kosmetyczki.net - serwis kosmetyczek i kosmetologów

KOSMETYKA DLA PROFESJONALISTÓW => Linki, artykuły, literatura - kosmetyka => Wątek zaczęty przez: madzik w 2007-04-08, 15:09:20

Tytuł: Masaż w terapii cellulite a modelowanie sylwetki
Wiadomość wysłana przez: madzik w 2007-04-08, 15:09:20
MASAŻ W TERAPII CELLULITE A MODELOWANIE SYLWETKI
   
Propagowanie tzw. masażu antycellulitowego oraz modelowania sylwetki bądź też odchudzania jest obecnie po masażu leczniczym bodaj najczęstszym skojarzeniem z masażem. Z powodu ciągłych zmian w opiniach na temat patologii i etiologii cellulitu, wydaje się że trudno problem przedstawić jednolicie, z medycznego punktu widzenia. Nic podobnego. Mimo, iż opinie różnią się nieco, podstawowy punkt widzenia zarówno pod kątem diagnostyki, podstawowych metod profilaktyki oraz samej terapii jest ten sam.

Terapii – bo pomimo, iż cellulit przedstawiany jest wizualnie jako defekt estetyczny, tzw. „ skórka pomarańczy”, powodowany jest patologicznymi czynnikami wewnętrznymi. Mamy do czynienia ze schorzeniem o charakterze postępującym, a profilaktyczne i terapeutyczne działania aby przyniosły optymalny skutek, muszą być podjęte przy współudziale wielu środowisk, zarówno lekarskich, fizjoterapeutycznych (zwłaszcza masażystów) oraz kosmetycznych. Ponadto wymaga to dużego zaangażowania samego zainteresowanego pacjenta, w tym przypadku, oczywiście w 90% zdecydowanej większości kobiet.


Wypada więc zapytać dlaczego w mediach tak rzadko pojawia się masaż  jako podstawowa metoda walki z cellulitem? To proste – środowisko masażystów w Polsce nie stanowi silnego, zwartego lobby, jakim są np. firmy kosmetyczne lub kampanie produkujące sprzęt fizjoterapeutyczny. Ale wróćmy do tematu pozostawiając marketing za nami.

Jednym z podstawowych zabiegów o potwierdzonej skuteczności w leczeniu cellulitu jest masaż, a szczególnie Manualny Drenaż Limfatyczny. Nie jest on jedyną skuteczną metodą masażu, ale podstawową i stosowaną w różnych etapach terapii.
Manualny Drenaż limfatyczny jest zabiegiem fizykalnym, specjalistyczną metodą masażu wykonywanego ręcznie. Jest naturalnym i przyjaznym dla organizmu, a zarazem medycznym zabiegiem. W pierwszej części skupimy się na samej istocie cellulitu oraz zastosowaniu masażu.

Z czym mamy do czynienia?

Cellulite – obrazowo - to zmiana ukształtowania skóry okolicy: kończyn dolnych
szczególnie ud ponadto miednicy, brzucha, rzadziej biustu i ramion, o charakterze
tzw. „skórki pomarańczy” lub wyglądu materaca. Jest to obraz zmian które widzimy także gołym okiem, ale defekt ten jest rezultatem zmian metabolicznych i powinien być traktowany jako schorzenie.

Terminologia zmieniała się diametralnie zwłaszcza w ostatnich latach, po raz pierwszy użyto tego określenia w latach 20 –tych, obecnie najczęściej stosowane są terminy:
- GLD (gynoid lipodystrophy – lipodystrofia typu kobiecego) lub
- PEFS edemato-fibrosclerotic paniculopathy (panikulopatia obrzękowo-włóknikowo-stwardnieniowa, ten ostatni termin pełniej oddaje znaczenie zjawiska.

Z punktu medycznego – cellulit to schorzenie o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej, dotyczące patologii komórek tłuszczowych, tkanki łącznej oraz zaburzenia mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej. Cellulit zaliczany jest do grupy panikulopatii.  

W związku z etiologią schorzenia, masaż dobieramy tak, aby przede wszystkim usprawnić krążenie całego organizmu a zwłaszcza miejsc, gdzie zmiany nastąpiły. Na poziomie skórnym ważne jest więc stymulowanie krążenia żylnego ale przede wszystkim limfatycznego, odpowiedzialnego za odprowadzanie toksyn oraz odporność organizmu. Pracujemy przede wszystkim na poziomie skóry, dlatego też, nie ma tu miejsca na zbyt mocny, silnie rozgrzewający masaż wpływający także na mięśnie. Ponadto nie ograniczamy masażu jedynie do miejsc gdzie ściśle występują zmiany, ale do całej sąsiedniej partii ciała.

Czy można więc bezkrytycznie łączyć terapię cellulit z modelowaniem sylwetki?
Sprawa nie jest tak prosta, najpierw diagnostyka problemu i ustalenie kolejności.

Jeśli mamy do czynienia z cellulitem w pierwszym stadium, a nie ma dodatkowych problemów w postaci pękających naczyń lub skóry bardzo wrażliwej na nacisk, to terapia jest prostsza. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy wyraźnie mamy do czynienia z obrzękiem lub kiedy cellulit jest na większej powierzchni skóry lub dodatkowo występuje niewydolność naczyń na poziomie łydek.  

Najlepsze rezultaty w profilaktyce i terapii cellulitu wykorzystując fizykalne zabiegi uzyskamy stosując MDL, zwłaszcza w pierwszych stopniach cellulitu. Przy głębszych zmianach wykonujemy także Drenaż Limfatyczny, ale ze względu na ograniczone bodźce fizykalne, posiłkować możemy się innymi metodami.

Tak czy inaczej powinniśmy terapię rozpocząć od Manualnego Drenażu Limfatycznego.

Siłowy, mocny, z przekroczeniem granicy bólu masaż w celu zmniejszenia cellulitu bądź modelowania sylwetki to nie tylko mit, ale błąd w sztuce!

Rodzaje cellulitu ze względu na zmiany wyczuwalne palpacyjnie:
Postać twarda – występuje najczęściej u młodych kobiet, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących, także i szczupłych. W pierwszym momencie cellulit jest mało widoczny, często w korelacji z występującymi rozstępami. Podczas przesuwania tkanek wyczuwa się płaskie ułożenie zmian i przesuwanie tkanek odbywa się łatwiej w poziomie. Nie leczony może przechodzić w bardziej zaawansowaną, ciężką postać.

W tym przypadku masaż powinien być aplikowany najpierw wokół zmienionych miejsc,  nad nimi, a dopiero potem w zmienionych już partiach skóry.

Postać wiotka – występuje najczęściej u kobiet po 40 rokiem życia. Skórze i mięśniom towarzyszy spadek napięcia i wiotkość tkanek. Zauważalne są zmiany relacji pomiędzy zanikającą tkanką mięśniową, a powiększającą się tkanką tłuszczową. Odnotowuje się także ogólną różnicę masy ciała.

W tym przypadku duże znaczenie ma masaż najpierw ogólny, usprawniający krążenie i stymulujący oraz ujędrniający skórę, a dopiero potem w miejscach gdzie występuje cellulit.  Jeśli pacjentka ma tendencje do ograniczonych obrzęków, najpierw powinien być wykonany drenaż limfatyczny. Następnie adekwatnie do zmian stosujemy inne metody masażu.

Postać obrzękowa – najcięższa, rzadko występuje – zalecana bezwzględnie terapia kliniczna.

Wspomaganie leczenia – poprzez masaż - jedynie po konsultacji lekarskiej.

Podział Palpacyjny.

Ze względu na odczucia palpacyjne podczas diagnostyki, można się spotkać także z pojęciami: cellulit płynny lub zbity, twardy. Dotyczą one struktury wyczuwalnych w tkankach zmian oraz samych różnic w fizjologii i budowie tkanek a także patologii.
Są to jednak raczej pomocne dla celów diagnostycznych, różnicowych opisy cellulitu,
niż właściwa medyczna, kliniczna ocena stanu skóry.

Częste pomyłki.

Pomyłki dotyczą zarówno oczekiwań co do terapii samych pacjentek jak i sposobów profilaktyki i leczenia. Pomyłki te, często powodują brak optymalnego leczenia, złego rozpoznania lub nieodpowiedniej kolejności ustalenia priorytetów podczas terapii.

1. Nie powinno się mylić cellulite z otyłością. Owszem są to procesy często występujące razem, ale absolutnie nie oznaczają tego samego zjawiska. Otyłość to przerost tkanki tłuszczowej, cellulite to zaburzenie budowy tkanki i zaburzenie mikrokrążenia. Poza tym częściej mamy do czynienia z lokalnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej niż z faktyczną otyłością.

Dlatego głównym celem masażu w terapii cellulitu jest stymulacja mikrokrążenia i uelastycznienie tkanki łącznej, a w pierwszych stopniach przede wszystkim zmniejszenie obrzęków.

Natomiast w otyłości lub lokalnym nadmiarze tkanki tłuszczowej, głównym celem jest rozbicie miejscowych zmian w postaci „złogów tłuszczowych” i stymulacja nagromadzonej lokalnej tkanki tłuszczowej, najpierw pracując w celu jej rozbicia, potem jej stopniowego wyrównania a następnie zmniejszenia objętości.

2. Pseudocellulit. Pomyłki dotyczą również tzw. pseudocellulitu, czyli zwiotczenia i opadania pośladków, powodujące nagromadzenie opadającej, najczęściej nieco zwiotczałej tkanki pod pośladkami, jednak bez zmian w jej budowie. Jest także duże prawdopodobieństwo, iż w przypadku dłuższego takiego stanu rzeczy, może dojść i w tym przypadku do nieznacznego, miejscowego, zaburzenia krążenia.

Masaż w tym przypadku ma na celu stymulację mięśni i skóry w celu „liftingu pośladków” oraz profilaktyczne stymulowanie krążenia na tym obszarze, ponieważ osłabienie mięśni i skóry w tym miejscu, pociąga za sobą dysfunkcje krążenia i zmniejszenie elastyczności skóry.  Na wstępie pomocny będzie drenaż limfatyczny, ponadto później - czasowo w serii kilku zabiegów - można zastosować także masaż izometrycznym.

Pamiętajmy jednak, iż nie stosujemy w jednej sesji z drenażem limfatycznym masażu izometrycznego lub innego, szybko rozgrzewającego tkanki masażu.

Można zastosować także masaże polegające na warstwowym opracowaniu, np. Dynamiczny Masaż Antycellulit. Choć nie jest to optymalnym rozwiązaniem w przypadku pseudocellulitu pozytywne efekty przyniesie nawet klasyczny masaż.

3. Cellulitis – to rodzaj stanu zapalnego tkanki podskórnej. Choć do dziś termin ten widnieje np. na wielu kosmetykach nie powinien być dłużej używany. Podobnie do niedawna miało to miejsce w przypadku szkoleń czy publikowanych artykułów.    Dziś środowisko lekarskie jest zgodne - nazwa cellulitis nie powinna być używana do określenia właściwego cellulitu. Cellulitis – podlega leczeniu klinicznemu.


Podstawowe wskazania do profilaktyki i leczenia cellulitu.

- Ruch – aktywny wypoczynek. Podstawowe zalecenia ruchowe to regularne ćwiczenia fizyczne – głównie aerobowe, doprowadzenie do poprawy ogólnego krążenia, a nie jedynie praca na rzecz modelowania i aktywizacji tkanek gdzie występuje cellulit. Nie do przyjęcia jest już modelowanie jedynie wybranych partii, np. poszczególnych mięśni ud, pośladków.

- Ostatnio coraz częściej stwierdza się korelacje występowania cellulitu z początkowymi objawami niewydolności żylnej, tym bardziej zaleca się jak najczęstsze zmiany pozycji podczas pracy siedzącej, podróżowania, wypoczynku. Ponadto podczas krótkiej okazji do wypoczynku, zaleca się profilaktyczne ułożenie łydek około 10-15 cm, powyżej miednicy.

- W profilaktyce główne wskazania dotyczą regularnego uprawiania sportu oraz aktywności w plenerze, popularnych prac zwłaszcza na świeżym powietrzu, np. ogród, działka. Taka aktywność pomocna jest także w zmianie schematów codziennego poruszania się, np. nawyków w pracy, siedzącego tryb życia, schematycznego sposobu poruszania się, braku elastyczności.
Zajęcia w fitnesie często postrzega się jedynie jako formę substytutu względem faktycznej potrzeby wolniejszego ale regularnego spożytkowania energii przez zdrowy organizm. Fitness jednak jest często jedynym rozwiązaniem w przypadku braku innej aktywności w dużych miastach.

- Dla osób pragnących jednocześnie odpoczynku a także medytacji w ruchu, dobrym rozwiązaniem może być qigong lub tai-chi. W tych orientalnych ćwiczeniach duży nacisk kładzie się na odpowiednie przeniesienie środka ciężkości ciała oraz grację i elastyczność. Ponadto ważnym składnikiem w tego rodzaju metodach jest nacisk na relaksacyjny aspekt ćwiczeń, aspekt ten ma wiele walorów w profilaktyce cellulitu (pozytywny wpływ na układ hormonalny) oraz w innych zaburzeniach krążenia.

- Ustalenie właściwie zbilansowanej diety.
- Poprawa krążenia żylnego przez unikanie czynników wywołujących – np. obcisłe ubranie, siedzenie w jednej pozycji lub blokowanie krążenia okolic kolan w pozycji noga na nogę.
- Odstawienie na pewien czas leków antykoncepcyjnych, obserwacja organizmu oraz ewentualnie - po przeprowadzeniu dodatkowych badań - ponowne ich indywidualne ustawienie.
- Unikanie stresu – poszukiwanie najlepszych sposobów relaksacji, jeśli to możliwe na świeżym powietrzu. Ogólna relaksacja organizmu – szczególnie partii ciała w miejscu występowania zmian to zalecenia pośrednie.

Zabiegi lekarskie:

- Mezoterapia lipolityczna (wprowadzenie poprzez iniekcje śródskórnie leków),
- Karboksyterapia (wprowadzanie dwutlenku węgla),

Fizjoterapia:
- Masaż i Manualny Drenaż Limfatyczny (podstawa!)
- Presoterapia – masaż pneumatyczny – jako uzupełnienie terapii.

- Masaż aparaturowy np. endermologia,
- Jontoforeza, elektrolipoforeza,

- Ultradzwięki + odsysanie tk. tłuszczowej – to działanie warunkowe – nie jest to podstawowa terapia ale w wielu sytuacjach gdzie występuje cellulit z jednoczesnym lokalnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej liposukcja może być bardzo pomocna.

- Kosmetyka. Wspomaganie terapii zabiegami kosmetycznymi
w celu poprawy stanu skóry i krążenia.

Rozpoznanie cellulitu następuje na podstawie kilku badań:

-Badania palpacyjne. Wzrost grubości tkanki podskórnej, wzrost jej spoistości,
nadwrażliwość na dotyk, ból, zwiększenie ruchomości względem podłoża.
-Badania antropometryczne, min. pomiary obwodów ciała w ustalonych miejscach.
-Pomiar oporu elektrycznego skóry.
-Badania termograficzne i badania ultrasonograficzne.

Reasumując.

Przed przystąpieniem do masażu musimy najpierw ustalić z jakim problemem mamy naprawdę do czynienia i jaki masaż optymalnie możemy zastosować. Po ustaleniu priorytetów w terapii oraz faktu z czym naprawdę mamy do czynienia: z właściwym cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej, pseudocellulitem – w postaci zwiotczenia mięśni i skóry czy z cellulitis czyli stanem zapalnym skóry, przystępujemy do odpowiedniej terapii. W każdym przypadku, zwłaszcza w tym ostatnim wskazana jest konsultacja lekarska.

Gabinet masażu, fizykoterapii lub kosmetyczny są najczęściej swojego rodzaju „bramą” w terapii cellulit, ponieważ pacjentki/klientki najpierw w tych gabinetach szukają pomocy. Należy jednak pamiętać, iż w zdecydowanej większości mamy do czynienia z zaburzeniami organizmu i wskazana jest wizyta lekarska oraz odpowiednia diagnostyka. Dlatego też aby osiągnąć pozytywne efekty w leczeniu cellulitu oraz w modelowaniu sylwetki zalecana jest bezpośrednia współpraca z lekarzem medycyny estetycznej lub dermatologiem.

Bardzo ważnym elementem jest także odpowiednie, dokładne i szczere poinformowanie o stanie skóry oraz możliwościach i ograniczeniach danej metody terapeutycznej u danego pacjenta. Nie ma nic gorszego jak frustracja i brak osiągnięć w przypadku z trudem podjętej już terapii.

Podczas terapii cellulit oraz w modelowaniu sylwetki możemy wykorzystać kilka metod masażu, podstawową jest jednak drenaż limfatyczny.

Zastosowanie danej metody jest związane przede wszystkim ze stanem tkanek oraz stopniem zaawansowania cellulitu.

Zastosować możemy także klasyczne modyfikacje, masaże firmowe. W Polsce znany jest np. Dynamiczny Masaż Antycellulit, polegający na opracowaniu warstwowym.

artykuł w dużej części ukazał się wcześniej na łamach Les Nouvelles Estetiques
oraz w serwisie wizaz.pl

autor Piotr Szczotka  Szkoła Masażu Bodywork
Tytuł: Odp: Masaż w terapii cellulite a modelowanie sylwetki
Wiadomość wysłana przez: eck w 2020-09-15, 10:34:07
Witam, chcialabym wykonac miejscowe zabiegi. Inetesuje mnie podbrodek, kolana oraz ten waleczek pod pachami  Czy ktos moglby polecic cos skutecznego? Czy sa w ogole zabiegi, ktore dadza efekty juz po pierwszym razie, bez koniecznosci powtarzania? Nie mam przesadznie duzo tkanki tluszczowej, jednak sa to miejsca w moim ciele, ktore chcialabym poprawic, utrata kg nic nie daje. Biore pod uwage przede wszyskim lipolize, ew karboksyterapie, ale moze polecicie cos innego, chetnie zobacze efekty na zdjeciu [szczegolnie kolana! moja najwieksza zmora, mam nogi jak kolki...]. A moze warto wybrac wlasnie ktorys z nich? Jeszcze wracajac do okolicy pach, czy zabieg wplywa rozniez na biust? juz i tak jest dosc maly, co mi nie przeszkadza, ale jesli jeszcze sie zmiejszy to bede ulptraplaska
Zastanawiam się nad zapisaniem się na modelowanie sylwetki Kraków tutaj https://ego-medspa.pl/modelowanie-sylwetki/

Czy ktos chodził do gabinetu?