Autor Wątek: Defekty i choroby piersi oraz metody pielęgnacji w domu  (Przeczytany 16992 razy)

Offline jumpi

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 179
Defekty i choroby piersi oraz metody pielęgnacji w domu.


   Każda pierś jest zbudowana z 6 do 10 płatów rozmieszczonych promieniście. Każdy z nich zawiera płaciki tkanki gruczołowej, tkanki tłuszczowej oraz luźnej tkanki łącznej. Za wielkość piersi odpowiada ilość tkanki podporowej (tkanki tłuszczowej łącznej), zaś masa tkanki gruczołowej u większości kobiet jest podobna.
Płaty nie są w piersi rozmieszczone równomiernie. Więcej płatów znajduje się w częściach bocznych, a szczególnie górno - bocznych. Kształt i miękkość nadaje piersi tkanka tłuszczowa. Kształt piersi zależny jest również od elastyczności skóry. W skład młodej piersi wchodzi duża ilość tkanki gruczołowej oraz niewielka ilość tkanki tłuszczowej, dzięki czemu jest ona bardziej jędrna. Tkanka gruczołowa przekształca się stopniowo w tłuszczową, która jest mniej spoista. Dlatego właśnie z biegiem czasu piersi stają się nieco opadnięte. Również ciąża i karmienie piersią mają wpływ na kształt piersi. Rozmiar i kształt piersi są różne u różnych kobiet. Wyglądają one też odmiennie w rozmaitych okresach życia, np. w czasie szczególnej aktywności hormonów żeńskich (cykl menstruacyjny, ciąża, laktacja).
   Rozwój piersi wiąże się z kolejnymi fazami rozwojowymi w życiu kobiety:
Okres dojrzewania płciowego, między 12-16 rokiem życia następuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach piersi, gruczoły piersiowe rozrastają się.
Okres młodzieńczy, między 16-20 rokiem życia, trwa do uzyskania pełnej dojrzałości płciowej i ustalenia wzrostu, piersi uzyskują swój indywidualny kształt oraz wielkość, otoczki spłaszczają się, a brodawki uwypuklają.
Okres wieku dorosłego, między 20-40 rokiem życia, organizm osiąga najwyższą wydajność, gdy kobieta jest w ciąży gruczoły piersiowe powiększają się, następuje przebarwienie otoczek i brodawek, po ciąży i okresie karmienia w wyglądzie piersi mogą nastąpić zmiany w postaci zwiotczenia, niewielkiego opadnięcia piersi oraz pojawienia się rozstępów na skórze.
Okres wieku dojrzałego, między 40-55 rokiem życia, zwiększa się masa ciała, gruczoły piersiowe kończą funkcję gruczołów płciowych, zaczynają się zmiany wsteczne w gruczołach piersiowych, może to być maskowane po przez zwiększone gromadzenie tłuszczu w obrębie piersi.
Okres starzenia rozpoczyna się ok. 55 roku życia, następuje zwiotczenie i opuszczenie piersi, brodawki i otoczki tracą swoją ciemną barwę.
Okres zaawansowanej starości, rozpoczyna się ok. 80 roku życia, następuje wychudzenie ciała, zanikają różnice płciowe, piersi mogą wyglądać jak puste woreczki.
   Rozwój i cykliczne zmiany w piersiach podlegają regulacji hormonalnej. Dlatego zaburzenia hormonalne są najczęstszą przyczyną chorób kobiecych piersi.
- W okresie pokwitania piersi rozwijają się pod wpływem hormonów produkowanych w osi podwzgórze - przedni płat przysadki mózgowej - jajnik. Do prawidłowego rozwoju konieczna jest także insulina oraz prawidłowy poziom hormonów tarczycy.
- Podczas każdego cyklu miesiączkowego, na 3-4 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego, brak progesteronu oraz czynnościowa przewaga estrogenów powodują zatrzymanie wody, co objawia się zwiększonym napięciem, a także powiększeniem się sutków. Po miesiączce, na skutek niskiego poziomu hormonów płciowych następuje cofanie się zmian oraz utrata wody. Dlatego badania piersi, od samokontroli aż po mammografię, powinny być wykonywane zaraz po miesiączce.
- W czasie ciąży hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki (ciążowe ciałko żółte), łożysko (estrogeny, progesteron, prolaktyna, laktogen łożyskowy oraz HCG-gonadotropina łożyskowa przygotowują tkankę gruczołową piersi do produkcji mleka. Sygnałem wyzwalającym produkcję mleka jest porodowy spadek stężenia estrogenów i progesteronu. Podlega on regulacji prolaktyny, zaś wydzielanie mleka reguluje oksytocyna (hormon tylnego płata przysadki mózgowej).
- Po menopauzie na skutek spadku poziomu hormonów płciowych następuje stopniowa inwolucja (zanik) tkanki gruczołowej piersi.

   Objaw zwany mastalgią rozpoznajemy u kobiet, u których występują tylko i wyłącznie dolegliwości bólowe. Gdy możemy ustalić związek bolesności piersi z cyklem miesiączkowym lub cyklem przyjmowanych leków hormonalnych (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza), rozpoznajemy mastalgię cykliczną. Jeżeli nie ma takiego związku, mamy do czynienia z mastalgią acykliczną.  Mastodynia występuje wtedy, gdy oprócz bólów pacjentka zauważa obrzęk lub powiększenie piersi.
   Wyciek z brodawki sutkowej - Wydzielina z brodawki sutkowej pojawiająca się u kobiety po okresie karmienia nie zawsze jest oznaką choroby, ale wymaga konsultacji z lekarzem. Małe ilości wydzieliny o wyglądzie mleka lub surowicy często pojawiają się u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne lub inne leki, w tym uspokajające. Najczęściej mlekotok jest spowodowany hiperprolaktynemią, która jest objawem mikrogluczolaka przysadki mózgowej. Krwisty wyciek z brodawki jest najczęściej objawem brodawczaka lub raka. Brązowa lub zielona wydzielina zdarza się wśród kobiet z torbielowato-włóknistą chorobą sutka. W razie wycieku z brodawki sutkowej konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa i ustalenie przyczyny dolegliwości oraz rodzaju leczenia.
   Zapalenie gruczołu sutkowego - Schorzenie to pojawia się najczęściej w pierwszych tygodniach karmienia noworodka. Bakterie wnikające w głąb piersi przez uszkodzenia brodawki sutkowej, przy równoczesnym zaleganiu mleka, doprowadzają do rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się gorączka, ból, zaczerwienienie i  obrzęk piersi. Leczenie polega na podawaniu antybiotyku. W  przypadku powstania ropnia lub ropowicy piersi konieczne jest nacięcie i drenaż ropnia.
   Torbiele, nazywane są też cystami. To podobne do pęcherzyków, wypełnione płynem przestrzenie w tkance gruczołowej piersi. Mają okrągły kształt, w dotyku są gładkie i łatwo się przesuwają. Mogą tworzyć się pojedyncze torbiele, ale często powstaje ich wiele – w jednej albo w obu piersiach. Osiągają różne rozmiary – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zazwyczaj zmieniają się w czasie cyklu menstruacyjnego – są większe przed miesiączką. Małe torbiele przeważnie nie powodują żadnych dolegliwości i trudno je wyczuć, dlatego najczęściej „guzki” takie wykrywa się przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego. Duże są wyczuwalne i może im towarzyszyć rozlany, tępy ból piersi w okolicy pachy. Torbiele z reguły powstają po trzydziestym roku życia, bardzo często tuż przed menopauzą. Rzadko tworzą się u kobiet w wieku pomenopauzalnym oraz bardzo młodych.
   Zmiany łagodne w sutku - Nie każdy guz piersi jest rakiem, tj. nowotworem złośliwym. Na jeden nowotwór złośliwy przypada dziesięć innych łagodnych i  niegroźnych. Łagodne zmiany w sutku są bardzo częste i pojawiają się już o kobiet przed dwudziestym rokiem życia. Jedną z najczęstszych zmian łagodnych są gruczolakowłókniaki, które powstają w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej. Zmiany te umiejscowione są najczęściej w górnych kwadrantach sutka. Mają postać dobrze odgraniczonego, elastycznego, bezbolesnego, łatwo przesuwalnego guzka o średnicy 1-3 cm. Gruczolakowłókniaki nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi, jednak zaleca się ich usunięcie, ponieważ mogą osiągnąć wielkość 10-20 cm (w czasie ciąży lub przyjmowania środków antykoncepcyjnych). U kobiet w wieku 45-55 lat często występuje dysplazja torbielowato-włóknista, charakteryzująca się występowaniem licznych lub pojedynczych torbieli w  miąższu sutka. Większość z  nich jest bezobjawowa, niektóre mogą objawiać się niewielkimi dolegliwościami bólowymi lub wzmożoną tkliwością piersi przed miesiączką. Choroba ta jest efektem przewlekłych zaburzeń hormonalnych, stąd konieczne jest wykonanie badań stężenia hormonów (m.in. estradiolu, progesteronu, testosteronu, prolaktyny, hormonów tarczycy). W sutku mogą również pojawiać się torbiele, które są wyczuwalne zazwyczaj jako elastyczny guz. W razie potwierdzenia obecności torbieli badaniem USG, należy ją nakłuć, a  uzyskaną treść zbadać pod kątem obecności komórek nowotworowych. W zmianach drobnotorbielkowych, jak i w dużych torbielach może rozwijać się rak sutka.
   Rak piersi jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych u kobiet. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, a najwięcej zachorowań występuje pomiędzy 50 a 70 rokiem życia.
   Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi to:
mieszkanie w mieście
wczesny wiek pierwszej miesiączki (przed 12 roku życia)
późny wiek menopauzy (po 55 roku życia)
wysoki status socjoekonomiczny,
pierwszy poród po 30 roku życia
otyłość
łagodne zmiany w sutku,
niezachodzenie w ciążę
rak sutka u najbliższych krewnych,
napromienianie
Przed rozwojem raka piersi chroni karmienie (nawet krótkotrwałe) piersią.
Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o około 6% a przy okresie stosowania ponad 10 lat ryzyko wzrasta do 30%.

   Podstawowe zalecenia pielęgnacyjne:
- samobadanie piersi,
- odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji biustu, regularna pielęgnacja,
- odpowiednio dobrany biustonosz,
- ochrona przeciwsłoneczna,
- ochrona przeciw rozstępom,                                    
   Regularna pielęgnacja piersi polega na dbaniu o czystość, higienę oraz na zapewnieniu skórze biustu odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Świetnym sposobem pielęgnacji jest stosowanie naprzemiennych natrysków - raz chłodny, raz ciepły, zakończyć trzeba zawsze chłodnym natryskiem. Woda nie może być bardzo zimna ani bardzo gorąca. W trosce o stan skóry i tkanki podskórnej piersi i dekoltu powinnyśmy zrezygnować z gwałtownego odchudzania, gorących kąpieli i opalania topless. Natomiast aby zwiększyć napięcie skóry, ujędrnić ją czy zmniejszyć rozstępy musimy sięgnąć po kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji właśnie tej partii kobiecego ciała. Należy jednak wiedzieć, że preparaty te lepiej sprawdzają się w profilaktyce. Systematycznie stosowane przynoszą naprawdę długotrwałe efekty. Niestety kosmetyki te nie podniosą, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, już mocno opadniętych piersi. W tych przypadkach pozostaje systematyczny trening pod okiem specjalisty, bądź wprawne ręce chirurga.
   Aby działanie kremów ujędrniających było jak najlepsze warto przed ich nałożeniem odpowiednio przygotować skórę piersi. Biorąc prysznic najpierw pobudzamy krążenie chłodnym natryskiem. Potem delikatnie robimy kolistymi ruchami peeling omijając sutki. Następnie na osuszoną skórę nakładamy kremy wykonując delikatny masaż od dołu piersi do nasady szyi.
 Od ok. 20 roku życia warto zacząć przywiązywać większą uwagę do pielęgnacji piersi. Nie wystarczy już tylko nałożenie balsamu, warto dołączyć do swoich kosmetyków pielęgnacyjnych preparaty o silniejszym działaniu. Powinno stosować się żel lub krem przeznaczony specjalnie  do pielęgnacji biustu i dekoltu. Kobiety dojrzałe lub te, które mają przedwcześnie starzejącą się skórę (zniszczoną np. w wyniku nadmiernego opalania) powinny oprócz specjalnego kosmetyku do codziennej pielęgnacji piersi, stosować raz - dwa razy w tygodniu maseczkę na biust.
   W czasie ciąży i karmienia skóra piersi narażona jest na znaczne rozciągnięcie - w tym okresie wiele kobiet zauważa u siebie pojawiające się rozstępy. Ponieważ walka z rozstępami jest bardzo trudna konieczna jest wzmożona pielęgnacja skóry. Łatwiej jest zapobiegać pojawieniu się rozstępów niż później zmagać się z ich likwidacją. Kobiety w ciąży od najwcześniejszego okresu ciąży powinny stosować kremy przeciw rozstępom. Polecany jest także delikatny hydromasaż - czyli natryski naprzemienne (masaż musi być naprawdę delikatny, szczególnie jeśli kobieta odczuwa wzmożoną wrażliwość piersi lub ich nadmierne nabrzmienie).Po kąpieli warto nałożyć na biust i dekolt dużą ilość oliwki (najlepiej dla dzieci) i pozwolić aby wsiąknęła w skórę. Kobiety w ciąży mogą stosować na biust maseczki odżywcze i nawilżające - taki zabieg warto zrobić raz - dwa razy w tygodniu.
   Istotną rolę w zachowaniu pięknego wyglądu biustu odgrywa kondycja mięśni podtrzymujących biust. Jest wiele ćwiczeń, które wykonywane regularnie będą miały wpływ na wygląd biustu. Szczególnie polecane jest pływanie, dobrze dobrane ćwiczenia na siłowni. Panie, które mają dość duży biust powinny pamiętać, że podczas ćwiczeń typu aerobic, taniec itp. powinny mieć dobrze dobrany biustonosz.
 
źródło: notatki własne, internet
www.pajacyk.pl
Jeśli klikniesz w brzuszek Pajacyka, ofiarujesz dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc żadnych kosztów.
Odwiedzaj często Pajacyka, najlepiej ustaw go jako stronę startową.

Offline eck

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: Defekty i choroby piersi oraz metody pielęgnacji w domu
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-01-24, 10:02:19 »
Jeśli chodzi o powiekszenie piersi to nie jestem pewna czy pomogą masaze oraz kosmetyki. Takie działania mogą ujędrnić piersi i wtym zakresie mogą mieć bardzo dobre dzialanie. Jednak nie macie co liczyć na to,ze piersi się powiekszą....

Tutaj potrzebna jest już pomoc chirurgiczna czyli:

powiekszenie kwasem hialuronowym
tradycjne wszczepienie implantów
ewentualnie polecane jest jeszcze przeszczepienie tłuszczu z jednego rejonu ciała w rejon piersi
http://mestetyczna.pl/czym-polega-zabieg-przeszczepu-tluszczu-piersi/
« Ostatnia zmiana: 2018-02-19, 14:28:15 wysłana przez eck »

Offline ateydopar

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Defekty i choroby piersi oraz metody pielęgnacji w domu
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-05-09, 12:34:34 »
Nie no masaże nie pomogą, ewentualnie jakieś serum, może też zabiegi, ale to jest bardzo inwazyjne i w sumie niebezpieczne.