Autor Wątek: prawda i fałsz o piercingu  (Przeczytany 42149 razy)

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
prawda i fałsz o piercingu
« dnia: 2007-02-06, 11:05:32 »
Przekłuwanie ciała ma wielowiekową tradycję. W starożytnym Rzymie członkowie możnych rodów przekłuwali ucho, natomiast Aztekowie i Majowie podkreślali przynależność do elit umieszczaniem złotego krążka w dolnej wardze. W Egipcie przekłuty pępek świadczył o boskim pochodzeniu właściciela ozdoby. Rozwój "współczesnego piercingu" zapoczątkowali w latach siedemdziesiątych XX wieku Amerykanie. Na początku był zarezerwowany dla osób z określonych kręgów subkulturowych, dopiero około 20 lat temu przestał mieć negatywne konotacje. Dziś może być interesującym punktem w ofercie gabinetu kosmetycznego.

Co to jest piercing
Piercing to przekłuwanie ciała (z angielskiego pierce - przekłuwać). Jest to jedna z popularnych form zdobienia, polegająca na umieszczaniu w przekłutych (najczęściej wenflonem) miejscach ciała kolczyków wykonanych z bioplastu, stali chirurgicznej lub tytanu.Najczęściej przekłuwane miejsca to pępek, ucho, nos, brew, język, broda. Wybiera je klient, a osoba przekłuwająca powinna uważnie go wysłuchać, żeby prawidłowo zaznaczyć miejsce, w którym ma znaleźć się ozdoba.W miejscu przekłucia umieszcza się kolczyk większy o rozmiar, aby nie doszło do uciskania tkanek (w najgorszym przypadku do martwicy skóry!). Po całkowitym zagojeniu dobieramy kolczyk o odpowiedniej długości, tak aby nie był ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Okres gojenia się rany jest indywidualny. Gojenie pępka u niektórych trwa 3 tygodnie, u innych 6. Duże znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny w domu, styl życia, czyli takie czynniki, na które kosmetyczka nie ma wpływu. Najlepiej, aby zmianę kolczyka przeprowadzić w gabinecie; można wtedy ocenić, czy miejsce przekłucia zagoiło się. Jeżeli dokona się wymiany wcześniej, może dojść do sączenia i powikłań.Aby uchronić przed błędami i rozwiać wątpliwości, przytoczę kilka popularnych poglądów na temat piercingu.

Piercing najlepiej wykonywać w salonach tatuażu
Fałsz. Z powodzeniem można włączyć go do oferty salonu kosmetycznego. Oprócz szerokiej gamy sterylnych kolczyków ze stali chirurgicznej, tytanu i bioplastu można zaproponować ozdobne kolczyki ze srebra i złota o rozmaitych, oryginalnych kształtach, które każda klientka może nosić po zagojeniu przekłutych miejsc. W widocznym miejscu w salonie można umieścić wystawkę z pełną ofertą, a także zaproponować zamówienie ozdób z katalogu.

Każdą część ciała można przekłuć
Fałsz. Przy przekłuwaniu należy uwzględnić anatomię ciała. Są miejsca, których przekłucie może spowodować np. częściowy paraliż twarzy, dlatego niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie! Sprzęt, którym się posługujemy, musi być zawsze wysterylizowany i jednorazowy, otwierany przy kliencie. Wspólnie ustalamy, w którym miejscu powinien znaleźć się kolczyk. Zdarza się, że rodzaj wykonywanej przez klientkę pracy wyklucza umieszczenie ozdoby np. w pępku bądź na dłoni.

Osoby chore na cukrzycę nie powinny przekłuwać ciała
Prawda. Cukrzyca jest przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu zabiegów. Ryzyko wiąże się z gojeniem rany po przekłuciu. Czasami trwa to nawet rok. Jeżeli będą towarzyszyć temu jakiekolwiek komplikacje, winą może zostać obarczona kosmetyczka, która zabiegu dokonała. Należy przeprowadzić dokładny wywiad z klientką przed przystąpieniem do zabiegu i w razie wątpliwości, zaniechać przekłuwania.

Można przekłuć ciało osobie wrażliwej na widok igły lub krwi
Prawda. Wszystko zależy od naszego podejścia. Należy poprosić osobę, którą przekłuwamy, o to, aby nie śledziła naszych ruchów. Powinna mieć otwarte oczy, abyśmy mogły obserwować jej reakcję i w porę zareagować. Zawsze przed zabiegiem należy się upewnić, czy klientka jest osobą wrażliwą i np. mdleje na widok igły.

W trakcie przekłuwania ciała zawsze dochodzi do dużego upływu krwi
Fałsz. Jedynym miejscem, gdzie potrzeba więcej czasu, aby zatamować upływ krwi, jest ucho, wyłączając oczywiście płat, który najczęściej przekłuwany jest pistoletem. Ucho można przekłuć długim kolczykiem w kilku miejscach, co ostatnio jest bardzo popularne. Aby zatamować krwotok, należy ucisnąć przez chwilę to miejsce. W tym przypadku mamy nie jedno, lecz kilka miejsc, przez które przeszedł wenflon, i dlatego trwa to trochę dłużej. Bardzo często zdarza się, że po przekłuciu pępka nie pojawia się nawet kropelka krwi.

Alergia wyklucza przekłuwanie ciała
Fałsz. Jeżeli alergenem jest nikiel, można zamiast stali chirurgicznej lub tytanu użyć bioplastu. Sterylizujemy go w autoklawie i przycinamy na dowolną długość w zależności od tego, którą część ciała przekłuwamy. Jeżeli klient obawia się uszkodzenia szkliwa zęba, wtedy najlepiej użyć bioplastu. Występuje w kilku kolorach, co efektownie wygląda, gdy przekłujemy nim pępek.

Należy usunąć kolczyk, gdy w miejscu przekłucia pojawiła się wysypka
Prawda. Pojawienie się wysypki sygnalizuje wystąpienie alergii związanej z użyciem kolczyka z nieodpowiedniego materiału. Jedynym wyjściem jest usunięcie go i po zagojeniu ponowne przekłucie. Należy uwzględnić, że czasami srebro i złoto również uczulają.

źródło: www.cabines.pl
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline kaja

  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2008
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-06, 17:50:11 »
Ania,dobrze że jest taki moderator,który doradzi :) cała historia percingu :) Przynajmniej nie będzie zbędnych pytań!!!!! :D Dzięki

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-06, 18:37:52 »
:oops: ja tylko wkleiłam z poważnego źródła  :wink:
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Gość

  • Gość
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-07, 20:24:33 »
bardzo ciekawe i przydatne

p.s.
jeszcze nie natrafiłam na kosmetyczkę, któr pyta się przed zabiegiem kolczykowania czy ma się cukrzyce, itp. :?

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-07, 20:33:24 »
to jest także podstawowe pytanie przy pedicure  :wink:
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-02-07, 21:59:44 »
Jak mnie przekłuwała (pępek) to mi sie zapytała czy mam padaczke 8) tyle pamiętam z jej pytań, i ogolnie jak z moją krzepliwościa krwi jest :wink:

Offline zabcia

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 35
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-08-28, 13:16:11 »
nie do konca zgadzam siez  Ania, owszem moze byc wykonywany piercing w salonie kosmetycznym ale osoba wykonujaca go powinna sie tym interesowac na powaznie i wiedziec jak to robic, bo kursik z ceryyfikatem nic nie daje...

Gosiaczka

  • Gość
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-08-28, 13:32:48 »
na pewno trzeba sie zapytac czy nie ma cukrzycy. Wiecie co a moja kumpela ma cukrzyce i zrobili jej korekte odstajacych uszu, bylam w szoku, na szczescie wszystko jest ok.

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-08-28, 16:37:31 »
Cytat: "zabcia"
nie do konca zgadzam siez  Ania, owszem moze byc wykonywany piercing w salonie kosmetycznym ale osoba wykonujaca go powinna sie tym interesowac na powaznie i wiedziec jak to robic, bo kursik z ceryyfikatem nic nie daje...


fałsz dotyczył stwierdzenia że piercing powienien być wykonywany najlepiej w salonach tatuażu  :wink:
i jest to nieprawda  :wink:
możesz mieć studio i certyfikat i nic nie umieć  :wink:
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

ola__fm

  • Gość
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-10-28, 13:19:15 »
drogie dziewczęta, ja też choruję na cukrzycę, przekłuwam i robię pedicure, sama też robię sobie stópki - i to z użyciem omegi, mam też kolczyki.
możecie spokojnie przekłuwać osoby z tą chorobą, musicie tylko dać zaostrzone zasady pielęgnacji i być w stałym kontakcie z klientką :)
pedicure też możecie, jak najberdziej i woskowanie - wiem z autopsji :)
po prostu zachować ostrożność.
ale pytać o choroby zawsze trzeba...

Offline BasiaG

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 463
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-10-28, 14:39:40 »
Cytat: "ola__fm"
drogie dziewczęta, ja też choruję na cukrzycę, przekłuwam i robię pedicure, sama też robię sobie stópki - i to z użyciem omegi, mam też kolczyki.
możecie spokojnie przekłuwać osoby z tą chorobą, musicie tylko dać zaostrzone zasady pielęgnacji i być w stałym kontakcie z klientką :)
pedicure też możecie, jak najberdziej i woskowanie - wiem z autopsji :)
po prostu zachować ostrożność.
ale pytać o choroby zawsze trzeba...

Podziwiam cię za omegę. Ja nie chwyciłabym nawet ,gdyby mi płacili (osobie chorej). Od kiedy robi się frezarką,jest dużo lepiej niż omegą.

Offline alizeee

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 727
prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #11 dnia: 2008-07-04, 23:05:25 »
Ja jak 6 lat temu przekłuwalam pępek to kosmetyczka nic sie mnie nie pytala  :?
Pozdrawiam ;)

Offline PIERCER

  • mgr
  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Po prostu Piercer
Odp: prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #12 dnia: 2009-12-30, 15:47:03 »
Ja jak 6 lat temu przekłuwalam pępek to kosmetyczka nic sie mnie nie pytala  :?
A czy chociaż prosiła o podpisanie zgody na przekłucie?
Czytam to forum i niektóre posty przypominają mi średniowieczne rozwazania teologów o ilości diabłów na końcu szpilki.I wcale te przytoczone uzasadnienia nie są do końca przekonujące....
« Ostatnia zmiana: 2009-12-30, 16:09:48 wysłana przez PIERCER »

Offline karuszka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #13 dnia: 2013-02-01, 15:11:55 »
a może mały poradnik o tatuażach?:-)
Nie pozycjonujemy się!

Offline Sylwia716

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: prawda i fałsz o piercingu
« Odpowiedź #14 dnia: 2015-10-11, 18:04:22 »
Ja polecam książkę w tym temacie: Tajemnice Tatuażu i Magia Kolczyków Andrzeja Malinowskiego.
Jedyna polska książka poświęcona tatuażowi i kolczykowaniu ciała.
W pięknym, starannie opracowanym albumowym tomie znajdziecie:

Jedyna polska książka poświęcona tatuażowi i kolczykowaniu ciała.
W pięknym, starannie opracowanym albumowym tomie znajdziecie:

  • krótką historię tatuażu i piercingu oraz opinie na ich temat wyrażone przez psychologa, socjologa i filozofa;
    kilkadziesiąt listów miłośników zdobienia ciała, ich wrażenia i ciekawe refleksje oraz opisy doznań związanych z tatuażem i kolczykami;
    kolorowe zdjęcia tatuaży;
    bogato ilustrowane przykłady zastosowania kolczyków w różnych miejscach ciała;
    wiele ciekawostek dotyczących tatuażu i piercingu;
    szerokie omówienie zasad bezpieczeństwa zabiegów i pielęgnacji;
    wywiad na temat przekłuwania ciała przeprowadzony z chirurgiem-plastykiem;
    zasady doboru kolczyków i przegląd bezpiecznej biżuterii.