Autor Wątek: Zastosowanie laserow w kosmetologii  (Przeczytany 32064 razy)

Kasia_Krzysztoszek

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« dnia: 2006-01-31, 19:55:46 »
Definicja:

Laser - nazwa utworzona jako akronim od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Jest to generator światła, wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej. Otrzymywane światło ma charakterystyczne właściwości, trudne lub wręcz niemożliwe do osiągnięcia w innych typach źródeł światła, mianowicie: bardzo małą szerokość linii emisyjnej, co jest równoważne bardzo dużej mocy w wybranym obszarze widma, spolaryzowanie wiązki światła, spójność wiązki w czasie i przestrzeni, monochromatyczność, bardzo małą rozbieżność. W laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w impulsie oraz szybkie narastanie impulsu.

Historia laserów w medycynie:

    * W 1962 r. po raz pierwszy na świecie zastosowano lasery w dermatologii.
    * W 1963 r. zespół naukowców z Katedry Podstaw Radiotechniki WAT pod kierunkiem prof. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza uruchomił pierwszy w kraju laser na ciele stałym (rubinowy).
    * W 1965 r. na bazie tego lasera zbudowano koagulator okulistyczny i mikrodrążarkę laserową.
    * W 1965 r. po raz pierwszy na świecie zastosowano laser CO2 w chirurgii.
    * Od 1972 r. zaczęto powszechniej wykorzystywać lasery w medycynie światowej. Wiązało się to z możliwością prowadzenia wiązki laserowej w światłowodach, co w efekcie pozwoliło na wprowadzanie promieni laserowych do jam ciała oraz narządów jamistych.
    * W 1976 r. w Wojskowej Akademii Medycznej wykonano pierwsze zabiegi laryngologiczne aparaturą wykorzystującą promieniowanie lasera rubinowego.
    * W latach 80. w Wydziałowym Instytucie Optoelektroniki WAT pod kierunkiem prof. dr. inż. Zdzisława Jankiewicza zbudowano m.in. lancet chirurgiczny z impulsowym laserem Nd:YAG do zabiegów w przednim odcinku oka oraz zestaw do chirurgii ogólnej z laserem Nd:YAG.
    * W 1986 r. po raz pierwszy na świecie użyto lasera do rozbicia kamieni żółciowych. [/i]

Kasia_Krzysztoszek

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-01-31, 19:56:59 »
LASERY I KOSMETYKA

Wygląd naszej skóry w dużej mierze zależy od higienicznego trybu życia, regularnych wizyt u kosmetyczki i odpowiedniego doboru kosmetyków. Unikanie nadmiernej mimiki (mrużenia oczu, marszczenia czoła, nosa) zapobiega powstawaniu przedwczesnych zmarszczek, a stosowanie naturalnych preparatów (np. aloesu, avocado, alg morskich, mleczka pszczelego czy na nowo odkrytego korzenia żeń-szeń) wpływa na opóźnienie procesu starzenia się skóry. Dobre efekty daje też stosowanie kremów z liposomami.

Od niedawna pojawiły się nowe możliwości, polegające na wykonywaniu zabiegów kosmetycznych za pomocą aparatów do biostymulacji komórek skóry i mięśni, np. laserów helowo-neonowych lub półprzewodnikowych. Leczenie laserem polega na pobudzeniu skóry twarzy za pomocą fali elektromagnetycznej. Można stosować naświetlanie punktowe lub powierzchniowe. Efektem leczniczego działania promieniowania laserowego jest poprawienie ukrwienia i dotlenienia skóry, wzrost liczby włókien kolagenowych i elastycznych, lepsze wchłanianie wilgoci, uregulowanie procesów barwnikotwórczych i rogowacenia. Dzięki tym zabiegom skóra staje się sprężysta, elastyczna (wygładzają się zmarszczki), jest lepiej nawilżona, znikają bądź bledną plamy i przebarwienia, zamykają się pory, ustępuje rogowacenie. Aby leczenie laserem dało pożądany efekt, należy wykonać 10 do 20 zabiegów w odstępach 2 - 3-dniowych. Potem co 6 - 8 tygodni wskazane są zabiegi podtrzymujące. Pełną kurację można wykonywać dwa razy w roku. Działanie lasera nie ma jednak nic wspólego z cudem i ostateczny efekt zależy od wielu innych czynników, m.in. od stosowania odpowiednich kremów po zabiegach, zaniechania szkodliwych nawyków, a więc nadużywania alkoholu, palenia papierosów, braku ruchu na świeżym powietrzu, niedosypiania i nadmiernej mimiki. Zabiegom odmładzającym można poddać nie tylko skórę twarzy, ale także brzucha, ud lub piersi.

Laser to urządzenie wytwarzające i wzmacniające wiązkę promieniowania elektromagentycznego (zwykle światła), przy czym otrzymywne promieniowanie charakteryzuje się znacznie większym natężeniem niż konwencjonalne źródła światla. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy tego procesu. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co znaczy: wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Właściwości promieniowanie wytwarzanego w laserze dość zasadniczo różnią się od promieniowana emitowanego przez słońce lub żarówkę. Na świecie już od ponad 25 lat stosuje się lasery zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Również u nas od kilku lat wykonuje się laserem różne zabiegi. Nie wszystkie skutki oddziaływania promieni laserowych na skórę zostały dokładnie poznane. Wiadomo jednak, że:

    * regulują procesy rogowacenia naskórka i wchłaniania przez niego wilgoci;
    * ułatwiają drenaż limfatyczny;
    * pobudzają produkcję kolagenu;
    * normalizują funkcję komórek produkujących barwnik skóry melaninę);
    * działają przeciwzapalnie;
    * wyraźnie pobudzają wzrost włosów i paznokci.

Wśród najpopularniejszych typów laserów można wyróżnić następujące:

    * rubinowy,
    * aleksandrytowy,
    * neodymowy,
    * holmowy,
    * erbowy,
    * argonowy,
    * CO2,
    * helowo-neonowy,
    * półprzewodnikowy.

Pierwszych siedem typów określane są mianem laserów "twardych", a moc ich promieniowania (w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi) jest duża bądź bardzo duża. Noszą też miano skalpeli laserowych. Zabiegi laserami twardymi wykonywane są przez lekarzy.

Lasery CO2 oraz neodymowy są urządzeniami tnącymi (skalpele). Można nim usuwać brodawki zwykłe, blizny, tatuaże, a także leczyć niektóre nowotwory skóry. Jego zalety polegają na zmiejszaniu krwawienia, przyspieszeniu gojenia się oraz wyjałowieniu tkanki.

Naświetlanie laserem argonowym stosuje się przy leczeniu plam i przebarwień, znamion naczyniowych, teleangiektazji (rozszerzonych naczynek krwionośnych) czy nowotworów naczyniowych. Zielone promieniowanie tego lasera jest bowiem najmocniej pochłaniane przez materiały i tkanki koloru czerwonego, a więc w organizmie przede wszystkim przez hemoglobinę. Można nim zatem usuwać zarówno pojedyncze rozszerzone naczyńka krwionośne, jak i duże znamiona naczyniowe twarzy.

Trzeba zaznaczyć, że u niektórych pacjentów istnieją przeciwwskazania stosowania promieniowania laserowego szczególnie przy leczeniu odkrytych obszarów skóry. Najistotniejszym z nich jest skłonność do bliznowacenia. Dlatego przed przystąpieniem do właściwego zabiegu, szczególnie przy użyciu laserów dużej mocy, stosuje się naświetlenia próbne na niewielkiej powierzchni ciała. Jeśli po takim zabiegu skóra dobrze się goi, blizna jest mało widoczna, to można sądzić, że ostateczny efekt całego zabiegu będzie pozytywny. Jeśli natomiast po próbnym naświetleniu długo utrzymuje się stan zapalny, a potem pozostaje widoczna blizna, z wykonania zabiegu tą metodą należy zrezygnować. Ponieważ sam przebieg zabiegu nie jest też całkowicie bezbolesny, na ogół nie stosuje się terapii laserowej u dzieci, które też mają większą niż dorośli skłonność do bliznowacenia. Oczywiście indywidualna reakcja na ból u poszczególnych pacjentów może być różna. Na ogół nie stosuje się znieczulenia, gdyż środki znieczulające powodują zwężenie drobnych naczyń krwionośnych, co utrudnia precyzyjne wykonanie zabiegu. Ból jednak nie jest tak dotkliwy, by pacjentowi trudno było go znieść. Stosowanie terapii laserowej wymaga też od pacjenta pewnej dozy wytrwałości, gdyż zabiegi należy zwykle powtarzać kilkakrotnie, a widoczną poprawę można zauważyć po około trzech miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Lasery holmowy i erbowy oferują całkowicie nowe możliwości terapeutyczne w dermatologii i estetycznej chirurgii. Lasery te nietylko mogą być stosowane jako narzędzia tnące, ale powodują również ablację (momentalne odparowanie) tkanki. Unika się w ten spoób nekrozy tkanki. Jest idealnym narzędziem dla usuwania cienkich warst skóry, praktycznie bez obrażeń. Laser erbowy można z powodzeniem stosować także do usuwania zmarszczek (skin resurfacing). Jest to laser znacznie bardziej przyjazny dla pacjenta, przyspieszając procesy gojenia z rewelacyjnymi efektami estetycznymi.

Lasery o małej mocy, zwane laserami "miękkimi" (bądź biostymulacyjnymi), helowo-neonowe i półprzewodnikowe, stosowane są w gabinetach kosmetycznych. Naświetlania laserem helowo-neonowym i półprzewodnikowym przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń oraz pobudzają produkcję kolagenu, który nadaje skórze sprężystość. Za pomocą laserów miękkich można likwidować zmarszczki, przebarwienia skóry, plamy barwnikowe, ostudę oraz blizny, a także leczyć trądzik pospolity i zaburzenia rogowacenia skóry. Ponadto lasery te mogą być używane w celu przyspieszenia gojenia się ran i owrzodzeń podudzi, a także w leczeniu różnego typu łysienia. Oprócz wymienionych chorób lasery miękkie mogą być stosowane przy leczeniu egzemy, uporczywego swędzenia, opryszczki, liszaja płaskiego, oparzeń i odleżyn. Zabiegi takimi laserami mogą być wykonywane przez odpowiednio przeszkolone i doświadczone pielęgniarki i kosmetyczki.

Należy podkreślić, iż przy posługiwaniu się laserem trzeba zwrócić szczegolną uwagę na to, by w żadnym przypadku nie skierować promieniowania laserowego bezpośrednio na siatkówkę oka. Niezależnie bowien od mocy lasera może to doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Dlatego tak pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg powinni w czasie pracy lasera nosić okulary ochronne dobrane do długości fali promieniowania lasera, a jednocześnie nie ograniczające zbytnio widoczności.

info: http://www.imp.pg.gda.pl

Kasia_Krzysztoszek

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-01-31, 19:59:41 »
Materiał: "Żyjmy dłużej" 10 (październik) 1999

rozmowa Alicji Paciorek z ppłk. dr. inż. Zygmuntem Mierczykiem, kierownikiem Zakładu Techniki Laserowej Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej

* Lasery w medycynie *

Coraz częściej w bardzo wielu dziedzinach medycyny stosuje się lasery. Są one wykorzystywane w chirurgii, medycynie sportowej, dermatologii, okulistyce, reumatologii, stomatologii, w terapii bólu oraz w diagnostyce i terapii nowotworów metodą fotodynamiczną.

Trochę historii
# W 1962 r. po raz pierwszy na świecie zastosowano lasery w dermatologii.
# W 1963 r. zespół naukowców z Katedry Podstaw Radiotechniki WAT pod kierunkiem prof. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza uruchomił pierwszy w kraju laser na ciele stałym (rubinowy). W 1965 r. na bazie tego lasera zbudowano koagulator okulistyczny i mikrodrążarkę laserową.
# W 1965 r. po raz pierwszy na świecie zastosowano laser CO2 w chirurgii.
# Od 1972 r. zaczęto powszechniej wykorzystywać lasery w medycynie światowej. Wiązało się to z możliwością prowadzenia wiązki laserowej w światłowodach, co w efekcie pozwoliło na wprowadzanie promieni laserowych do jam ciała oraz narządów jamistych.
# W 1976 r. w Wojskowej Akademii Medycznej wykonano pierwsze zabiegi laryngologiczne aparaturą wykorzystującą promieniowanie lasera rubinowego.
# W latach 80. w Wydziałowym Instytucie Optoelektroniki WAT pod kierunkiem prof. dr. inż. Zdzisława Jankiewicza zbudowano m.in. lancet chirurgiczny z impulsowym laserem Nd:YAG do zabiegów w przednim odcinku oka oraz zestaw do chirurgii ogólnej z laserem Nd:YAG.
# W 1986 r. po raz pierwszy na świecie użyto lasera do rozbicia kamieni żółciowych.


- Z pojęciem lasera spotykamy się bardzo często, ale chyba nie wszyscy wiedzą, co to słowo w rzeczywistości oznacza.

Jest to skrót, w którym wyjaśniona jest zasada działania: LASER - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. Fenomen lasera nie jest związany ze sposobem działania czy skomplikowaną konstrukcją, lecz z rodzajem światła, jakie urządzenie to emituje. Jest to bardzo skupiona, równoległa wiązka światła monochromatycznego, a więc o jednej ściśle określonej barwie (długości fali) i bardzo dużej intensywności. Promieniowanie laserowe jest promieniowaniem optycznym, czyli falą elektromagnetyczną, która niesie ze sobą energię. W laserze wykorzystuje się efekty wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią, czyli z tzw. ośrodkiem aktywnym, którym może być ciecz, ciało stałe lub gaz. W wyniku tego oddziaływania zachodzą zjawiska prowadzące do wzmocnienia i generacji (wytwarzania) promieniowania. Laser musi zawierać materiał aktywny (ośrodek wzmacniający), źródło wzbudzenia (układ pompujący) i obszar umożliwiający wzmocnienie - rezonator.

- Jakie typy laserów stosuje się najczęściej w medycynie?

Lasery zaczęły być wykorzystywane w medycynie właściwie od momentu swojego pojawienia się. Było to spowodowane możliwościami, jakie daje tak duże skupienie energii w małym obszarze. Pierwsze lasery zastosowano w chirurgii gałki ocznej, z biegiem lat zaczęto używać coraz nowszych typów laserów w różnych dziedzinach medycyny. Niektóre schorzenia można obecnie leczyć tylko laserem.

Ze względu na materiał aktywny wyróżnia się lasery gazowe, cieczowe, na ciele stałym i półprzewodnikowe. Do najczęściej stosowanych w medycynie laserów gazowych należą: lasery na dwutlenku węgla CO2, helowo-neonowe He-Ne, lasery ekscimerowe, argonowe i kryptonowe. Z laserów na ciele stałym najbardziej znane są lasery na krysztale granatu itrowo-aluminiowego (YAG) domieszkowanego neodymem Nd, erbem Er (laser erbowy) lub holmem (laser holmowy). Jeśli chodzi o lasery półprzewodnikowe, to wykorzystywanych jest bardzo wiele ich typów emitujących promieniowanie od czerwieni do podczerwieni.

Innym kryterium podziału jest sposób zasilania i generacji, pozwalający wyróżnić lasery ciągłego działania i impulsowe.

Z punktu widzenia wartości mocy promieniowania lasery dzielimy na: małej mocy (4-5 mW), średniej mocy (6-500 mW) i dużej mocy (ponad 500 mW).

Lasery dzieli się też na wysokoenergetyczne i niskoenergetyczne. Jest to umowny podział laserów stosowanych w urządzeniach medycznych. Lasery wysokoenergetyczne, czyli chirurgiczne są wykorzystywane w zestawach przeznaczonych do destrukcji lub usuwania tkanki (cięcie, odparowanie, koagulacja). W laserach niskoenergetycznych (biostymulacyjnych) nie wykorzystuje się termicznego oddziaływania (podgrzewania). Są one używane w terapii bólu, medycynie sportowej, dermatologii, reumatologii i stomatologii, a także w diagnostyce i terapii nowotworów metodą fotodynamiczną.

- W jaki sposób działa promieniowanie laserowe na tkankę ludzką (biologiczną)?

Zależy to od parametrów promieniowania laserowego, czasu ekspozycji i właściwości tkanki biologicznej (dokładniej - od pigmentacji skóry, wieku, płci osoby poddawanej naświetlaniu). Promienie lasera działające na tkankę ulegają odbiciu od niej, rozpraszaniu i pochłanianiu (absorpcji). W sumie ok. 5% promieniowania odbija się od powierzchni tkanki, reszta dociera do niej i podlega tam procesom wielokrotnego odbicia i rozpraszania. Pochłonięta przez tkankę energia świetlna zostaje przekształcona w ciepło podnoszące temperaturę tkanki. Głębokość wnikania jest uzależniona od długości fali promieniowania laserowego. W zależności od mocy promieniowania laserowego i jego czasu działania na tkankę wyróżnia się następujące mechanizmy oddziaływania: fotochemiczne, termiczne, fotoablacyjne i elektromechaniczne.

- Na czym polega oddziaływanie fotochemiczne?

Reakcje fotochemiczne powodują wzrost wymiany energii między komórkami, hiperpolaryzację błony komórkowej, przyspieszenie mitozy (pośredni podział jądra, przyczyniający się do procesu wzrostu i odnowy komórek). Ten mechanizm oddziaływania promieniowania laserowego wykorzystuje się do biostymulacji i w metodzie fotodynamicznej (o tej metodzie opowiadała prof. Alfreda Graczyk w numerze 9/99 - przyp. red.). Metoda terapii fotodynamicznej (PDT) polega na selektywnym utlenianiu materiału biologicznego tkanki nowotworowej przez tlen singletowy lub formy rodnikowe. Pozwala, najogólniej mówiąc, na wybiórcze niszczenie tkanek nowotworowych, chroniąc jednocześnie tkanki zdrowe. Metoda ta jest stosowana w leczeniu nowotworów skóry, dróg moczowo - płciowych, płuc, przełyku, języka, gardła, jelit, pęcherza moczowego. Jest wykorzystywana również w diagnostyce nowotworów. Specjaliści oceniają, że jest bardziej selektywna od tradycyjnych metod (chirurgia, naświetlanie promieniowaniem jonizującym, chemioterapia) i ogólnie dobrze tolerowana przez pacjentów. Ostatnio wykorzystuje się ją śródoperacyjnie jako technikę wspomagającą zabiegi chirurgiczne. Stosuje się również tę metodę w leczeniu zmian nienowotworowych, w dermatologii, w inaktywacji wirusów we krwi, w usuwaniu blaszek miażdżycowych.

- Wiele ośrodków wykorzystuje w diagnostyce metodę laserowo indukowanej fluorescencji (LIF). Do czego ona służy?

Jest używana do analizy stanu tkanek biologicznych w diagnostyce miażdżycy, kamicy nerkowej i moczowej oraz wczesnych faz nowotworów. Promieniowanie laserowe wzbudzające fluorescencję, czyli świecenie tkanek jest doprowadzane światłowodem do analizowanego obszaru. Drugim światłowodem lub wiązką światłowodów jest odbierane promieniowanie emitowane przez wzbudzone tkanki. Promieniowanie to po rozszczepieniu jest następnie analizowane. Zmiany w widmach emisji chorych tkanek są spowodowane różnicą ilościową i jakościową występujących w organizmie barwników, tzw. fluoroforów. Fluorescencja w tkankach pochodzi od takich m.in. związków, jak endogenne porfiryny, melanina, beta-karoten, białka zawarte w elastynie i kolagenie, pochodne pirydoksyny. Metoda laserowo wzbudzanej fluorescencji nie jest inwazyjna, a umożliwia wykrycie chorobowo zmienionych tkanek. Światłowody można umieszczać także w endoskopach i laparoskopach.

- Lasery biostymulacyjne mają szerokie zastosowanie.

Tak, są używane w leczeniu uszkodzeń skóry, przy zabiegach chirurgii plastycznej - w przypadku ran pooperacyjnych, owrzodzeń, przy przeszczepach skóry. Często wykorzystuje się promieniowanie laserowe w leczeniu: reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, zespołu bolesnego łokcia, kręczu szyi, tzw. zespołu bólów krzyża. Jako ciekawostkę można podać, że promieniowanie laserowe stosuje się też w akupunkturze.

- Na czym polegają inne mechanizmy oddziaływania promieniowania laserowego na tkankę?

W przypadku wspomnianego już oddziaływania cieplnego (termicznego) w pobliżu temperatury 45oC (hipertermia) obserwuje się trwałe zmiany struktury błony komórkowej. W przedziale temperatury 45-60oC rozerwane zostają błony komórkowe. Przy temperaturze powyżej 60oC następuje nekroza (martwica) tkanek w wyniku ich koagulacji. Powoduje to zamykanie naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych, co ma duże znaczenie w miejscowym leczeniu zmian nowotworowych. Przy 100oC obserwuje się ostrą nekrozę i pełne rozbicie struktur tkanki. Przy 150oC tkanka szybko odparowuje. Ten typ oddziaływania wykorzystuje się właśnie w chirurgii.

Natomiast efekty ablacyjne (ablacja - odjęcie, odwarstwienie) pojawiają się w wyniku oddziaływania impulsu promieniowania laserowego o krótkim czasie trwania na bardzo małej głębokości wnikania. Wykorzystuje się to w okulistyce, m. in. w zabiegach przeciwjaskrowych, do przecinania zrostów tęczówkowo - rogówkowych i w ciele szklistym, do przecinania cyst oraz naczyń wrastających w rogówkę. Tą metodą odparowuje się tkankę nowotworową, usuwa skrzepy naczyniowe, przeprowadza rekanalizację naczyń krwionośnych.

Oddziaływanie elektromechaniczne, określane również fotodestrukcją, występuje przy bardzo dużych wartościach gęstości mocy promieniowania laserowego. Impuls laserowy o bardzo dużej mocy skupiony zostaje na małej powierzchni. W miejscu skupienia występuje bardzo silne pole elektryczne, które powoduje jonizację tkanki. Następuje efekt optycznego przebicia, powstaje mikroplazma generująca falę uderzeniową, wytwarzającą siły mechaniczne niszczące strukturę tkanki. Oddziaływanie elektromechaniczne jest stosowane w mikrochirurgii przedniego odcinka oka.

- Jakie typy laserów opracowano ostatnio dla celów medycznych w Instytucie Optoelektroniki WAT?

Dla potrzeb chirurgii zbudowano laserowy skalpel z laserem Nd:YAG. W terapii pourazowej i uśmierzania bólu zaś znalazły zastosowanie biostymulatory z laserami półprzewodnikowymi i helowo-neonowymi. Opracowane tu zestawy z laserem holmowym są wykorzystywane w mikrochirurgii w przednim odcinku oka, przy emulsyfikacji soczewek podczas operacji zaćmy, w leczeniu opornych na działanie antybiotyków owrzodzeń gałki ocznej oraz w leczeniu schorzeń otolaryngologicznych. Zestaw laserowy z laserem erbowym stosuje się przy próbach korekty krzywizny soczewki ocznej w przypadku dużych wad widzenia oraz w stomatologii. Wraz z ppłk. dr. inż. Mirosławem Kwaśnym opracowaliśmy w naszym zakładzie zestawy laserowe do diagnostyki i terapii zmian nowotworowych skóry oraz organów wewnętrznych metodą fotodynamiczną.

- Czy może Pan wymienić jeszcze inne, ciekawe możliwości zastosowania laserowych urządzeń w medycynie?

Na przykład w stomatologii do bezbolesnego leczenia zębów. Zamiast borowania można wykonać sekwencję impulsów laserowych, w wyniku której następuje usunięcie twardej tkanki zęba. Nowym sposobem leczenia niektórych postaci niedokrwiennej choroby kończyn jest przezskórne udrożnienie zmienionych miażdżycowo naczyń tętniczych za pomocą lasera. Zastosowanie "kontaktowego" lancetu laserowego, w którym promieniowanie laserowe doprowadzone światłowodem nagrzewa do wysokiej temperatury odpowiednią końcówkę szafirową umożliwia, wykorzystanie laserów w neurochirurgii.

Na świecie funkcjonują już mammografy laserowe, gdzie stosuje się nieinwazyjne promieniowanie przenikające głęboko przez tkankę. Wielkie nadzieje w okulistyce wzbudza laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki, umożliwiająca korektę różnych wad wzroku przez modelowanie kształtu rogówki za pomocą promieniowania laserowego. Prowadzone są też próby z "laską laserową" dla ludzi niewidomych. Systemy laserowe, które się w niej znajdują, wysyłają promienie w różnych kierunkach; jeśli napotykają przeszkodę, sygnalizują jej istnienie za pomocą dźwięku lub wibracji wyczuwalnej na uchwycie laski. Coraz szerzej wykorzystywane są lasery w kosmetyce, między innymi do depilacji i usuwania naczyniaków.

- Co ogranicza wykorzystywanie laserów w medycynie?

Przede wszystkim ich ceny. Na przykład zestaw diagnostyczny LIF do badania miejsc nowotworowych w płucach kosztuje ponad 200 tys. dolarów. Ceny laserów do terapii fotodynamicznej przekraczają 100 tys. dolarów. Wiele szpitali w Polsce nie stać na to. Sam laser to zresztą jeden element ogromnego systemu, dla którego w danym ośrodku powinna zostać stworzona cała infrastruktura.

- Jakie zalety laserów decydują jednak o ich coraz powszechniejszym stosowaniu w medycynie?

Nie można wyobrazić sobie pewnych zabiegów chirurgicznych bez zastosowania laserów. Podczas operacji na silnie ukrwionych tkankach (na przykład wątroba, nerki), użycie skalpela laserowego powoduje natychmiastową koagulację. Po przecięciu nie ma krwawień, rany goją się dużo szybciej. Podobnie jest zestosowaniem laserów biostymulacyjnych, które ogólnie zmniejszają obrzęki i ból, przyspieszają proces gojenia, likwidują ogniska zapalne. Stwarzają dzięki tym zaletom komfort i bezpieczeństwo pacjentom poddawanym różnego rodzaju zabiegom. Lasery umożliwiają ponadto rozwój coraz dokładniejszych i bezpiecznych metod diagnostycznych.[/u]

Kasia_Krzysztoszek

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-01-31, 20:17:51 »
W książce Barbary Jaroszewskiej " Kosmetologia" znajdują się działy na temat:

* Laser Biostymulacyjny w kosmetologii
* Lasery w dermatologii

Kasia_Krzysztoszek

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-31, 21:55:33 »
Pierwszy tekst to info: http://www.imp.pg.gda.pl,
Drugi: "Żyjmy dłużej" 10 (październik) 1999

Polecam się na przyszłość :)

Gość

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-02-01, 08:51:35 »
Polecam książki:
-"Laserowa chirurgia kosmetyczna"-R.E.Fitzpatrick,M.P.Goldman
-"Lasery w dermatologii"-Sean W.Lanigan.

Gość

  • Gość
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-01-22, 18:57:33 »
Widzę, że dawno tu nikt nie zaglądał, ale mam nadzieję , że dostanę odpowiedź na moje pytania.
Jestem fizjoterapeutką i mam ( ścislej, to dopiero będę miała ) dostęp do lasera jaki jest na oddziale fizykoterapii. Czy ja moge sobie robić tym aparatem samodzielnie zabiegi na twarz, głównie w celu zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się??
Jeżeli te nasze aparaty się do tego nadają, to jakie parametry miałabym stosować? czy to pobudzenie skóry jest jakies spektakularne, czy może nieznaczne?
Podobne dylematy mam odnośnie jonoforezy, ale na ten temat jeszcze nic nie szukałam, a jak ktoś byłby tak miły i sympatyczny, że zahaczył również o ten temat byłabym wdzięczna!!  :D

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #7 dnia: 2007-01-22, 19:12:45 »
Cytat: "Ole"
Widzę, że dawno tu nikt nie zaglądał, ale mam nadzieję , że dostanę odpowiedź na moje pytania.

Zaglądał tylko nie koniecznie pisał  :lol: Jak teraz temat jest odświeżony to może dziewczyny napiszą parę słówek  :wink:
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline linek

  • mgr, kosmetolog
  • Moderator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 8116
  • to co pozostało
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-03-30, 17:10:13 »
A jak sie nazywal pierwszy laser :?:
Naszą wielką słabościa jest to,że sie poddajemy. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz:)))

Offline avenire

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 265
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-04-01, 11:57:26 »
do twarzy to IPL najlepiej ale na fizykoterapi powinanas dokładnie pozna parametry
jakie lasery do czego się stosuje

Offline linek

  • mgr, kosmetolog
  • Moderator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 8116
  • to co pozostało
Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #10 dnia: 2007-04-01, 19:43:02 »
Cytat: "avenire"
na fizykoterapi powinanas dokładnie pozna parametry
jakie lasery do czego się stosuje


albo na kosmetologii
Naszą wielką słabościa jest to,że sie poddajemy. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz:)))

Offline malalka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #11 dnia: 2010-04-12, 12:01:03 »
hej,
zaczynam pisać pracę licencjacką na temat zastosowania laserów w przypadku pękających naczyniek, usuwania owłosienia, redukcji cellulitu i fotoodmładzania.
niestety, już za późno na zmianę tematu, nie mogę się w nim odnaleźć :(
kupiłam już 2 książki: Lasery i światło, oraz Lasery w dermatologii.
Szukam więcej literatury, mogą być artykuły etc.
Może macie jakieś w swoich zbiorach??
Byłabym niezmiernie wdzięczna jakby któraś z doświadczonych osób mogła udzielić mi kilku wskazówek odnośnie pracy, na co zwrócić uwagę?
Proszę nie kierujcie mnie do promotorki, kontakt z nią jest praktycznie niemożliwy, muszę szukać rad gdzie indziej.
Pozdrawiam i dziękuję z góry!

Offline kasiaz85

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #12 dnia: 2010-10-08, 18:38:21 »
Ciekawy tekst :)

Offline Ania27

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #13 dnia: 2014-02-12, 20:53:08 »
Po przeczytaniu tych tekstów czuje się jakbym pociągneła wiedze z par książek od historii :P

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Odp: Zastosowanie laserow w kosmetologii
« Odpowiedź #14 dnia: 2014-02-27, 00:03:01 »
a poczytaj sobie tematy sprzed 8 lat :D
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum