Autor Wątek: Sanepid  (Przeczytany 166010 razy)

Offline Kasiencja

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Sanepid
« Odpowiedź #345 dnia: 2014-12-29, 23:34:20 »
Witam mam pytanie odnosnie podania kawy czy herbaty dla klienta;) u nas sanepid zaleca jednorazowe kubki które wiadomo są malo poreczne i nie zbyt estetyczne no ale higieniczne;) chcialabym wiedziec co trzeba posiadac żeby podać kawę w filizance czy wogóle jest taka opcja? Czy to ten wyparzacz gastronomiczny za duże pieniążki, czy macie inne rozwiązania? Z góry dziekuje za odp

Offline elutka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Sanepid
« Odpowiedź #346 dnia: 2015-02-24, 18:02:29 »
Pomóżcie bo czuję się już jak dziecko we mgle wśród tych wszystkich przepisów.
1.Przechowywanie odzieży ochronnej(fartuch) może wisieć w gabinecie na wieszaku? Czy musi mieć specjalne miejsce?
2.Przechowywanie narzędzi przed sterylizacją- czyli jeśli posiadam umowę ze sterylizatornią jak przechowywać te narzędzia? ile czasu można je trzymać w gabinecie? I jeśli chodzi o mycie narzędzi detergentem-można nadal używać płynu do naczyń i gąbki? Mając myjkę ultradźwiękową czy wystarczy w zupełności myjka ultradźwiękowa+sekuextra + autoklaw-np w przypadku głowic do mikrodermabrazji?
3.Czy trzeba oznaczać na opakowaniach kosmetyków dokładne daty otwarcia produktu?

Offline iiilona

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Sanepid
« Odpowiedź #347 dnia: 2015-02-24, 19:28:39 »
1. Musi być szafa, dwukomorowa. W jednej komorze odzież wierzchnia w drugiej fartuszki.

2. Przechowywanie narzędzi przed sterylizacją: w pojemniku szczelnie zamkniętym i opisanym np. : "Narzędzia czyste po  wstępnej dezynfekcji"

Ja głowice do mikro dezynfekuje przez 6godz w sekusept pulver + aktywator (przez sterylizacje w autoklawie niszczą się głowice).

3. Trzeba. Niekonieczne jest to jedynie w przypadku gdy widnieje na produkcie konkretna data ważności. Musisz oznaczać datę otwarcia gdy na opakowaniu znajduje się symbol z napisem ile m-scy po otwarciu produkt jest ważny.


Offline iiilona

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Sanepid
« Odpowiedź #348 dnia: 2015-02-24, 19:34:47 »
podobno od tego roku miały wejść nowe zaostrzone przepisy odnośnie sterylizacji narzędzi. Czy ktoś coś wie?  :nono:

Offline elutka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Sanepid
« Odpowiedź #349 dnia: 2015-02-27, 19:44:10 »
A głowica do mikro nie jest jako naruszająca ciągłość skóry? bo w sumie to ja nie mam za bardzo czego sterylizować, tylko zostają mi głowice do mikro właśnie.

Offline elutka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Sanepid
« Odpowiedź #350 dnia: 2015-03-01, 18:44:47 »
I mam jeszcze kilka pytań :D  ;D Niektóre pytania mogą wydać się banalne, ale już się tego wszystkiego naczytałam, że i takie rzeczy wydają mi się wątpliwe- wolę dopytać i być pewną.

1.Narzędzia po wstępnej dezynfekcji ile czasu mogą znajdować się w salonie? Na koniec pracy należy je oddać do sterylizacji?
2.Czy jednorazowe ręczniki papierowe mogą być umieszczone na wolnostojącym stojaku metalowym?(  Chodzi o taki stojący na ziemi duży- po prostu nie chcę robić dziury w ścianie)
3. Odpady medyczne tj. igły i inne trzeba usunąć po całym dniu pracy- czyli codzienne wycieczki do firmy utylizacyjnej? A jak nie posiadam tego dnia takowych odpadów-? I sposobem przedłużenia tego czasu podobno jest lodówka np. taka 25 litrów wystarczy?
4. Czy pojemnik właśnie z odpadami medycznymi można przechowywać normalnie w szafce? Czy trzeba w innym pomieszczeniu?
5.Odpady takie jak waciki, ręczniki papierowe, paski po depilacji są odpadami komunalnymi?
6. Czy jest określone ile litrów powinien posiadać kosz na odpady w gabinecie?
7.Opakowania po kosmetykach lądują w koszu na odpady komunalne?