Autor Wątek: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?  (Przeczytany 18014 razy)

Offline praca

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 2
Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« dnia: 2011-11-08, 12:04:11 »
Witam, wszystkie kosmetyczki, jak również osoby, które są właścicielami gabinetów kosmetycznych, SPA oraz medycyny estetycznej.
Jestem kosmetyczką z ponad 20 letnim stażem pracy i prowadzę gabinet.
Chciałabym poruszyć sprawę udziału gabinetów kosmetycznych w programach oferowanych przez firmę Groupon. W Warszawie jest wiele gabinetów uczestniczących w tych programach.
Uważam, że to, co wprowadził Groupon w naszym zawodzie jest niedopuszczalne z uwagi na obniżanie standardów, jakości wykonywanych zabiegów oraz działanie propagujące nieuczciwą konkurencję.
Jeszcze tak niedawno w czasopismach "Twój Styl", "Uroda" można było przeczytać artykuły z bardzo ostrą krytyką środowiska kosmetycznego za standardy, jakie obowiązywały w gabinetach (kwalifikacje zawodowe, fatalne wykonywanie zabiegów, stosowanie innych kosmetyków w opakowaniach firmowych itp.).
A obecnie właściciele gabinetów współpracując z Groupon, za cenę "zdobycia klienta", obniżają ceny zabiegów o 70%, 80%, a nawet 92%. Analizując, jaką naprawdę kwotę otrzymuje właściciel zakładu kosmetycznego uważam, że jest to wręcz żenujące, nieopłacalne, skierowane na obniżanie poziomu usług kosmetycznych.
Czy Klienci przy takich cenach i realizacji w ciągu stosunkowo krótkiego czasu ponad kilkuset/tysiąc zabiegów nie są oszukiwani pod względem, jakości wykonywanej pracy? Czy stosowane są oryginalne kosmetyki, a nie tańsze zamienniki? A co z fachowością i profesjonalizmem personelu wykonującego te zabiegi? Wielokrotnie wykonują je osoby na praktyce lub stażu, szybko przyuczone do zrealizowania zadania. Czy powinno się popierać takie standardy?
 Dlaczego więc współpraca z Groupon jest tak powszechna?  Otóż argumentem jest jakoby reklama gabinetu i pozyskanie stałego klienta.  Nie jest to prawda gdyż klient w 99% idzie do kolejnego gabinetu z podobną, kolejną promocją Groupon.
W Warszawie powstało bardzo dużo nowych gabinetów kosmetycznych, salonów SPA, ośrodków medycyny estetycznej, które za wszelką ceną chcą pozyskać klienta stosując metody szybkiego zysku.  Niejednokrotnie podwyższane są sztucznie ceny do bardzo wysokich, aby wykorzystując efekty marketingowe (np. współpraca z Groupon-em) oddziaływać na klientów i w krótkim czasie obniżać je wielokrotnie. Czy jest to etyczne?
Dlaczego nie ma reakcji środowisk kosmetycznych, artykułów potępiających takie praktyki?
« Ostatnia zmiana: 2011-11-09, 20:30:53 wysłana przez praca »

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Odp: współpraca z Grouponem
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-11-08, 14:46:43 »

Dlaczego nie ma reakcji środowisk kosmetycznych, artykułów potępiających takie praktyki?
A dlaczego ktoś ma reagować. Jeżeli ktoś decyduje się na współpracę z tego typu firmami na ich zasadach i uważa, że jest to odpowiednie dla jego firmy, to dlaczego mam potępiać  takie działanie?

Oczywiście istnieje UOKiK ale czy on się czymś takim zajmie? W sumie, można to tam zgłosić, ale na jakiej podstawie, że wg nas cena 10zl jaką otrzyma gabinet z Grupona nie pokryje kosztów zabiegu? A jak to udowodnić? A może ktoś stwierdzi, że wykona 100 zabiegów pedicure za 10 zł a strata jest formą reklamy jego gabinetu?

Walka z wiatrakami, szkoda energii.
« Ostatnia zmiana: 2011-11-08, 14:50:06 wysłana przez Tomek »

Offline Abacosun

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: współpraca z Grouponem
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-11-08, 22:39:33 »
Trudno się nie zgodzić z faktem, że wielbiciele tzw. grupowych zakupów to najczęściej klienci, którzy później nie skorzystają już z usługi w normalnej cenie. Ciekawe, kiedy ktoś podejmie się wykonania testu, który pokazywałby, jak wprowadzenie tego modelu zakupowego wpłynęło na obroty salonów z długim stażem, które z reklamy tego typu nie korzystają. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie tych promocyjnych ofert jest prawdziwe zatrzęsienie. Może jakiś magazyn branżowy zrealizuje kiedyś materiał na ten temat - byłoby to interesujące.

Nie wiem, jak będzie wyglądała ekspansja tych serwisów w Polsce, ale jeśli wejdą też do małych miast, to przypuszczam, że dla salonów podchodzących tam do reklamy z rozsądkiem może być to zdecydowanie większy kłopot. Na prowincji zarabia się mniej i mniej też wydaje na usługi kosmetyczne - konkurencja natomiast jest spora. O ile dobre obiekty z wykwalifikowaną kadrą w dużym mieście zdołają się obronić (tak samo, jak droższe, ale wysokie jakościowo marki bronią się przed napływem tańszych produktów) i zatrzymać swojego zamożnego klienta, o tyle poza dużymi aglomeracjami sytuacja może przybrać inny obrót.

Pewne wnioski można jednak wysnuć na podstawie dotychczasowych obserwacji. Powstał zupełnie nowy rodzaj klienta - odbiorca chwilowy, który do salonu przyjdzie tylko z kuponem zniżkowym uprawniającym do skorzystania z usługi co najmniej 50% taniej. Z resztą 50% nie jest już wielką okazją, teraz okazję jak się okazuje czyni zniżka 70, albo i 80%. Drugi wniosek - niedostateczne wyedukowanie klientów. Branża nie zdołała wpoić do świadomości swoim klientom, za co płacą. Nie wzbudza w nich zdziwienia fakt, że za manicure mogą zapłacić 10 zł zamiast przykładowo 40 zł, gdzie całość wykonana jest za pośrednictwem tych samych materiałów i z tym samym udziałem stylistki paznokci. Pora chyba uświadomić klientkom, że zakup usługi mikrodermabrazji różni się jednak czymś od zakupu spódnicy na przecenie. Bez tego trudno mówić o jakiejś poprawie sytuacji.

Offline praca

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp:Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-11-08, 23:46:31 »
Oczywiście jest wolny rynek i każdy może decydować, z kim współpracuje i za ile. Tylko taka współpraca powoduje zanizanie poziomu usług. A tak niedawno środowisko kosmetyczek było ostro krytykowane w wielu artykułach za to wszystko, co niesie z sobą wykonywanie zabiegów za 10 zl.
Wysoki standard i prestiż marek na których gabinety pracują powinien być bezwzględnie przestrzegany.
Bardzo dziękuję za komentarz Abacosun.
Dlatego uwazam że to środowisko kosmetyczne poprzez artykuły w czasopismach powinno uświadomiać.
Firmy kosmetyczne rozprowadzające kosmetyki mogłyby wprowadzić umowy zastrzegające, że wszelkie cenowe promocje Gabinetu powinny zabezpieczać utrzymywanie wysokiego standartu i prestiżu wszystkich wprowadzanych marek co oznaczałoby, że udzielane rabaty nie moga przekracza 30% cen.
« Ostatnia zmiana: 2012-01-06, 02:35:31 wysłana przez Ania »

Offline salonnet

  • Kosmetyka-praca i pasja, sport-drugie życie.
  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Robię tylko to-co lubię:D
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-12-17, 19:05:56 »
Znany group**... hmmm... jeśli chodzi o moj punkt widzenia jest to gwózdz do trumny ... jeśli ktoś faktycznie podaje swoją cenę gabinetowa za zabieg a nastepnie obniza ja wedlug ustalenia z firma g. to po prostu robi po kosztach... zero zarobku... salony ktore wiedza o co chodzi podbijaja sztucznie cene aby pozniej miec z czego schodzic... znajomy salon obok sie wystawil-zabieg ktory normalnie kosztuje 80zł nagle znalazl sie na promocji-wielka promocja z 200zł na 79zł :)  :wink: a wiec kwestia tego jak ktos postepuje... mialam bardzo duzo klientek ktore probowaly na g. cos kupic-fryzjer inny zabieg itd,itp i wyglada to tak ze kupuja zabiegi na promocji a jak sie konczy wracaja :wink: Moje zdanie jest takie ze trzeba faktycznie przemyslec czy jest warta promocja z g. czy nie lepiej zrobic stronke www lub fajne ulotki lub po prostu zrobic promocje swoim klientka;) ah.porusze jeszcze fakt jeden... co zrobic z klientkami ktore do nas chodza? wystawiam np 50kuponow iiii??? powinnam powiedziec o nich swoim klientkom zeby sie na mnie nie obrazily a nastepnie przyjmowac obce... bezsensu :frown: zle bym sie czula kasujac stale normalnie a nowe za 1/10 ceny... szanuje swoje klientki :wink: ale oczywiscie szanuje tez firmy ktore po prostu probuja polepszyc swoj status... pozdarwiam
Kosmetyczka Klaudia

Offline The Lady

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 3945
  • Hmm.. co tu wpisać? :)
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-12-18, 12:41:43 »
W UK wszczęto jakieś śledztwo w związku z nieprawidłowościami w Grouponie, skargi klientów. Ja osobiście mam ich oferty skierowane do śmieci bo mi strasznie skrzynkę spamują. ;)

Pozdrawiam
Lejdi :diabel:
Devil Inside
Admin

Offline Elliah

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-01-04, 12:52:08 »
hmm, ja sceptycznie patrze na groupona. Mam podobne zdanie jak Wy, ale...

Pracowalam  w gabinecie, ktory mial mialo klientów, ledwo wystarczalo na oplaty, a czasami nie wystarczalo. Szefostwo postanowilo dac kilka zabiegów na grouponie. Powiem tak: nie wykonywalam inaczej zabiegu (czyt.gorzej), niz po normalnej cenie. Np mikrodermabrazja za 69zł niczym sie nie roznila od tej za 130.
Kwas migdałowy za 59zł niczym sie nie roznil od tego za 180zł. Co sie okazalo? Sporo klientów zostalo stalymi klientami. Wystarczy do nich miec podejscie. Po drugie, jesli klient kupuje na gr. tzn ze szuka promocji. Salon dal równiez promocje w gabinecie. Najczesciej karnety 3+1 itp. Nagle z utargu dziennego, gdzie czasami to bylo 300zł zrobilo sie 1200 a ostatnio nawet 2,5tys. Zaznaczam dziennie. I tak jest od okolo ponad miesiaca. Wystarczy dobrze wykorzystac groupona. Miec pomysl.

I nie mysle, zeby gabinet dzieki temu stal sie gorszy tylko dlatego, ze maja promocje. Jesli sa klienci, tzn ze im sie usługi tam podobaja, a o to chodzi, tak?

Nie jest trudno miec zabiegi po kilkaset złotych i zbankrutowac. Tutaj chodzi o to, zeby miec klientów, zeby zostali w salonie. Trzeba jakos ich przyciagnac. A ze Kwas migdałowy teraz kosztuje 99zł, tzn ze gorszy salon? ze trzeba omijac go łukiem bo taniej niz zwykle? Ze wystawili kilka zabiegów na gr to nie chodzimy do nich?

Żeby gabinet istnial, trzeba miec klientów. W sumie chyba tez wolalabym dac kilka zabiegów na gr. i w taki sposob przyciagnac klientów, pokazac sie na rynku niz gryzc paznokcie w pustym salonie i czekac na zbawienie.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 2012-01-04, 13:06:07 wysłana przez Elliah »

Offline agnes.30

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 50
Groupon- co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-02-12, 14:26:22 »
Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na taki post, no ale... jestem bardzo ciekawa Waszych opinii. Osobiście uważam że to psucie rynku i klienta. Pedicure za 20zł, obniżednie zabiegów z 200 zł do 70zł...podobno są gabinety, które powstają specjalnie po to by dawać oferty na groupona. Przecież dając takie ceny nie da się zarobić na zus, czynsz, nie mówiąc o zarobku....A klienci przychodzą i się "dziwią" czemu w gabinecie TAK DROGO. Podobno takie promocje sprzyjają zdobywaniu nowych klientów, tylko  jak ktoś zapłacił za zabieg 70% mniej nie wiem czy zechce zapłacić 100%. Co o tym myślicie, czy znacie gabinety, które na to się decydują?
kosmetolog, pedagog
kosmetyka to moja pasja

Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Groupon- co o tym sądzicie?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-02-12, 23:15:43 »
podobno są gabinety, które powstają specjalnie po to by dawać oferty na groupona.

O tym jeszcze nie słyszałam heh.

P.S. Może by połączyć tematy ?
`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-02-29, 09:40:37 »
W nawiązaniu do tematu.
Ostatnio spotkałem się z sytuacją, w której kilka dobrych, profesjonalnych marek zabroniła używania własnych nazw i logo w promocjach zakupów grupowych. Czyli można sprzedać sobie zabieg ale nie można użyć nazwy i logo firmy.

Offline justa28

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 507
  • nie rozstaję się z lakierem do paznokci...
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-02-29, 11:17:59 »
z punktu widzenia klienta groupon to zbawienie...ostatnio moja klientka była na zabiegu u mnie i chwaliła się ze była wraz z 10 innymi dziewczynami w Rzeszowie na hybrydach za....25 zł.Groupon psuje rynek moim zdaniem

Offline Zakątek Urody

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-02-29, 13:19:11 »
Ja spotkałam się z hybrydami za 15zł -sprzedano 180 ! Zadzwoniła do mnie klientka i zaproponowała mi że mi zapłaci 20zł ,bo tam nie mają terminów, a jak spryciara powiedziała - i tak będę do przodu bo nie podzielę się z grouponem.
« Ostatnia zmiana: 2012-02-29, 13:57:35 wysłana przez The Lady »

Offline justa28

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 507
  • nie rozstaję się z lakierem do paznokci...
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-02-29, 19:40:27 »
no i jak nie nazwać to tragedią??

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-03-01, 07:28:14 »
Jak już pisałem, można te systemy wykorzystać marketingowo ale dla wielu osób jest to próba ratowania się przez zamknięciem biznesu, a w wielu przypadkach pogrąża ich to jeszcze bardziej.
« Ostatnia zmiana: 2012-03-01, 08:52:30 wysłana przez Tomek »

Offline korella

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Do czego prowadzi współpraca z Grouponem ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2012-05-10, 21:02:58 »
Jak już pisałem, można te systemy wykorzystać marketingowo ale dla wielu osób jest to próba ratowania się przez zamknięciem biznesu, a w wielu przypadkach pogrąża ich to jeszcze bardziej.

moja znajoma korzystala i stanowczo - NIE!, to sie nie opłaca, chyba że planujemy zamknąć salon i to z hukiem