Autor Wątek: makijaz dawniej i dzis  (Przeczytany 3154 razy)

Gość

  • Gość
makijaz dawniej i dzis
« dnia: 2008-05-21, 16:56:05 »
potrzebuje wiadomosci na temat " makijaz dawniej i dzis"

Offline Catrine

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 290
makijaz dawniej i dzis
« Odpowiedź #1 dnia: 2008-05-21, 17:12:19 »
Kosmetyka jest znana od niepamietnych czasów. W starożytnym egipcie używano,kremów,szminek,olejków,pudrów,barwiono wargi i paznokcie,przyciemniano brwi i rzesy henną. Henną równiez malowano paznokcie u stóp i u nóg.
Kontury oczu [odkreslano czarnym ołówkiem,a wypukła cześc powieki malowano na zielono malachitem.
od XVI w nastąpił powrót do piękna fizycznego przy jednoczesnym braku higieny.We francji pojawił się makijaż.Rozpowszechniły się szminki i róże.Nawet dzieci miały uróżowione policzki.Inna szminka obowiązywała szlachcianki inna księżniczk,kurtyzanę czy damę dworu.Puder nakładano by ukryć zmarszczki.Ponieważ pudrowali się i starzy i młodzi rzeczywiscie pod grubą warstwą pudru trudno było rozpoznać wiek.Do produkcji pudru stosowano maczki ryżowej lub zbożowej z dodatkiem barwników i perfum.Stosowano również puder ołowiany,ktory był toksyczny.

Zaraz jeszcze coś poszukam.Nie wiem do czego ci to potrzebne tak troche chaotycznie napisane musisz sobie to uporządkowac .

Gość

  • Gość
makijaz dawniej i dzis
« Odpowiedź #2 dnia: 2008-05-21, 17:26:53 »
potrzebne mi do pracy semestralnej

Offline Catrine

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 290
makijaz dawniej i dzis
« Odpowiedź #3 dnia: 2008-05-21, 17:42:42 »
W starożytnym egipcie kobiety malowały górną powiekę i brwi czarną szminką, dolną zaś zieloną, a zarys oka przedłużaniu w kształcie migdała dookoła oka malowały czarny łuk, dający miękki powab i surowy blask.T warz pudrowały białym pudrem, policzkom przywracały czerwień, karminem pokrywały wargi a na czole rysowały niebieską rozjaśniająca smugę. Kobieta z tak wykonanym makijażem była boginią, dziełem sztuki o nieprzemijającej urodzie.
W starożytnym rzymie i grecji uciekało się do tatuażu,t uszując defekty urody. W Grecji brwi czerniono sadzą z lampek oliwnych lub henną. Rzęsy przyciemniano, usztywniano i przedłużano mieszaniną sadzy, białka i oliwy, powieki zaś czerniono węglem.  Greczyniki malowały usta jaskrawa szminką wykonana z utwardzonego tłuszczu, wosku i czerwonego roślinnego barwnika. W Rzymie obowiązywał makijaż delikatny i subtelny do dzisiaj znajdujący zwolenniczki w przeciwieństwie do makijażu Egipskiego.
W okresie odrodzenia sztuka upiększania przezywała wielki rozkwit,co można a zaobserwować na obrazach ówczesnego malarstwa. We  Francji, szczególnie w epoce Ludwików, zwraca uwagę sposób nałożenia pudrów i różu, a przede wszystkim szminki..Powszechnie panowała moda na tzw. muszki, czyli plasterki piękności, któe przyklejano na skórę w miejscach defektów kosmetycznych, np. krostki, małych blizn.
Wiek XIX i XX to okres rozwoju nowoczesnej kosmetyki opartej na postępie w dziedzinie chemii i innych gałęziach przemysłowych.
Współczesna kosmetyka kolorowa zajmuje się sztuką upiększania i pielęgnowania całego ciał, ze szczególnym uwzględnieniem skóry twarzy, włosów i paznokcji.
      
      Dodane po 11 min.:
                     jeszcze w swoich notatkach znalazłam pare rzeczy:
W Egipcie biedne kobiety malowłay oczy siarczkiem ołowiu.Natomiast bogate siarczkiem antymonu.Usta malowano również na czerwono barwnikiem z korzenia konszeli.Puder był z olchy w kolorze jasnobrązowym i czerwonym.Paznokcie malowano na czerwony i złoty.

Wiek VIII-złoty wiek rozwoju kosmetyków.Pojawiła się zaraza MALADIE DE ZUNDI,której przyczyną były szminki,które zawierały eorynę od której puchną usta.Francuzi produkowali róż na bazie alabastru i ołowiu.Powodowały one rozcieńczenie i rozwodnienie skóry

Jak jeszcze coś znadę to dopisze. :D