Autor Wątek: zanokcica  (Przeczytany 30782 razy)

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
zanokcica
« dnia: 2005-09-24, 07:49:55 »
znacie moze jakies strony w internecie z informacjami o zanokcicy??sama tez szukam ale warto znac jeszcze inne! :)

Gość

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-10-03, 10:07:23 »
Schorzenia bakteryjne i grzybicze :

Zanokcica: zmiany zapalne w otoczeniu paznokcia pochodzenia bakteryjnego (najczęściej wywołują ją bakterie - gronkowce, paciorkowce). Przyczyną zanokcicy przewlekłej są zakażenia grzybicze (drożdżaki). Często zanokcica powstaje w wyniku urazu opuszki palca, przy naderwaniu paznokcia, zdarza się często u osób nieumiejętnie przeprowadzających zabieg manikiuru.
Występuje ona też przy maceracji blaszki płytki paznokciowej, która powstaje w wilgotnym środowisku oraz w cukrzycy.


Zanokcica (paronychia)

Zanokcica należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

Objawy, postępowanie
Początkowo pojawia się tylko niewielkie zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk. W tych przypadkach wystarczy stosowanie wilgotnych okładów z riwanolu, unieruchomienie zajętego palca oraz elewacja kończyny. Przy wytworzeniu się pęcherza naskórkowego konieczne jest jego nacięcie zapewniające odpływ treści ropnej. Nacięcie pęcherza naskórkowego nie jest bolesne i nie wymaga znieczulenia. Przy ropniu rozprzestrzeniającym się poniżej podstawy paznokcia dochodzi do szybkiego narastania ciśnienia tkankowego, co powoduje znaczną bolesność zajętego paliczka. Wymaga to drenażu przestrzeni podpaznokciowej. Zakażenie podstawy paznokcia zwykle powoduje obluźnienie płytki paznokciowej, co umożliwia umieszczenie sączka. Można też wykonać w paznokciu okienko ułatwiające odpływ wydzieliny. Przy obszerniejszym zakażeniu celowe wydaje się zdjęcie paznokcia zwłaszcza w przypadku zajęcia macierzy i przechodzenia zakażenia na paliczek. Konieczne jest wówczas nacięcie okołopaznokciowe, niekiedy z wycięciem zwłókniałego fałdu okołopaznokciowego lub też nacięcie obustronne (typu klapki) połączone z usunięciem podstawy paznokcia. Rany należy zaopatrzyć opatrunkiem gazowym uniemożliwiającym gromadzenie się treści ropnej. Leczenie bywa uzupełniane miejscową antybiotykoterapią, a ogólnoustrojowe podawanie antybiotyków jest zarezerwowane dla pacjentów o wzmożonym ryzyku zakażenia

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
zanokcica
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-10-06, 13:09:16 »
dzieeki bardzo dorisku!!juz mniej wiecej pozbieralam wszystkie materialy!nie mam jednak zdjec zadnych jak wtglada zanokcia!w internecie tez nic nie znalazlam, moze wy cos wiecie na ten temat?? :roll:

Gość

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-10-06, 19:40:56 »
slonce ja gdzies je mialam to postaram ci sie poszukac

Gość

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-10-06, 19:45:33 »
Bardzo częstą chorobą paznokci jest zanokcica (łac. - paronychia), czyli zapalenie wału paznokciowego utworzonego przez skórę otaczającą paznokieć. Czynnikiem sprzyjającym zapaleniu wału paznokciowego jest najczęściej uraz związany z nieumiejętnym manikiurem, uszkodzenie paznokcia lub skaleczenie opuszki palca. Przerwanie ciągłości tkanek okołopaznokciowych jest wówczas doskonałym miejscem do wnikania w tkanki bakterii chorobotwórczych (najczęściej paciorkowców lub gronkowców), które wywołują stan zapalny wału paznokciowego. Zdarza się również, że zapalenie wału paznokciowego może rozwijać się w przebiegu grzybicy paznokci. Z innych przyczyn zanokcicy można wymienić: macerację wału paznokciowego w wilgotnym środowisku, która również ułatwia wnikanie bakterii w tkanki (np. długotrwałe ssanie palca przez dziecko, długotrwałe moczenie rąk w wodzie związane z praniem lub zmywaniem) i cukrzycę. Do zapalenia wału paznokciowego dochodzi również w przebiegu paznokci wrastających. Pierwszym objawem zanokcicy jest ograniczone zaczerwienienie wału paznokciowego z towarzyszącą niewielką bolesnością. W miarę upływu czasu zaczerwienienie i bolesność nasilają się, a także dołącza się obrzęk tkanki. W dalszym etapie rozwoju choroby przez naskórek zaczyna uwypuklać się bardzo bolesny pęcherzyk wypełniony żółtawą ropą. Nieleczona zanokcica może poszerzać się poza obręb wału paznokciowego, obejmując swoim zasięgiem również macierz pod paznokciem i tkanki leżące jeszcze głębiej. Leczenie zanokcicy uzależnione jest od stopnia nasilenia zmian: 1. Zaczerwienienie i obrzęk wału paznokciowego wymagają jedynie kilkakrotnego w ciągu dnia moczenia w ciepłym roztworze szarego mydła, które łagodzi stan zapalny i przynosi wyraźną ulgę. Dzieje się tak, ponieważ woda mydlana działa przeciwobrzękowo, co zmniejsza odczyn zapalny i ułatwia ewentualny samoistny odpływ ropy. 2. Jeśli pod skórą wału paznokciowego nagromadziła się ropa i moczenie w kąpieli z szarego mydła nie pomaga, to konieczna staje się interwencja chirurga, który natnie ropny pęcherz, umożliwiając tym samym odpływ ropy. 3. Jeśli ropny pęcherz obejmuje również tkanki paznokcia, to wówczas chirurg zmuszony jest do wycięcia okienka w paznokciu, które umożliwi odpływ ropy, wycięcia części paznokcia lub nawet do zdjęcia całego paznokcia. Leczenie chirurgiczne zanokcicy uzupełniane jest miejscową antybiotykoterapią, a w szczególnych przypadkach antybiotyk podaje się również ogólnie. Zapobieganie zanokcicy polega na delikatnym wykonywaniu manikiuru, a jeśli dojdzie już do skaleczenia wału paznokciowego, należy rankę niezwłocznie zdezynfekować np. wodą utlenioną czy spirytusem salicylowym, lub - jeśli nie ma pod ręką płynu odkażającego - dobrze wymoczyć w wodzie z mydłem.

Gość

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-10-06, 19:49:49 »
nie znalazlam zdjec ;(
a w ksiazkach kosmetycznych nie ma?

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
zanokcica
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-10-07, 12:23:19 »
kurcze doris no wlasnie w niektorych ksiazkach szuklam i nic. w internecie tez szukalam i nic konkretnego nie znalazlam same zdjecia roslin :roll:

Gość

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-10-07, 12:35:22 »
NASTEPNY ARTYKOL ZNALAZLAM ALE NIE MA ZDJEC ;(

Lek. med. Ewa Pakuła

Bardzo częstą chorobą paznokci jest zanokcica (łac. - paronychia), czyli zapalenie wału paznokciowego utworzonego przez skórę otaczającą paznokieć. Czynnikiem sprzyjającym zapaleniu wału paznokciowego jest najczęściej uraz związany z nieumiejętnym manikiurem, uszkodzenie paznokcia lub skaleczenie opuszki palca. Przerwanie ciągłości tkanek okołopaznokciowych jest wówczas doskonałym miejscem do wnikania w tkanki bakterii chorobotwórczych (najczęściej paciorkowców lub gronkowców), które wywołują stan zapalny wału paznokciowego. Zdarza się również, że zapalenie wału paznokciowego może rozwijać się w przebiegu grzybicy paznokci. Z innych przyczyn zanokcicy można wymienić: macerację wału paznokciowego w wilgotnym środowisku, która również ułatwia wnikanie bakterii w tkanki (np. długotrwałe ssanie palca przez dziecko, długotrwałe moczenie rąk w wodzie związane z praniem lub zmywaniem) i cukrzycę. Do zapalenia wału paznokciowego dochodzi również w przebiegu paznokci wrastających. Pierwszym objawem zanokcicy jest ograniczone zaczerwienienie wału paznokciowego z towarzyszącą niewielką bolesnością. W miarę upływu czasu zaczerwienienie i bolesność nasilają się, a także dołącza się obrzęk tkanki. W dalszym etapie rozwoju choroby przez naskórek zaczyna uwypuklać się bardzo bolesny pęcherzyk wypełniony żółtawą ropą. Nieleczona zanokcica może poszerzać się poza obręb wału paznokciowego, obejmując swoim zasięgiem również macierz pod paznokciem i tkanki leżące jeszcze głębiej. Leczenie zanokcicy uzależnione jest od stopnia nasilenia zmian: 1. Zaczerwienienie i obrzęk wału paznokciowego wymagają jedynie kilkakrotnego w ciągu dnia moczenia w ciepłym roztworze szarego mydła, które łagodzi stan zapalny i przynosi wyraźną ulgę. Dzieje się tak, ponieważ woda mydlana działa przeciwobrzękowo, co zmniejsza odczyn zapalny i ułatwia ewentualny samoistny odpływ ropy. 2. Jeśli pod skórą wału paznokciowego nagromadziła się ropa i moczenie w kąpieli z szarego mydła nie pomaga, to konieczna staje się interwencja chirurga, który natnie ropny pęcherz, umożliwiając tym samym odpływ ropy. 3. Jeśli ropny pęcherz obejmuje również tkanki paznokcia, to wówczas chiru


rg zmuszony jest do wycięcia okienka w paznokciu, które umożliwi odpływ ropy, wycięcia części paznokcia lub nawet do zdjęcia całego paznokcia. Leczenie chirurgiczne zanokcicy uzupełniane jest miejscową antybiotykoterapią, a w szczególnych przypadkach antybiotyk podaje się również ogólnie. Zapobieganie zanokcicy polega na delikatnym wykonywaniu manikiuru, a jeśli dojdzie już do skaleczenia wału paznokciowego, należy rankę niezwłocznie zdezynfekować np. wodą utlenioną czy spirytusem salicylowym, lub - jeśli nie ma pod ręką płynu odkażającego - dobrze wymoczyć w wodzie z mydłem.

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
zanokcica
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-10-07, 12:43:46 »
:oops: dorisku dzieki sliczne! :groupjump:

Gość

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-10-07, 18:51:51 »
prosze slonce tylko nie udalo mi sie znalezc zdjec  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
zanokcica
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-10-07, 19:48:30 »
:)  i tak jestes kochana!dziekuje jeszce raz teraz tylko to wszystko uporzadkuje i zabiore sie do pisania! :P

Implicite

  • Gość
zanokcica
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-10-07, 21:47:46 »
współczuje każdemu kto ma zanokcice. sama miałam, więc wiem co to za ból. w związku z tym, że moja praca, którą kiedyś wykonywałam, polegała na stałym kontakcie rąk a wodą. do tego dochodzi drobne skaleczenie, a o zakażenie już bardzo łatwo.
mi pomógł chirurg. przeciął wał paznokciowy i silny ból znikł. taka niby byle jaka choroba, ale dokuczliwa. zanim palec dokładnie się oczyści i zagoi minie trochę czasu. zanokcicę dość łatwo rozpoznać. powiększony wał, zaczerwieniony, wypełniony ropą. zdjęć w tej chwili nie mam, ale poszukam. jak na razie podaję pomocnego linka

http://www.biotechnologia.com.pl/?sectionID=38&show=147

-------------------
edit nr.1
widzę, że podałam ten sam artykuł co Doris ;)

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
zanokcica
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-10-07, 22:21:48 »
:wink: tak to ten sam artykul ale dzikeje za pomoc!ja mialam zanokckce, paznokiec mi sie bardzo daleko zlamal w kciuku , przez dluzszy czas mialam okropny bol, palca wprost niemoglam dotkan az ktorego dnia poszlo mi z tego opuchnietego czerwonego miejsca masa ropy i odrazu przyszla ulga, zrobillo sie troszke lepiej . :wink: