym AZS.
Azatiopryna, będąca lekiem immunosupresyjnym, może również wykazywać skuteczność w leczeniu ciężkich postaci chorych na AZS, jednak wymaga to szerokich prospektywnych badań w warunkach kontrolowanych placebo oraz oceny odległych efektów ubocznych takiej terapii w celu potwierdzenia jej skuteczności i bezpieczeństwa.
Istnieją też doniesienia o próbach zastosowania wysokich dawek immunoglobulin stosowanych dożylnie, IFN-γ oraz kompleksów antygen-przeciwciało w leczeniu AZS.
W przypadku immunoglobulin nie udało się osiągnąć rzeczywiście istotnej poprawy stanu klinicznego chorych, jak też nie uzyskano wyraźnego efektu w zakresie parametrów immunologicznych.
Z kolei skuteczność IFN-g została udowodniona w próbie podwójnie ślepej, jednak nie obserwowano obniżenia cIgE w surowicy krwi.
Wykorzystanie kompleksów antygen-przeciwciało obecnie znajduje się w fazie eksperymentalnej, chociaż wstępne badania wykazały w przypadku 10 pacjentów chorych na AZS w warunkach próby "otwartej" dobry efekt terapeutyczny .
Należałoby także zwrócić uwagę na fotoferezę (fotochemioterapię pozaustrojową) działającą pierwotnie na limfocyty T, indukując ich apoptozę. Jednakże jest to metoda czasochłonna, wymagająca wysokowyspecjalizowanego zaplecza technicznego.
W niektórych przypadkach chorych na AZS z udowodnioną IgE-zależną alergią w odniesieniu do alergenów powietrznopochodnych takich, jak roztocze kurzu domowego, pyłki roślin czy grzyby pleśniowe można rozważyć stosowanie immunoterapii swoistej (SIT).
SIT w praktycznym ujęciu polega na podawaniu wzrastających dawek ekstraktów alergenowych wyselekcjonowanym pacjentom z objawami alergii IgE-zależnej, w celu zabezpieczenia ich przed wystąpieniem objawów klinicznych związanych z ekspozycją na alergen sprawczy (czyli alergen uczulający danego pacjenta).
W przypadku skutecznej SIT u pacjenta obserwuje się wzrost tolerancji naturalnej ekspozycji na swoiste alergeny powietrznopochodne .
Zostało udowodnione (przy zastosowaniu testów skórnych i prowokacyjnych), że SIT zmniejsza swoistą reaktywność skórną, oskrzelową, spojówkową oraz ze strony błony śluzowej nosa .
 SIT prowadzona przewlekle powoduje istotną redukcję zarówno wczesnej, jak i później fazy reakcji IgE-zależnej wywołanej przez alergen. Zmniejszenie zaś reaktywności narządowej w odpowiedzi na swoistą stymulację alergenową jest wynikiem wpływu SIT na syntezę immunoglobulin, reaktywność komórek efektorowych oraz modulację funkcji limfocytów T .
 Jak wiadomo, SIT jest obecnie jedyną dostępną metodą terapeutyczną, która ingeruje w podstawowe mechanizmy zaangażowane w rozwój schorzenia alergicznego, tak więc w pewnym stopniu jest metodą swoistego leczenia przyczynowego.
Chociaż zastosowanie SIT w leczeniu chorych na AZS jest nadal problemem kontrowersyjnym i dyskusyjnym, dane literaturowe dotyczące prób zastosowania tej metody u chorych na AZS wykazują jej korzystne efekty w ciężkich przypadkach AZS
Reasumując, leczenie chorego na AZS nie jest zadaniem łatwym, wymaga od lekarza dużego zaangażowania oraz doświadczenia klinicznego, natomiast od pacjenta systematyczności.
 Jednak poprawa stanu klinicznego tych chorych, a co się z tym wiąże ich komfortu życia jest sukcesem tak wielce satysfakcjonującym, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by po pierwsze prawidłowo rozpoznać AZS, przeprowadzić wszystkie konieczne badania diagnostyczne, a następnie indywidualnie dobrać najbardziej optymalny schemat terapii.
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline ankuak

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 778
Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-01-02, 19:15:05 »
Jeśli ktoś ma pytania jak bardziej w praktyce wygląda życie z AZS to mogę coś na ten temat powiedzieć bo mam taki problem, choć ostatnio nic mnie nie nęka  :D
Anna K.
kosmetolog licencjonowany,
technik usług kosmetycznych,
wizażysta

Offline jumpi

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 179
Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-07-03, 20:38:07 »
Atopowe zapalenie skóry


Atopia: genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernego reagowania na czynniki zewnętrzne. Atopia może dotyczyć różnych okolic ciała: skóry, spojówek lub błon śluzowych nosa.
Atopowe zapalenie skóry (AZS), (egzema atopowa) należy do schorzeń dermatologicznych, lecz choć występuje na skórze jest objawem atopii, czyli wyrazem patologicznej reakcji immunologicznej. Przebycie AZS w dzieciństwie może być sygnałem o zwiększonej predyspozycji do zachorowania na inne cięższe postaci atopii. AZS to  przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym, która dotyka coraz większe rzesze ludzi, szczególnie w krajach rozwiniętych. Z badań statystycznych wynika, że 30% dzieci wyrasta z atopii, natomiast 25% chorych w późniejszym okresie życia może rozwinąć astmę atopową lub alergiczny nieżyt nosa.
Główne objawy atopowego zapalenia skóry:
Choroba rozpoczyna się około drugiego, trzeciego miesiąca życia i może trwać przez całe życie (okresowo występuje zaostrzenie objawów oraz ich złagodzenie).
- naciek zapalny z tworzeniem pęcherzyków i zaczerwienieniem skóry.
- pogrubienie, stwardnienie skóry i złuszczanie się naskórka.
- bolesne pęknięcia i nadżerki skóry.
- swędzenie skóry, nasilające się nocą i utrudniające sen. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych, kolanowych, na twarzy i szyi.
Skóra objęta zapaleniem staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki. Pęcherzyki mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki. Zapaleniu skóry zazwyczaj towarzyszy swędzenie, które jest jednym z najbardziej dokuczliwych doznań. Gdy trwa bez przerwy chory staje się pobudliwy i rozdrażniony. Sytuacja pogarsza się ze względu na zmęczenie i bezsenność (bardzo często świąd nasila się w nocy).
Skóra ludzi chorych na AZS jest wrażliwa na działanie alergenów (pyłki, roztocza, sierść, pierze). Reakcje alergiczne mogą też wywoływać pokarmy np.: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe. Czynniki te wywołują podrażnienie i zapalenie skóry prowadzące do zniszczenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeżeli płaszcz hydrolipidowy skóry jest zniszczony dochodzi do zwiększonej utraty wody przez skórę i tym samym do nadmiernego wysuszenia skóry. Sucha skóra łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych czynników, które mogą zaostrzyć przebieg choroby.

 Obraz kliniczny:
- alergiczne zapalenie spojówek: swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie.
- alergiczny nieżyt nosa: bodziec wywołujący kichanie, nasilony katar, obrzęk (zapchany nos),             możliwe polipowate zapalenie nosa i zatok przynosowych.
- dychawica oskrzelowa: różne stopnie ciężkości spastycznego zapalenia oskrzeli aż do ciężkich napadów dychawicy; możliwe schorzenia wtórne.
W rozpoznaniu muszą zostać wykluczone odpowiednie nie alergiczne obrazy kliniczne choroby (m.in. drażniąco-toksyczne i wywołane zakażeniem).

Aeroalergeny (pyłowe, wziewne) wywołujące uczulenia można podzielić na:
- roślinne (np. pyłek kwiatowy, zarodniki grzybów),
- zwierzęce (np. roztocza kurzu domowego, nabłonek zwierząt, pierze pościelowe),
- chemiczne (np. pył z chemikaliów i leków),
- pokarmowe (rzadko).

Niestety nie znaleziono jak na razie jednego skutecznego leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć atopowe zapalenie skóry. Warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawiają, że objawy będę minimalne i nie tak bardzo uciążliwe. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, codzienne i regularne jej nawilżanie i natłuszczanie.
Wpływ czynników środowiskowych również musi być brany pod uwagę. Trzeba unikać wszelkich czynników, które mogą pogarszać stan skóry.
Podobnie jak w innych chorobach alergicznych niezwykle istotne jest unikanie alergenów (o ile są znane).

Leczenie najbardziej dolegliwych objawów.
Leki kortykosteroidowe (często nazywane "sterydami") w postaci kremów i maści są najpopularniejszymi środkami w leczeniu AZS. Są to steroidy działające miejscowo. Kremy te redukują ogniska zapalne, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie skóry. Choć są one niezwykle skuteczne w przypadku egzemy, stosując je należy zachować ostrożność. Preparaty te niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wskutek ich nadużywania skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy. Nie wolno przedłużać zaleconego czasu leczenia .
Leki przeciwhistaminowe: Podaje się według wskazań lekarza - najczęściej na noc. Działają uspokajająco i zapewniają spokojny sen. Zmniejszają uczucie świądu.
U niektórych chorych wykorzystuje się fototerapię - metodę leczenia opartą na naświetlaniu promieniami ultrafioletowymi.
     Dokładne przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są niestety znane. Pewne jest natomiast, że u podłoża tej choroby leży atopia czyli jeden z rodzajów alergii - nieprawidłowego działania układu odpornościowego człowieka. Niewątpliwie istotną rolę w rozwoju atopowego zapalenia skóry i atopii w ogóle odgrywają geny. Występowanie tej choroby u jednego z rodziców wiąże się z ryzykiem około 20-40% że atopia wystąpi u dziecka. Jeśli natomiast na atopię cierpi oboje rodziców odsetek ten zwiększa się nawet do 60%.

źródło internet, notatki wlasne
www.pajacyk.pl
Jeśli klikniesz w brzuszek Pajacyka, ofiarujesz dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc żadnych kosztów.
Odwiedzaj często Pajacyka, najlepiej ustaw go jako stronę startową.

Offline Annauelle

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 98
Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #4 dnia: 2008-07-04, 00:46:57 »
Moja 10-letnia corka cierpi na ta paskudna dolegliwosc...
To co wspólnie z nia przezylam to szok,ale Aniu wymieniłas sporo ciekawych nazw leków,ktore nie omieszkam przetestowac a wrecz poprosic Pania dermatolog o zwrócenie na nie uwagi w zwiazku z leczeniem mojej corki.
Jak narazie stan corki jest w normie,ale sa dni,ze choroba sie nasila.
Jednym słowem cały czas musimy smarowac stopy,dłonie,kolana i łokcie masciami,kremami,specyfikami...ale lepsze smarowanie i zabezpieczanie, niz widok jej cierpienia i wstydu przed rówiesnikami...
pozdrawiam

Offline morelena

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-06-23, 08:38:06 »
Annauelle, a jakich maści używasz? Ja dla mojej córki kupuję Exomegę z owsa Rhealba i jest naprawdę w porządku.

Offline linek

  • mgr, kosmetolog
  • Moderator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 8116
  • to co pozostało
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-06-23, 14:18:14 »
To chyba z adermy?? ja z tej firmy uzywam Dermalibour - tez z owsa- i jestem bardzo zadowolona :wink:
Naszą wielką słabościa jest to,że sie poddajemy. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz:)))

Offline mandarynek

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-06-30, 21:12:44 »
To chyba z adermy?? ja z tej firmy uzywam Dermalibour - tez z owsa- i jestem bardzo zadowolona :wink:


Takk, exomega to produkty A-dermy, też ich używam. Szczerze mówiąc zaskoczyłaś mnie, bo sądziłam, że tylko a-derma używa owsa Rhealba w swojej recepturze

Offline linek

  • mgr, kosmetolog
  • Moderator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 8116
  • to co pozostało
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-07-01, 12:49:41 »
Ale ja nie pisalam o innej firmie..
Naszą wielką słabościa jest to,że sie poddajemy. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz:)))

Offline effka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-10-19, 13:26:28 »
Mam coś takiego:
"Mydła i detergenty usuwają ochronną warstwę tłuszczową ze skóry, co nie jest pożądane u osób z problemem suchej skóry. W zamian za to do mycia skóry powinno się stosować dostępne w aptekach substytuty mydeł (np. Iwostin, Oilatum). Należy unikać wysokich i niskich temperatur, paznokcie powinny być krótkie, a drażniące ubrania nie powinny dotykać skóry. Rodzice nie powinni ubierać dzieci w ciepłe, flanelowe piżamy oraz powinni unikać wysokich temperatur w mieszkaniu, a zwłaszcza w pokoju w którym dziecko śpi."
Źródło: Atopowe zapalenie skóry

U swojego dziecka stosowałam wspomniany tu Oilatum (na bardzo przesuszoną skórę, a nie na AZS) i pomogło dość szybko.

Offline Jagna

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 171
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-11-12, 17:15:21 »
Dziewczyny a jakie zabiegi kosmetyczne w salonie można stosować właśnie przy AZS? Macie coś sprawdzonego?Właśnie trafiła mi się pierwszy raz klientka z tym problemem skórnym (stan niezaostrzony)i wolę spytać się Was które jak widzę mają doświadczenie w tym temacie.

Offline iiilona

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-11-22, 19:22:13 »
hej, miałyście okazje wykonywać jakiś zabieg kosmetyczny na skórze z AZS?
Możemy wykonać w takim przypadku oczyszczanie manualne?

Offline karuszka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #12 dnia: 2013-02-01, 14:56:35 »
w moim przypadku pomogły emolienty, staram się także unikać płynów do kąpieli które zawierają mydło i substancje zapachowe, które potrafią podrażnić wrażliwą skórę.
Nie pozycjonujemy się!

Offline pawelh

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Atopowe zapalenie skóry
« Odpowiedź #13 dnia: 2022-07-10, 23:26:30 »
A jak wygląda sprawa najnowszych leków na AZS?
Jakie one mają naprawdę skuteczność, bo nie do końca wierzę w skutecznością o jakiej mówią sami producenci...