Autor Wątek: Jędrna skóra - jak zachować młody wygląd?  (Przeczytany 7714 razy)

Offline madzik

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 722
Jędrna skóra - jak zachować młody wygląd?
« dnia: 2007-01-11, 14:19:26 »
Jędrna skóra - jak zachować młody wygląd?

W zachowaniu jędrnej skóry pomaga zdrowy styl życia, codzienna pielęgnacja oraz specjalistyczne zabiegi dermatologiczne. Co można zrobić, by jak najdłużej wyglądać pięknie i młodo?
Z klinicznego punktu widzenia trudno jest obiektywnie ocenić zjawisko jędrności skóry. Dermatolodzy są zgodni, że skóra jędrna jest dobrze napięta, sprężysta, pozbawiona zmarszczek. Wizualnie jest gładka, dobrze nawilżona, o jednolitym kolorycie, pełna blasku.
Utrata jędrności skóry jest jedną z cech procesu starzenia, będącego wynikiem zarówno programu genetycznego, jak również ciągłych procesów zużycia i rozrywania DNA komórkowego.
Od 25. roku życia skóra każdego człowieka zaczyna się starzeć, a pierwsze wyraźne zmarszczki i zwiotczałe partie skóry pojawiają się zwykle w wieku około 35 lat.
Przyczyną powstawania zmarszczek, utraty jędrności i elastyczności skóry jest przede wszystkim obniżenie aktywności komórek. U osób młodych procesy rozpadu są równoważone przez procesy odbudowy i syntezy; z wiekiem ta równowaga zostaje zachwiana. Autoregulacja komórek przebiega zbyt wolno, co prowadzi do powstania widocznych oznak starzenia się. Z upływem lat skóra przestaje także radzić sobie z obciążeniami i uszkodzeniami wywołanymi czynnikami zewnętrznymi, np. ekspozycją na promieniowanie UV, źle zbilansowaną dietę, nałogowym paleniem papierosów i innymi – stresem, zanieczyszczeniem środowiska, wysoką temperaturą.
W efekcie skóra traci swą dotychczasową jędrność i blask, następuje jej odwodnienie oraz utrata elastyczności. Naskórek staje się cieńszy i szorstki, keratynocyty pomnażają się w zwolnionym tempie, a fibroblasty wytwarzające włókna kolagenowe stają się coraz mniej aktywne. Pogarsza się także funkcja włókien kolagenowych i elastynowych.
I choć nie da się cofnąć czasu, można spróbować trochę go „oszukać”.
Kompleksowe przeciwdziałanie utracie jędrności
Pragnienie zachowania na długie lata pięknej i młodej skóry towarzyszy ludziom niezależnie od wieku i płci. Często szukają pomocy w produktach i zabiegach kosmetycznych. Obecnie sięga po nie coraz więcej osób – nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Niestety zazwyczaj zbyt późno, gdy negatywne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu skóry są bardzo widoczne i zdążyły się utrwalić. Dopiero wtedy zaczynają szukać cudownego preparatu zdolnego odmłodzić, usunąć zmarszczki, a zwiotczałej skórze przywrócić utraconą jędrność i elastyczność.
Przeciwdziałanie procesowi utraty jędrności skóry powinno być kompleksowe i obejmować strategie prewencyjne, pielęgnacyjne oraz lecznicze.
Pielęgnacja
Nowoczesne kosmetyki ujędrniające mają za zadanie opóźnić proces starzenia się skóry lub złagodzić jego efekty.
Jędrność skóry zależy m.in. od stopnia jej nawilżenia. Im więcej wody znajduje się w skórze, tym jest ona jędrniejsza, a odwodnienie to jedna z częstych przyczyn utraty jędrności. W takich przypadkach staranne nawilżanie w szybkim czasie powinno spowodować odzyskanie ładnego wyglądu skóry.
Codzienne nawilżanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym stosowanym po to, by przywrócić skórze równowagę. Polega ono przede wszystkim na spowodowaniu, że woda wolniej ucieka ze skóry. Czynnikiem zatrzymującym wodę i hamującym wysychanie skóry jest ochronny płaszcz lipidowy, składający się z:
- substancji higroskopijnych (zatrzymujących i przyciągających wodę) znajdujących się na powierzchni naskórka i wewnątrz jego warstwy rogowej;
- substancji tłuszczowych w formie cienkiej warstwy na powierzchni skóry i lipidowego cementu międzykomórkowego wewnątrz naskórka.
Kremy nawilżają nie dlatego, że zawierają wodę, ale dlatego że zawierają substancje utrudniające jej ucieczkę ze skóry. Woda znajdująca się w kremie prawie całkowicie odparowuje z powierzchni skóry: już po 10 minutach od nałożenia kremu „znika” z niego około 95% wody. W każdym kremie są substancje tłuszczowe, substancje higroskopijne i woda –  po nałożeniu na skórę część substancji tłuszczowych i higroskopijnych wnika w głąb naskórka, część pozostaje na powierzchni, natomiast większość wody odparowuje z powierzchni skóry.
Substancje nawilżające działają na różne sposoby. Mogą „przyciągać” i „przytrzymywać” wodę, zatrzymując ją w warstwie rogowej naskórka lub na powierzchni skóry – są to różnego rodzaju związki higroskopijne. Drugi rodzaj surowców zatrzymujących wodę w skórze to związki o charakterze hydrofobowym („nie lubiące” wody, są to różnego rodzaju substancje tłuszczowe) – „odpychają” one wodę, nie pozwalając jej zbyt szybko migrować ze skóry.
Najważniejsze substancje czynne wpływające na zatrzymanie wody w skórze:
- poprzez tworzenie zewnętrznej warstwy okluzyjnej (rozpuszczalnej w wodzie): glikole, węglowodany, gliceryna, odtworzony Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF) i poszczególne jego składniki: mocznik, aminokwasy, hydrolizaty białek (kolagenu i elastyny);
- wnikający w naskórek kwas hialuronowy;
- wnikające w warstwę międzykomórkową lipidów: ceramidy i kwasy tłuszczowe;
- film lipidowy na powierzchni naskórka tworzą: wazelina, parafina, skwaleny, woski, lanolina, alkohole tłuszczowe, oleje roślinne.
Skóra potrzebuje nawilżania przez cały rok: balsamy i kremy nawilżające należy więc stosować codziennie. Zalecenie nawilżania w lecie jest najbardziej oczywiste - w lecie jest gorąco, więc skóra szybciej wysycha. Niewiele osób wie jednak, że i w porze zimowej skóra może wysychać równie szybko – często wilgotność powietrza jest wtedy bardzo niska (nie tylko w ogrzewanych pomieszczeniach!), a w takich warunkach skóra szybciej „oddaje” wodę niż wtedy, gdy panuje wysoka wilgotności.
W ostatnich latach poczyniono znaczne postępy w badaniach i stosowaniu nowych substancji stymulujących odnowę komórek skóry, możliwości jej odmładzania i wspierających walkę z oznakami starzenia się. Dziś możemy uczynić o wiele więcej niż dawniej dla widocznej poprawy stanu skóry. Rynek dermokosmetyczny proponuje całe serie preparatów do kompleksowej pielęgnacji skóry z pierwszymi oznakami starzenia się; ujędrniających i odżywczych, ze starannie dobieranymi zestawami substancji aktywnych.
Do najczęściej wykorzystywanych w dermokosmetykach  przeciwzmarszczkowych  substancji aktywnych należą: witaminy A i E, koenzym Q10, nutripeptydy, algi, wyciągi roślinne (aloes, lucerna, avocado, ogórecznik lekarski itd.).
 - Odmładzające retinoidy są obecnie substancjami o największej zdolności do przywrócenia skórze młodości. W kosmetykach nie można stosować najsilniejszych retinoidów tj. kwasu retinowego oraz retinoidów syntetycznych. Z tego powodu wykorzystuje się retinol, a dla skóry wrażliwej –  jego ester, palmitynian retinylu. Terapia z użyciem preparatów z witaminą A trwa długo – pierwsze efekty pojawiają się po kilku miesiącach. Dermokosmetyki z witaminą A normalizują różnicowanie komórek naskórka, wygładzają powierzchnię skóry, poprawiają jej koloryt. Przypuszcza się też, że retinoidy stymulują syntezę glikoprotein i kolagenu, dzięki czemu działają ujędrniająco.
- Witamina E (tym mianem określa się grupę naturalnych związków – tokoferoli) jest chętnie wykorzystywana w kosmetykach jako substancja opóźniająca starzenie się skóry. Podstawową cechą tokoferoli jest zdolność do neutralizowania wolnych rodników, czyli przerywania procesów oksydacyjnych i reakcji łańcuchowych. Witamina E przywraca skórze równowagę i hamuje procesy starzenia.
- Koenzym Q10, w przeciwieństwie do witamin, jest syntetyzowany w każdej komórce człowieka, a dokładniej w mitochondriach. Przypuszcza się, że odgrywa jedną z głównych ról w ochronie komórki przed wolnymi rodnikami. Oprócz tego działa synergicznie z witaminą E, mechanizm ochrony przed oksydacją jest jednakże różny dla obu tych związków. Koenzym Q10 unieszkodliwia wolne rodniki, natomiast witamina E zapobiega reakcji rodnika ze związkiem lipidowym.
-  Algi, czyli rośliny pochodzenia morskiego, a także wyciągi z nich, pobudzają, wzmacniają i nawilżają. Działanie pobudzające jest wynikiem poprawy mikrocyrkulacji i krążenia limfy, co znacząco wpływa na metabolizm komórkowy. Efekt wzmacniający polega na zapobieganiu zmarszczkom, a nawilżający wiąże się głównie z zawartością oligosacharydów i peptydów w algach (są to jedne z najsilniejszych substancji nawilżających).
Poznanie procesów powodujących starzenie się skóry i utratę jej jędrności pozwala na włączenie do działań zapobiegawczych coraz to nowych, starannie dobranych składników. Oprócz pojedynczych substancji w nowoczesnej kosmetyce coraz częściej stosuje się układy kompleksowe, gdzie składniki działają synergicznie i wzajemnie się uzupełniają. Wielostronną aktywność biologiczną wykazują np. flawonoidy – grupa związków bardzo rozpowszechniona w przyrodzie. Uważa się, że mają korzystny wpływ na syntezę kolagenu i przyczyniają się do likwidacji wolnych rodników. W czasie, gdy coraz powszechniej rezygnuje się z naturalnych składników pozyskiwanych z tkanek zwierzęcych i zastępuje się je składnikami pochodzenia roślinnego wydaje się, że kosmetologia nie wykorzystała jeszcze w pełni flawonoidów np. z soi.
Ujędrnianie – możliwości dermatologii estetycznej
Nowoczesna dermatologia estetyczna zna wiele sposobów poprawiających kondycję i wygląd skóry. Jednak już wcześniej można tak zadziałać, by zmiany pojawiły się później niż przewiduje metryka. Gabinety dermatologii estetycznej oferują wiele metod odmładzania skóry. Zabiegi te są coraz łagodniejsze, nie sprawiają pacjentowi bólu i nie wymagają – jak jeszcze kilka lat temu – kilkudniowego pobytu w domu. Należą do nich: mikrodermabrazja, mezoterapia, zabiegi eksfoliacji (złuszczania) naskórka coraz łagodniejszymi kwasami, sono- i jonoforeza oraz ultradźwięki.
Mikrodermabrazja polega na delikatnym ścieraniu powierzchni skóry. Bywa łączona z sonoforezą, czyli podawaniem substancji aktywnych, np. kwasu hialuronowego przy pomocy ultradźwięków. Równoczesne stosowanie obu zabiegów polecane jest zwłaszcza u pacjentek, u których mikrodermabrazję wykonuje się w celach odmładzających. Sonoforeza może być wykonywany w celu zmniejszenia wiotkości skóry oraz jej regeneracji.
Mezoterapia polega na śródskórnym podawaniu małych dawek leczniczych substancji rewitalizujących i regenerujących takich jak: kwas hialuronowy, kompleksy multiwitaminowe, krzemionka organiczna. Mezoterapia to metoda bezpieczna, a zarazem bardzo skuteczna. Wskazaniem do tej formy terapii jest uogólnione starzenie się skóry lub tylko przejściowe pogorszenie jej kondycji. Po serii zabiegów mezoterapii skóra wygląda znacznie lepiej, drobne zmarszczki znikają całkowicie, a głębsze ulegają spłyceniu. Widoczna jest także poprawa napięcia i jędrności skóry.
W celu wypełnienia głębszych zmarszczek i bruzd  oraz uwodnienia skóry stosuje się śródskórne podania kwasu hialuronowego, który ma silne właściwości higroskopijne. Dla lepszego efektu zabiegi złuszczające często łączy się z iniekcjami kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej celem wygładzenia skóry.
Dzięki połączonej, odpowiednio dobranej strategii codziennej pielęgnacji skóry, okresowo rozszerzonej o zabiegi w gabinetach dermatologii estetycznej, można wyglądać o kilka lat młodziej – „oszukać metrykę”. Wielu osobom oszczędzi to desperackiego poszukiwania metod na przedłużenie młodości, jakie oferuje chirurgia plastyczna.

dr nauk. med.Barbara Pytrus-Sędłak
Specjalista dermatolog-kosmetolog

Online Lullaby

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 216
Odp: Jędrna skóra - jak zachować młody wygląd?
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-12-27, 10:26:21 »
Mi pomógł botoks na oczy i wielokrotnie podany kwas kaniulą w policzki na dole i delikatnie góra. Dr Ziemlewskiemu będe wdzięczna za to do końca życia. Wcześniej słyszałam, że takich pionowych zmarszczek ( pojawiły się po 30 roku życia i z roku na rok były coraz wyraźniejsze) nie da się zlikwidować. On je zlikwidował i teraz tylko dopełniam.

Regularnie również chodzę na zabieg z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego.  https://www.mobica.pl/osocze-bogatoplytkowe-naturalny-sposob-na-odmlodzenie-skory/
« Ostatnia zmiana: 2020-01-26, 10:23:21 wysłana przez Lullaby »
Nie pozycjonujemy się!

Offline zwinka055

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Jędrna skóra - jak zachować młody wygląd?
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-01-27, 17:09:24 »
polecam pić dużo wody, zdrowo się odżywiać i dużo aktywności fizycznej :) i uśmiechu na co dzień :)
Nie pozycjonujemy sie!