Autor Wątek: białe plamy  (Przeczytany 8955 razy)

Offline maciejka

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 394
białe plamy
« dnia: 2007-02-02, 13:51:45 »
robiłam dzis uzupełnienie i nie wiem dlaczego na jednym paznokciu pojawiła sie duża biała plama,przy poprzednim uzupełnieniu tez tak było.bardzo dokładnie spiłowałam zel i plama jest na naturalnym paznokciu.
co to moze byc martwie sie,ze cos jest nie tak.

Offline mako

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 3367
białe plamy
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-02, 14:00:34 »
Maciejka a biegasz po forum EF i nie znalazłaś postu o "białych plamach"? ;) Nie jest to przypadkiem "onycholiza"?

Za stroną Vita Medicine:
Cytuj

ONYCHOLIZA - oddzielanie się płytki paznokciowej

Onycholizą nazywamy oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska w jej części dystalnej i/lub bocznej. Zmiany zwykle rozpoczynają się na końcu jednego lub kilku paznokci i powiększają się dopóki nie oddzieli się 1/3 paznokcia. Obszar oddzielony jest blady ze względu na utratę odbicia światła od łożyska paznokciowego. Onycholiza stwarza przestrzeń podpaznokciową, w której mogą gromadzić się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna, co powoduje różnorodne zabarwienie paznokcia od białego poprzez szary, zółty, brązowy do czarnego, w zależności od etiologii zmiany. Ból może pojawić się w przypadku dalszego rozciągania pod wpływem urazu lub dodatkowej czynnej infekcji. Najczęściej są to infekcje mieszane, włącznie z C. albicans i wieloma bakteriami, z których pałeczka ropy błękitnej wydaje się być najważniejsza. Jeżeli objawy utrzymują się przez kilka miesięcy łożysko paznokcia staje się ciemne i nieregularnie pogrubione. Wyróżniamy onycholizę dziedziczną i/lub wrodzoną i onycholizę nabytą: egzogenną, endogenną oraz idiopatyczną.
 
Egzogenne przyczyny onycholizy

    * Urazy
    * Przypadkowe, zawodowe, samouszkodzenia, mieszane, zadrapanie, przytrzaśnięcie, zacięcie
    * Kontakt z środkami chemicznymi: przypadkowy, zawodowy, kosmetyki paznokciowe
    * Infekcje
    * grzyby, bakterie, wirusy (np. brodawki, opryszczka, półpasiec), świerzb
    * Wilgoć
    * Leki

Endogenne przyczyny onycholizy

    * Choroby skóry
    * łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate,choroba Dariera, choroby pęcherzowe, zespół Reitera, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, ziarniniak grzybiasty, nadmierna potliwość, retikulohistiocytoza wieloogniskowa, twardzina
    * Choroby układowe
    * zaburzenia krążenia obwodowego, rak płuc, kolagenozy, choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność), kiła, niedobór żelaza, szpiczak mnogi, rozstrzenia oskrzeli, cukrzyca, histiocytoza X, trąd, toczeń rumieniowaty, pelagra, porfiria, kiła II i III okresu, zespół żółtych paznokci
    * Ciąża
 

Onycholiza egzogenna

Substancje chemiczne i kosmetyki wywołujące onycholizę

Najczęstszymi przyczynami onycholizy są substancje chemiczne (cement), detergenty, kosmetyki do pielęgnacji paznokci, podrażnienie i wilgoć. Częściej zajęte są paznokcie rąk. Objaw ten występuje głównie wśród gospodyń domowych, barmanów, kosmetyczek, mechaników i pracowników budowlanych. Czynnikami etiologicznymi onycholizy mogą być także roztwory mydła lub środków grzybobójczych, które są często stosowane przez manicurzystki.

Urazy wywołujące onycholizę

Biegi długodystansowe, tenis i koszykówka i inne rodzaje dyscyplin sportowych wymagające szybkiej zmiany kierunku stałej energii poruszania się może powodować onycholizę z obecnością lub bez krwiaków podpaznokciowych. Zmiany w biomechanice kończyn dolnych, które pojawiają się wraz z wiekiem, zmiany ortopedyczne, obrzęki, zapalenia stawów, itp. mogą rozmaicie zaburzać pracę stóp, przenosząc siły z okolic pięt na paznokcie stóp. Wysokie obcasy i niedopasowane lub zbyt ciasne obuwie są często powodem zmian paznokciowych. Paznokcie rąk są także często poddawane traumatyzacji. Używanie młotka, przytrzaśnięcie palca drzwiami, łuskanie fasoli, używanie paznokci jako dźwigni, otwieracza lub śrubokręta może doprowadzić do onycholizy.

Infekcje wywołujące onycholizę

Bakterie zwykle wtórnie infekują onycholityczne paznokcie. Przyczyną zielonego zabarwienia onycholitycznych paznokci są produkowane przez Pseudomonas fluoresceina i piocyjanina. Onycholizie może towarzyszyć zastrzał wywoływany przez Staphylococcus aureus, paciorkowce lub inne bakterie. Wirusy (papilloma, herpes simplex) mogą także wywoływać onycholizę .

Leki wywołujące onycholizę

Leki wywołujące onycholizę można podzielić na kilka kategorii. Najczęstszą grupą są antybiotyki. Za zjawiskofotoonycholizyodpowiedzialna jest przeważnie doksycyklina. Grupa chemioterapeutyków może wywoływać onycholizę poprzez działanie toksyczne na macierz lub łożysko paznokcia. Wśród innych leków 8-metoksypsoralen i retinoidy są przez dermatologów powszechnie stosowane.

Onycholiza endogenna

Do czynników endogennych wywołującychonycholizę należy duża grupa schorzeń dermatologicznych jak np. łuszczyca, liszaj płaski, zapalenie atopowe, pemfigoid pęcherzowy, łysienie plackowate, zapalenie kontaktowe, pęcherzyca zwykła, nadmierna potliwość, ziarniniak grzybiasty, kiła, opryszczka, brodawki, łagodne guzy - zwykle w obrębie paznokci rąk: ziarniniak ropny (granuloma pyogenicum), włókniaki, guz splotowy (glomus tumor), cysta śluzowa, rogowiak kolczystokomórkowy, łagodne guzy obserwowane w obrębie stóp: wyrośla kostne (exostoses subunguales - tworzą się najczęściej po przyśrodkowej stronie końcowego paliczka palucha u ludzi młodych), wyrośła kostno-chrzęstne (osteochondroma) i chrzęstniaki śródkostne (enchondroma).


Pozdrawiam
Mako :twisted:
Devil may cry...

Offline maciejka

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 394
białe plamy
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-02, 19:00:46 »
przy pierwszym uzupełnieniu to sie pojawiło jak przemyłam juz spiłowane paznokcie odtłuszczaczem,teraz przy drugim uzupełnieniu dalej to jest ale jakby mniejsze.
co powinnam zrobic przy nastepnej wizycie
czy to moze byc moja wina,pierwszy raz mi sie to zdazyło.

Offline Albertyna

  • Ekspert(ka) - manicure, pedicure, nailstyling
  • Czy ja moge żyć bez tego forum?
  • *****
  • Wiadomości: 1331
białe plamy
« Odpowiedź #3 dnia: 2007-02-02, 19:53:30 »
Cytat: "maciejka"
przy pierwszym uzupełnieniu to sie pojawiło jak przemyłam juz spiłowane paznokcie odtłuszczaczem,teraz przy drugim uzupełnieniu dalej to jest ale jakby mniejsze.
co powinnam zrobic przy nastepnej wizycie
czy to moze byc moja wina,pierwszy raz mi sie to zdazyło.
Pojawiło sie przy zmywaniu cleanerem, bo dopiero wtedy to pewnie zauwazyłas.
Teraz jest mniejsze bo onycholiza najprawdopodobniej "zrasta".
O ile to onyholiza....  :roll:
Instruktorka SPN
"Akademia U Aniołków" dystrybucja SPN i Gehwol
ul. Grochowska 342,  tel. +48 668913539
www.uaniolkow.waw.pl

Offline avenire

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 265
białe plamy
« Odpowiedź #4 dnia: 2007-02-03, 20:59:23 »
może z powodu zbyt mocnego pilowania paznokieć odszedł od łoża??

Offline maciejka

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 394
białe plamy
« Odpowiedź #5 dnia: 2007-02-03, 23:33:01 »
nigdy mocno nie piłuje,zawsze staram sie dobrze spiłowac zel uwazam na naturalna płytke.

Offline avenire

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 265
białe plamy
« Odpowiedź #6 dnia: 2007-02-03, 23:48:12 »
tak z opisu trudno powiedziec może być jak pisali poprzednicy onycholiza albo łupiez pstry albo drożdzak albo jak klientka jest w okresie dojrzewania (czyli młoda osóbkafizjologiczne biale plamki na paznokciach związane z nieprzyklejaniem sie płytki w pelni do łoża (moogąbyć zaburzenia krążenia w maciez lub częsty ucisk czasem klientka ma taki tik nerwowy że jednym paznokciem pociera drugi najważniejszy wywiad z klientką