Autor Wątek: Zakazane farby... do włosów :|  (Przeczytany 7478 razy)

Offline mako

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 3367
Zakazane farby... do włosów :|
« dnia: 2006-12-01, 14:30:42 »
Za INTERIA.pl:
" / AFP
W całej Unii Europejskiej od 1 grudnia zacznie obowiązywać zakaz stosowania 22 substancji wchodzących w skład farb do włosów. Decyzję taką podjęła już w lipcu Komisja Europejska.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości przypomina na swoich stronach internetowych, że KE zwróciła się do producentów kosmetyków z prośbą o dostarczenie dokumentacji potwierdzającej, że substancje stosowane w ich produktach są w pełni bezpieczne dla konsumentów.

Obecny zakaz dotyczy substancji, co do których nie dostarczono danych dotyczących bezpieczeństwa lub ocena tych danych przez Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy KE (Scientific Committee on Consumer Products - SCCP), była negatywna. SCCP będzie stopniowo wydawać opinie na temat przedłożonych przez producentów dokumentów dotyczących bezpieczeństwa stosowania 115 innych składników kosmetyków do koloryzacji włosów.
 KE chce w efekcie stworzyć "białą listę" substancji, których bezpieczeństwo dla zdrowia potwierdzają ekspertyzy naukowe.

Na początku listopada także Rada Europy zwróciła się do państw członkowskich o stworzenie "systemu wykrywania niepożądanych następstw stosowania kosmetyków" ma starym kontynencie.

Eksperci Rady Europy przeprowadzili w latach 2004-2005 badania, z których wynika, że jedynie od 25 do 36 proc. klientów, którzy ponieśli jakąś szkodę na zdrowiu z powodu stosowania kosmetyków, zwracało się z tym problemem do lekarzy. "Produkty kosmetyczne, stosowane w sposób racjonalny, nie powinny szkodzić ludzkiemu zdrowiu - napisano w komunikacie. - Jednak liczba reakcji alergicznych, zwłaszcza skórnych, na kosmetyki stale wzrasta".

Rada Europy zaapelowała do rządów o zorganizowanie "za pomocą odpowiedniej sieci" wymiany informacji o niepożądanych skutkach stosowania konkretnych kosmetyków.

Straci cała branża

Jak informuje stowarzyszenie, wartość unijnego rynku produktów do koloryzacji włosów w 2004 r. wyniosła 2,6 mld euro, co stanowi ok. 8 proc. wartości produkcji całej branży kosmetycznej.

Wśród wyrobów dostępnych na rynku produkty do trwałej koloryzacji stanowią blisko 80 proc. (zakazane obecnie substancje stosowane były wyłącznie w takich produktach). Włosy farbuje ponad 60 proc. kobiet i tylko 5-10 proc. mężczyzn, średnio 6-8 razy w roku. Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości działa od 1992 roku. Jest organizacją pożytku publicznego, a jego członkami są krajowi oraz międzynarodowi producenci działający w branży kosmetycznej i środków czystości."

Fajnie nie? ;)

Pozdrawiam
Mako :twisted:
Devil may cry...

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Zakazane farby... do włosów :|
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-12-06, 16:15:18 »
"Od 1 grudnia 2006 r. w Unii Europejskiej zaczął obowiązywać zakaz stosowania 22 substancji wchodzących w skład produktów do koloryzacji włosów. Zakaz dotyczy substancji, co do których nie dostarczono danych dotyczących bezpieczeństwa lub ocena tych danych przez Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich przy KE (Scientific Committee on Consumer Products, SCCP) była negatywna.

KE chce w efekcie stworzyć "białą listę" 115 innych innych składników kosmetyków do koloryzacji włosów, których bezpieczeństwo dla zdrowia potwierdzają ekspertyzy naukowe.

Wartość unijnego rynku produktów do koloryzacji włosów w 2004 r. wyniosła 2,6 mld euro, co stanowi ok.8% wartości produkcji całej branży kosmetycznej. Wśród wyrobów dostępnych na rynku produkty do trwałej koloryzacji stanowią blisko 80% (zakazane obecnie substancje stosowane były wyłącznie w takich produktach). Włosy barwi ponad 60% kobiet i tylko 5-10% mężczyzn, ze średnią częstotliwością 6-8 razy w roku.

Lista zakazanych substancji - Chemical name

    * 6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine and its HCl salt
    * 2,3-Naphthalenediol
    * 2,4-Diaminodiphenylamine
    * 2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine
    * 2-Methoxymethyl-p-Aminophenol
    * 4,5-Diamino-1-Methylpyrazole and its HCl salt
    * 4,5-Diamino-1-((4-Chlorophenyl)Methyl)-1H-Pyrazole Sulfate
    * 4-Chloro-2-Aminophenol
    * 4-Hydroxyindole
    * 4-Methoxytoluene-2,5-Diamine and its HCl salt
    * 5-Amino-4-Fluoro-2-Methylphenol Sulfate
    * N,N-Diethyl-m-Aminophenol
    * N,N-Dimethyl-2,6-Pyridinediamine and its HCl salt
    * N-Cyclopentyl-m-Aminophenol
    * N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine and its HCl salt
    * 2,4-Diamino-5-methylphenetol and its HCl salt
    * 1,7-Naphthalenediol
    * 3,4-Diaminobenzoic acid
    * 2-Aminomethyl-p-aminophenol and its HCl salt
    * Solvent Red 1 (CI 12150)
    * Acid Orange 24 (CI 20170)
    * Acid Red 73 (CI 27290)"

Serwis biotechnologiczny
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Zakazane farby... do włosów :|
« Odpowiedź #2 dnia: 2007-02-10, 23:53:22 »
Reakcje alergiczne na składniki farb do włosów są obecnie bardzo częstym zjawiskiem. Jak pokazują badania opublikowane w British Medical Journal.

Wyniki badań, wskazują, że przyczyną zmian skórnych jest głównie jedna substancja, występującą w 1/3 preparatów występujących na rynku- parafenylenodiaminę (para-phenylenediamine- PPD).

Bardzo długo zastanawiano się czy korzystanie ze "sztucznej henny" jest równie niebezpieczne jak z substancji, które wycofano z użytku, ze względu na niebezpieczne skutki uboczne.

Wyniki testów wskazują, że liczba dorosłych ze zmianami skórnymi, po zastosowaniu preparatów do farbowania włosów wzrosła o około 7% na przełomie 6 lat.

Reakcje alergiczne u młodszych osób są bardzo różne: mogą to być ostre zapalenia skóry, ale także stany wymagające hospitalizacji. Mimo tych doświadczeń na rynku surowców nie ma  obecnie substancji, która mogłaby zastąpić PPD.

Młode osoby są bardziej narażone na ten czynnik, ponieważ często zmieniają swój wygląd.  Badania przeprowadzone w Japonii, dowiodły, że mimo doniesień o niebezpieczeństwach liczba kobiet (w wieku do 20 lat), farbujących włosy wzrosła z 6% do 85%.

Spostrzeżenia o złych efektach PPD używanej w postaci farby do włosów nie są czymś nowym. Barwniki do włosów uczulają ostatnio rzadziej i słabiej, co prawdopodobnie związane jest z czystością preparatu, lepszym zmywaniem nadmiaru barwnika, dzięki wprowadzeniu szamponów, przestrzeganiem właściwych proporcji odczynników i posługiwaniem się bardziej stabilną wodą utlenioną.

Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie PPD u osób już uczulonych na ten związek. Obecnie zaleca się wykonywanie u klientów prób kontaktowych, jednak w salonach fryzjerskich jest to trudne do przeprowadzenia.

 W wielu krajach zalecano więc ograniczenie stosowania sztucznej henny lub nawet wprowadzono całkowity zakaz jej użycia. Ostatnio jednak z restrykcji tych się rezygnuje, może własnie dlatego, że brak jest na rynku odpowiednika.

www.biotechnologia.com.pl
Źródło: w ww. cosmeticsdesign-europe.com
Literatura:prof. dr hab. med. E. Rudzki "Parafenylenodiamina (sztuczna henna)", Medycyna praktyczna 1999/11
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline gg83

  • Czasami tu zaglądam...
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: Zakazane farby... do włosów :|
« Odpowiedź #3 dnia: 2011-03-23, 19:19:56 »
A ja pierwszy raz zafarbowałam sobie włosy jak miałam 13 lat...Nic mi się generalnie nie stało oprócz tego, że do teraz je farbuję:) Nałóg :)

Offline linek

  • mgr, kosmetolog
  • Moderator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 8116
  • to co pozostało
Odp: Zakazane farby... do włosów :|
« Odpowiedź #4 dnia: 2011-03-24, 18:37:44 »
No bo jak sie juz zacznie, to cięzko wrocic do jakiegkolwiek naturalnie wygladajacego koloru.
Naszą wielką słabościa jest to,że sie poddajemy. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz:)))