Autor Wątek: Instrukcje BHP w gabinecie  (Przeczytany 17513 razy)

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Instrukcje BHP w gabinecie
« dnia: 2011-06-07, 21:16:43 »
Mam nadzieję, że nie powtarzam żadnego wątku ...  :wink: Ale do rzeczy - otóż jakie instrukcje BHP powinny znaleść się w salonie?? Do tego jakie oznaczenia??

Rozumiem, że powinna być:
- ogólna instrukcja p/pożarowa
- instrukcja mycia i dezynfekcji rąk
- ogólna instrukcja BHP dla wszystkich pracowników
- znak "gaśnica"
- telefony alarmowe

Pewnie jeszcze oznaczenia ewakuacyjne ... ??Orientujecie się też czy wystarczy mieć zwykłą apteczkę pierwszej pomocy, czy musi być to apteczka przemysłowa czy coś w tym rodzaju  :question:

Z góry dziękuję za odpowiedź  :cheesygrin:


Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #1 dnia: 2011-06-07, 23:13:43 »
Podpisuje się pod pytaniem koleżanki :D
`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #2 dnia: 2011-06-07, 23:31:17 »
W ogóle jestem ciekawa, czy to Sanepid zwraca uwagę na takie rzeczy, czy jakaś inna instytucja  :question:  :tongue:

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-06-08, 07:08:12 »
Sanepid chyba nie zwraca uwagi ale PIP i owszem. Sanepid u nas potrzebuje jeszcze: przegląd kominiarski (wentylacja) i pomiary skuteczności zerowania instalacji elektrycznej.

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-06-08, 11:40:37 »
Właśnie zapytałam się dzisiaj Pani w Sanepidzie jak to jest i okazuje się, że Sanepid (przynajmniej u mnie w mieście) zwraca uwagę na te tabliczki odnośnie higieny i dezynfekcji, czyli: instrukcja mycia i dezynfekcji rąk, oraz instrukcja dezynfekcji sprzętu. Resztą tabliczek interesuję się właśnie PIP (przepisy przeciwpożarowe).

Apteczka może być najzwyklejsza i trzeba dołożyć do niej wodę utlenioną (która nawiasem mówiąc w naszych gabinetach zawsze jest  :cool:)

Kazali mi oczywiście zrobić badanie wody i dzisiaj musiałam pojechać po Panią z Sanepidu i ją przywieść do gabinetu, żeby sobie taką próbkę pobrała, cała impreza kosztuje ok. 300 zł, przynajmniej u mnie, a do tego trzeba jeszcze zapewnić transport do Wrocławia (mieszkam pod Wrocławiem 30 km)  8O, na szczęście mi się udało, bo i tak wybierali się do Wrocławia  : brawo : Na wynik czeka się 3 dni  :diabel:

Dodatkowo kazali mi zrobić te powiary elektryczności dotyczące oświetlenia  : dance :
Później mam przynieść jeszcze swoją książeczkę sanepidowską do wglądu, że jest podbita.

I jeszcze jedna ciekawostka - Pani powiedziała mi, że odpady medyczne muszą być przechowywane w temperaturze -10 stopni, chyba, że są wyworzone raz na 3 dni  8O Tak więc mam zakupić małą zamrażarkę  : hahaha :

Ehh zobaczymy jakie atrakcje mnie jeszcze czekają zanim w końcu otworzę swój wymarzony gabinet  :diabel:

Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #5 dnia: 2011-06-08, 13:06:37 »
U mnie chyba będzie lepiej bo poprzedni salon wszystko załatwił :P. Ale to potworne takie przesuwanie otwarcia, ja zamawiam pakiet 10 tysięcy ulotek i po prostu piorun mnie strzela na myśl, że będzie na nich data otwarcia a chętni klienci pocałują klamkę bo sanepid, bo pip, bo ... bo ... bo. Porażka. A Ty już kkkcelyna masz zarejestrowaną działalność? I dlaczego sanepid nie uprzedził Cię wcześniej, że trzeba zrobić takie badania? Kiedy odbiór?

I co z tą zamrażarką  :? kupisz?
`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #6 dnia: 2011-06-08, 16:11:24 »
Mam zatwierdzony projekt i miał być odbiór, ale jeszcze wyszło z tą nieszczesną wodą  :confused:
Tak więc odbiór chyba dostanę dopiero w przyszłym tygodniu ...
Ja na ulotce nie pisałam daty otwarcia i chyba zacznę je rozdawać dopiero jak otworzę żeby faktycznie nie było takiej sytuacji, że ktoś przyjdzie a tu klops, zamknięte  :nono:

A co do zamrażarki to nie mam zamiaru jej na razie kupować, może jakoś przejdzie  :smiech3:
W ogóle przewinęłam się już przez kilka salonów i jakoś w żadnym zamrażarki nie widziałam, a co niektóre salony u nas nawet nie posiadają specjalnego opakowania na odpady ani żadnej umowy na utylizację, spotkałam się nawet z tym, że niektórzy w ogóle nie sterylizują sprzętu w żaden sposób  8O
A jak człowiek chce być uczciwy, to oni zaczynają wymyślać, ehhh  :diabel:

Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #7 dnia: 2011-06-08, 16:27:25 »
A powiedz Ty masz autoklaw czy umowę?
`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #8 dnia: 2011-06-08, 16:38:23 »
Jak na razie mam sterylizator UV i zobaczę co mi powiedzą. Ale jeśli będą chcieli autoklaw to podpiszę umowę z sąsiadami (gabinet stomatologiczny), bo niestety na dzień dzisiejszy nie stać mnie na taką inwestycję, jaką jest autoklaw  :nono:

Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #9 dnia: 2011-06-08, 16:53:01 »
Czytałaś? 

   
ostatnio byl u mnie sanepid i panie powiedzialy ze nie ma obowiazku sterylizacji termicznej w autoklawie, ani w gabinecie ani w innej placowce. Teraz w gabinetach dopuszczalna jest sterylizacja chemiczna, plynem. Na poczatku myslalam ze cos jest niehalo i ze ta pani myli sterylizacje z dezynfekcja, ale faktycznie sa specjalnie plyny na ktorych wyraznie pisze "do chemicznej STERYLIZACJI narzedzi"  Aldesan "E" np. Plyn taki jest wazny jedynie dwa tygodnie i po zdezynfkowaniu narzedzi myje je a potem mocze w wanience z Aldesanem. To w zupelnosci wystarczy i jest jak najbardziej legalne :-D

`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #10 dnia: 2011-06-08, 19:59:53 »
Czytałam i właśnie zastanawiam się nad zakupem. Nie wiadomo tylko co na to Panie z mojego Sanepidu ...  :nono:
A Ty Bella planujesz zakup autoklawu ??
Ja powiem szczerze, że bardzo chciałabym mieć autoklaw, ale zwyczajnie mnie na to nie stać. Samo otwarcie gabinetu to kupa kasy, a autoklaw to dla mnie w tej chwili majątek  :neutral:

Dodano: 2011-06-08, 20:03:32
http://www.media-med.pl/produkt-9.html#

Tu można zakupić. W sumie nie jest to jakiś majątek i faktycznie jest napisane, że nadaje się do dezynfekcji i sterylizacji...
Kupię 1l i zobacze co powiedzą Panie przy odbiorze ...  : dance :
« Ostatnia zmiana: 2011-06-08, 20:03:32 wysłana przez kkkcelyna »

Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #11 dnia: 2011-06-08, 23:23:08 »
Dla mnie to też góra pieniędzy. Nie stać mnie na to. Będę próbowała ze sterylizacją chemiczną - zobaczymy :)
`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #12 dnia: 2011-06-09, 07:31:41 »
Ja właśnie zamówiłam sobie ten płyn i jakoś będę się bronić tym, a dodatkowo mam sterylizator UV, w którym mogę przechowywać narzędzia  :wink:

Offline _Bella

  • Technik Usług Kosmetycznych
  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 594
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #13 dnia: 2011-06-09, 09:56:30 »
Sterylizator kulkowy jest do bani, ale moja nauczycielka w studium go wielbiła  :?. Zamierzam topić bakterie w Aldesanie jak Ty i pakować narzędzia w woreczki strunowe.

Treść rozporządzenia MZ z 2004 brzmi:

10.2. Do dezynfekcji używa się środków dopuszczonych do obrotu.
11.1. Narzędzia przechowuje się w warunkach zabezpieczających je przed zanieczyszczeniem lub uszkodzeniem.
(...)
12. Narzędzia wielorazowego użytku naruszające ciągłość tkanek poddaje się sterylizacji lub dezynfekuje przy użyciu środków, o których mowa w 10.2.
`Czasem lepiej odejść od zmysłów
niż zwariować...`

Offline kkkcelyna

  • Kosmetolog
  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Instrukcje BHP w gabinecie
« Odpowiedź #14 dnia: 2011-06-09, 13:42:55 »
Chyba sobie drukne to rozporządzenie żeby móc się nim bronić : brawo :

A tak na poważnie, sterylizator kulkowy faktycznie jest do bani, a jedyną jego zaletą jest cena  :smiech3: Chociaż u mnie na pracowni właśnie też taki był, a swoją drogą Sanepid na pewno też wpada na pracownie kosmetyczne i jakoś się nie doczepili  :?