Autor Wątek: Czy stylistka i kosmetyczka to rzemieślnik?  (Przeczytany 3124 razy)

Offline mako

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 3367
Czy stylistka i kosmetyczka to rzemieślnik?
« dnia: 2007-02-02, 16:23:51 »
Za Interia.pl:
Cytuj

PiS: Rzemieślnik tylko z dyplomem
02.02.2007 14:21
/ AFP
Obowiązek posiadania kwalifikacji do wykonywania zawodów rzemieślniczych oraz rozszerzenie definicji rzemieślnika, to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o rzemiośle - przedstawił główne założenia projektu nowelizacji ustawy o rzemiośle poseł PiS Michał Wójcik.

Jak wyjaśnił, do tej pory klienci korzystający z usług rzemieślników nie mieli żadnej gwarancji, że osoba, z którą zawierają umowę, ma stosowne wykształcenie i kwalifikacje. - Nie może być tak, że każdy może być fryzjerem, wykonywać zawód kominiarza, taksówkarza, czy kosmetyczki - powiedział.

Jego zdaniem, zgłoszony przez PiS projekt, wprowadzający także listę zawodów rzemieślniczych, zapewni konsumentom ochronę przed nadużyciami.

- Każdy zawód, który znajdzie się na tzw. liście zawodów rzemieślniczych, będzie wymagał od osoby, która wykonuje ten zawód, stosownych kwalifikacji - podkreślił.

Wyjaśnił, że dla osób, które wykonują zawód rzemieślnika, a nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, projekt przewiduje trzyletni okres przejściowy na ich uzupełnienie. Nie będzie to dotyczyło osób, które ukończyły 50. rok życia i co najmniej 10 lat wykonywały ten zawód.

Dodał, że projekt znosi dotychczasowy zapis o tym, że za rzemieślnika może być uznana osoba zatrudniająca do 50 osób.

Wójcik poinformował, że projekt przywraca nadawanie przez ministra kultury - na wniosek Związku Rzemiosła Polskiego - tytułu honorowego mistrza rzemiosła artystycznego. Wyjaśnił, że nie będzie się to wiązało z dodatkowymi gratyfikacjami; chodzi tylko o podniesienie prestiżu branży artystycznej.

Poseł PiS zaznaczył, że projekt przewiduje również dobrowolne zrzeszanie się w organizacje rzemieślnicze. Wyjaśnił, że osoba, która nie będzie chciała należeć do takiej organizacji, będzie określana jako przedsiębiorca.

(PAP)


Tak sobie myślę, że jeśli stylistka paznokci będzie na liście zawodów rzemieślniczych to może to ukrócić działanie "podziemia pazurowego. Choć z cała pewnością go nie wyeliminuje. Czy dotyczy to też rzeczywiście kosmetyczek?
A Wy jak sadzicie. Może pomóc czy raczej zaszkodzić?

Pozdrawiam
Mako :twisted:
Devil may cry...

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Czy stylistka i kosmetyczka to rzemieślnik?
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-02, 16:51:35 »
oczywiście, że pomoże  :wink:
może wejdzie też przepis że praktykantki może mieć w swoim gabinecie tylko osoba posiadająca tytuł mistrza zdobyty w izbie rzemieślniczej  :wink:
Bo to, że ktoś umie wykonywać swój zawód nie oznacza ze umie go nauczać innych  :wink:
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline Tomek

  • Administrator(ka)
  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2548
Czy stylistka i kosmetyczka to rzemieślnik?
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-02, 20:18:20 »
Rzemieslnik, Mistrz, czeladnik - to sa pojecia troche z innej parafii. Jak mozna porownywac Mistrza w zawodzie stolarskim, co prawda o super umniejetnosciach i dlugoletniej praktyce, do kosmetologa.
Ciezko to bedzie polaczyc!

Gość

  • Gość
Czy stylistka i kosmetyczka to rzemieślnik?
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-03, 09:30:31 »
Cytat: "Tweety"

może wejdzie też przepis że praktykantki może mieć w swoim gabinecie/i][/b]


powinna miec osoba która ma przygotowanie pedagogiczne
ale większość kosmetyczek nie ma więc przymyka się na to oko
ale czy napewno tak powinno byc to nie jestem przekonana

Offline linek

  • mgr, kosmetolog
  • Moderator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 8116
  • to co pozostało
Czy stylistka i kosmetyczka to rzemieślnik?
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-03, 10:17:00 »
i tak mamy niewielki wplyw na to wiec czas pokaze jak bedzie
Naszą wielką słabościa jest to,że sie poddajemy. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz:)))