Autor Wątek: Usuwanie tatuażu  (Przeczytany 3754 razy)

Offline Catrine

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 290
Usuwanie tatuażu
« dnia: 2008-03-26, 21:57:27 »
Niestety zdarza się, że decyzja o wykonaniu tatuażu podjęta zostaję pochopnie lub efekt końcowy nie spełnia oczekiwań. Pojawia się wówczas chęć pozbycia się niechcianego wzoru. Dla takich osób istnieje kilka alternatyw: wycięcie chirurgiczne, przerobienie tatuażu na inny, próby zamalowania go kosmetykami kamuflującymi, bądź tez usuwanie metodą laserową. Bez względu na rodzaj wybranej metody należy liczyć się z tym, że całkowite usunięcie barwnika ze skóry może niebyć możliwe, że mogą powstać blizny i wreszcie, że efekt kosmetyczny takich zabiegów może nie spełnić pokładanych w nich nadziei.

Laserowe usuwanie tatuażu
Można wykorzystywać do tego celu różne lasery: CO2, Nd:Yag z tzw. modulacją Q-switch oraz intensywne żródła światła (IPL).

Mechanizm działania
Nd:Yag/IPL: mechanizm działania polega na podgrzaniu barwnika do bardzo wysokiej temperatury, co powoduje rozpad komórki, w której barwnik jest zawarty. Po zabiegu wytwarza się jednolity suchy strup ulegający złuszczeniu w ciągu 1-2 miesięcy. Zabieg wywołuje niewielkie dolegliwości bólowe, u osób wrażliwych można przed zabiegiem znieczulić miejscowo skórę (np. kremem EMLA). Kwalifikując do zabiegu pod uwagę bierze się kolor tatuażu, fototyp skóry, głębokość położenia barwnika (naskórek, skóra) i lokalizacja tatuażu (ramię, plecy itp.),
CO2: odparowanie wiązką światła laserowego - w zależności od głębokości i wielkości tatuażu może być wykonywane przy użyciu różnych trybów pracy lasera (ultrapuls, normalpuls lub superpuls). W zetknięciu z uwodnioną tkanką pokrytą barwnikiem tatuażu dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Miejsce po odparowaniu pokrywa się strupem. Gojenie przez naskórkowanie trwa ok. 1-2 m-cy;
Przed zabiegiem
U osób ze skłonnością do blizn przerosłych należy najpierw wykonać próbę na mniejszym fragmencie skóry.

Postępowanie po zabiegu
po Nd:Yag/IPL: bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, lekko obrzęknięta, przez ok. 2 dni można odczuwać pieczenie i/lub świąd skóry. W tym czasie można stosować preparaty przeciw oparzeniom skóry (np. Termcool żel, Bepanthen, Panthenol) lub chłodne okłady. Po kilku dniach tworzy się strup, który ulega złuszczeniu w ciągu 1-2 miesięcy. Po tym okresie należy zgłosić się do kontroli i wykonać ewentualnie kolejny zabieg.
po CO2: bezpośrednio po zabiegu na skórze obecne są ranki, które następnego dnia pokrywają się strupkiem. Ranki można myć wodą z mydłem, powinno się także dezynfekować je preparatem spirytusowym. Całkowite gojenie trwa 1-2 m-ce. Po tym okresie należy zgłosić się do kontroli i wykonać ewentualnie kolejny zabieg.
Efekty końcowe
Należy liczyć się z tym, że całkowite usunięcie barwnika może nie być możliwe, a skóra z całą pewnością nie będzie wyglądała tak gładko jak przed wykonaniem tatuażu. Proces usuwania tatuażu zawsze wiąże się z jego zamianą na bliznę.