Autor Wątek: Rola maikjażu  (Przeczytany 7730 razy)

Offline jumpi

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 179
Rola maikjażu
« dnia: 2008-07-03, 20:25:58 »
Skłonność ludzi do malowania na ciele i tworzenia masek jest równie stara jak sama ludzkość. Prymitywne plemiona zakładały umarłym specjalne maski, wierząc, że zapewni im to życie po śmierci. Wojownicy używali masek i malowali ciała dla ochrony przed demonami i wrogami. Miały im one również przekazywać odwagę i mądrość. Maski były używane w różnego rodzaju rytuałach wypędzających choroby, obrzędach płodności, świętach i tym podobnych. Współcześnie tworzymy maski i malujemy ciało z innych powodów niż kiedyś. Chcemy się upiększyć, zamaskować drobne defekty urody lub po prostu poprawić sobie humor.
   Od 4 tysiąclecia p.n.e. Egipcjanie produkowali już oryginalne łupkowate palety do szminek. W Sakharze, Gizie i Tebach naukowcy odkryli płaskorzeźby przedstawiające zestawy produktów potrzebnych do wyrobu kosmetyków. W Egipcie już przed 3500 laty dużą wagę przywiązywano do makijażu oczu( w hołdzie dla boga słońca Ra, którego symbolem było oko).  Brzeg górnych i dolnych powiek Egipcjanki malowały czarnym ołówkiem z węgla, a wypukłą część powieki zieloną farbą z malachitu, czyli zielonej rudy miedzi. Rzęsy przyciemniały i usztywniały mieszaniną sadzy, oliwy i białka. Zwyczaj malowania powiek przyjęli również mężczyźni i dzieci, i to ze wszystkich warstw społecznych. Stosowano także hennę, którą barwiono paznokcie, brwi, rzęsy, włosy, a panowie nawet wąsy, na kolor czerwonobrunatny. Egipcjanki pudrowały twarz jasną ochrą, a policzki barwiły liśćmi henny. Do malowania ust używały sztyftu z utwardzonego wosku, przypominającego dzisiejszą pomadkę.
   Greczynki chętnie sięgały po róż i szminkę, pudrowały się i cieniowały powieki czarnym węglem, ale ich makijaż był znacznie bardziej powściągliwy od wyrazistego makijażu Egipcjanek. Tylko kurtyzay, grubo pokrywały twarz ołowianym pudrem, na policzki kładły farby roślinne, wargi malowały na jaskrawoczerwony kolor, a oczy mocno podkreślały czarnym węglowym ołówkiem.
   Makijaż w starożytnym Rzymie obejmował wszystkie widoczne części ciała. Ramiona malowano farbą ołowianą na biało, policzki i usta ochrą na kolor czerwony, zaś rzęsy i całe powieki sadzą lub antymonem na czarno. Rzymianki, tak jak Greczynki, nade wszystko ceniły jasną cerę. W starożytnym Rzymie zarówno panie, jak i panowie w jednakowym stopniu używali preparatów upiększających. Rzymscy generałowie przed każdą bitwą lub tryumfalnym wjazdem do Rzymu szminkowali sobie twarze.
   W starożytnej Japonii makijaż był bardzo zaawansowaną sztuką, ale o bliższe szczegóły trudno. Do naszych czasów dotarły tylko informacje, że malowanie się Japonek, szczególnie gejsz, przypominało niemal charakteryzację. Chińczycy wymyślili dla kobiet lakier do malowania paznokci rąk i stóp, lakier do włosów oraz tusz do rzęs.
   W Europie damy poprawiały swoją urodę, farbując usta i dziąsła korą z pnia lub korzenia orzechowca. W średniowiecznej Polsce popularną pomadką do ust była krew z węża, która miała za zadanie nie tylko dodawać urody niewieście, ale i znosić niemiły zapach zębów i dziąseł. Aby uzyskać szlachetną bladość oblicza, damy używały kleiku z mąki owsianej wymieszanej z węglanem ołowiu. Dodatkowo wybielały twarz kadzidłem i mlekiem.
   Makijaż permanentny pochodzi z Chin, bardzo stara (licząca ok. 2000 lat) metoda ta polega na precyzyjnej implantacji barwnika pochodzenia roślinnego do głębszych warstw naskórka, przy pomocy aparatu igłowego. Makijaż permanentny zyskał popularność pod koniec lat osiemdziesiątych. Stosowany jest jako zabieg upiększający i korygujący defekty lub niedoskonałości twarzy oraz konsekwencje przebytych zabiegów chirurgicznych czy chorób skóry. Jest to zabieg upiększający twarz i ułatwiający codzienny makijaż. Zabieg polega na wprowadzaniu barwnika ( barwniki są pochodzenia naturalnego, nie toksyczne i nie alergizujące) płytko w naskórek, za pomocą specjalnego urządzenia i końcówki z cienką igłą. Makijaż permanentny utrzymuje się około 3 - 5 lat. Trwałość makijażu uzależniona jest od typu skóry. W zależności od potrzeb za pomocą tego makijażu można zmienić wyraz oczu, złagodzić wyraz twarzy, optycznie podnieść opadające powieki, zrekonstruować bądź przyciemnić przerzedzone brwi. Dzięki niemu można również poprawić zniekształcone rysy twarzy po wypadkach, operacjach i chemioterapii. Makijaż permanentny podkreśla walory i tuszuje mankamenty urody. Makijaż permanentny nie powoduje trwałych zmian, kolory bledną po 3-5 latach i nie pozostawiają żadnych śladów.
   Malowanie ciała (bodypainting) jest to sztuka malowania na ciele specjalnymi farbami. Jest przez niektórych uważana za jedną z najstarszych form sztuki. Stanowi często połączenie tatuażu i makijażu, w  przeciwieństwie do tatuażu, malunek jest tymczasowy i w zależności od użytej techniki znika w przeciągu od paru godzin do paru tygodni (np. z henny).  Wykonanie malunków na ciele wymaga tych samych pigmentów, które wykorzystywane są do makijażu. W ostatnich kilkudziesięciu latach stał się techniką tak popularną na całym świecie, że zaczęto dostosowywać czy produkować kosmetyki i narzędzia ściśle odpowiadające potrzebom. Powstały różnorakie farby do body paintingu a nawet aerografy (wcześniej stosowane w zwykłym makijażu czy lakiernictwie samochodowym). Aerografy są pomocne przy pokrywaniu farbą większych partii ciała, ale maluje się także pędzlem.
   Malowanie ciała było już stosowane przez naszych przodków do malowania wojennych barw albo znaków rozpoznawczych w danym plemieniu. Malowanie służyło również do kamuflażu podczas polowania. Używano m.in. barwników : kreda, soki owoców, krew zwierząt.
   Tatuaż trwały wykonuje się przy pomocy specjalnych maszyn, rur stalowych i sterylnych oraz jednorazowych igieł. Salony oferują niezliczoną ilość wzorów i kolorów wykonywanych tatuaży. W większości przypadków możemy wykonać tatuaż w dowolnym miejscu na ciele. Do technik tatuażu zaliczamy 3 metody, ale stosowana obecnie jest tylko jedna. Polega ona na tym, że wprowadzamy pod skórę barwnik poprzez nakłuwanie ciała. Pierwotnym znaczeniem tatuażu były obrzędy rytualne.  W wielu kulturach mogli sobie pozwolić nań jedynie nieliczni - najczęściej plemienni wojownicy. Przez kolejne wieki w Europie i Ameryce tatuaż uważany był za tabu dozwolone jedynie w subkulturze więziennej oraz światku przestępczym. Obecnie tatuaż coraz rzadziej postrzegany jest jako tabu czy oznaka powiązań przestępczych wraz z pojawieniem się w Polsce profesjonalnych salonów nastawienie do tatuaży zaczęło się zmieniać.
   Najstarsze udokumentowane ślady tatuowania pochodzą z mumii Egipskiej kapłanki żyjącej 2000 lat p.n.e. Ślady te powstały metodą nakłuwania skóry. Bardzo podobną sztukę można zaobserwować na zachowanych malowidłach w grobowcu faraona SATI I wykonanych około 1300 lat p.n.e.
   Biotatuaż oprócz czasu utrzymywania się na skórze niczym nie różni się od tatuażu trwałego. Barwniki pochodzenia naturalnego wprowadzane są w drugą warstwę naskórka i utrzymują się od 2 do 5 lat.
   Charakteryzacja - za pomocą kosmetyków, peruk, zarostów i całego arsenału innych środków można nadać  twarzy i sylwetce człowieka cechy wieku i osobowości odtwarzanej przez niego postaci. Ta dziedzina powstała wieki temu, kiedy to aktorzy w teatrze zaczęli się charakteryzować, a jej częścią jest wizaż.
   Charakteryzatorzy zajmują się nie tylko wykonywaniem makijażu i fryzur, ale też efektów specjalnych w postaci np. ran czy opuchlizn. Nierzadko tworzą także peruki, tresy, zarosty i bardziej skomplikowane elementy ludzkiego ciała, które następnie mocują. Rezultaty pracy możemy podziwiać w prasie i telewizji, zaś te najbardziej spektakularne są widoczne w filmach historycznych bądź fantastycznych.


źródło: notatki własne, internet
www.pajacyk.pl
Jeśli klikniesz w brzuszek Pajacyka, ofiarujesz dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc żadnych kosztów.
Odwiedzaj często Pajacyka, najlepiej ustaw go jako stronę startową.

perukinatur1

  • Gość
Odp: Rola maikjażu
« Odpowiedź #1 dnia: 2021-07-29, 09:45:14 »
Tyle minęło od czasu starożytnych a upiększanie własnego ciała nic się nie zmieniło, a nawet więcej, weszło na nowy poziom. Teraz jak wejdzie się na instagrama, to co druga influencerka ma na sobie codziennie inne peruki naturalne, czy przykuwający wzrok makijaż. Dla niektórych stało się to nawet sposobem na zarabianie. Ciekawe co przyniesie nam przyszłość w rozwoju makijażu i upiększaniu własnego ciała.
« Ostatnia zmiana: 2021-07-29, 09:53:27 wysłana przez Tomek »

Wenenty1837

  • Gość
Odp: Rola maikjażu
« Odpowiedź #2 dnia: 2021-11-19, 23:59:03 »
Nie wiem po co malować się ciągle.