Autor Wątek: Przeciwskazania i zasady prawidłowego opalania na solarium  (Przeczytany 27906 razy)

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
Korzystanie z solarium może być związane z wieloma ryzykami, których sam klient nie zawsze jest w stanie przewidzieć. Brak świadomości związany jest dużym z brakiem informacji na ten temat. Tak jak wiele rzeczy na świecie, które sprawiają, że życie nabiera koloru, tak opalanie – bez względu na powód dla którego się opalamy – wymaga rozsądku i wiedzy. Zdrową, piękną i trwałą opaleniznę uzyskamy wówczas gdy będziemy stopniowo wydłużać czas naświetlań w serii 10-12 sesji opalających.

Należy przy tym przestrzegać następujących zasad:

- Nie więcej niż jedna kąpiel słoneczna dziennie;
- Najwyżej 10-12 kąpieli słonecznych w ciągu dwóch do trzech tygodni;
- Następnie dla utrzymania uzyskanej opalenizny wystarczy jedna do dwóch kąpieli słonecznych w tygodniu
- Po pierwszej sesji opalającej zaleca się 48-godzinną przerwę
- Po każdej następnej sesji 24-godzinną przerwę
- Maksymalna liczba sesji opalających w ciągu roku nie powinna przekraczać 50
- Przestrzegaj zalecanego dla danego typu skóry czasu opalania
- Podczas opalania zamykaj oczy oraz zakładaj okulary ochronne
- Przed opalaniem zmyj ze skóry makijaż i zdejmij biżuterię
- Przed i po opalaniu stosuj środki pielęgnacyjne aby dłużej utrzymać ładną opaleniznę (nadają się do tego szczególnie kosmetyki solaryjne, ponieważ są one przystosowane do potrzeb opalonej skóry)
-  Według najnowszych teorii kąpiele bezpośrednio po opalaniu nie mają żadnego wpływu na utratę opalenizny, ponieważ procesy odpowiedzialne za ten efekt zachodzą w głębszej warstwie skóry.

Opalenizna utrzymuje się około 2 do 4 tygodni od ostatniej kąpieli słonecznej. Wskutek naturalnej odnowy skóry komórki znajdujące się najwyżej są stale złuszczane. Po ok. 28 dniach skóra odnawia się.
Skóra nie opala się jednakowo we wszystkich miejscach. Gorzej opalają się wewnętrzne powierzchnie ramion i nóg ponieważ zawierają mniej melanocytów niż pozostała część skóry. Również twarz opala się niezbyt dobrze, gdyż natura obdarzyła ją grubszą warstwą rogową – specjalnie do ochrony przed promieniowaniem UV-B. Słabiej barwią się części ciała przylegające do dolnej płyty akrylowej ponieważ są one na skutek tego kontaktu mniej ukrwione i co za tym idzie niedotlenione (skupiają ciężar).

PRZECIWSKAZANIA DO OPALANIA W SOLARIUM :

- Nadciśnienie, zaburzenia w krążeniu, choroby serca;
- Alergia na promieniowanie UV, nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe;
- Skłonność do przebarwień skóry i duża ilość znamion barwnikowych;
- Stany zapalne skóry, bielactwo skóry, rozległy typowy trądzik, trądzik różowaty, opryszczka, rozszerzone i popękane naczynia krwionośne;
- Nie zagojone tatuaże, duże nie zagojone rany;
- Bardzo młody wiek osoby opalającej się;
- Miesiączka, ciąża, okres karmienia piersią;
- Gorączka, stany zapalne, grypa;
- Choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, nerek, tarczycy
- Epilepsja i inne poważne choroby przewlekłe;
- Jeżeli zażywasz lekarstwa przed opalaniem przeczytaj ulotkę informacyjną lub skonsultuj się z lekarzem.

Fotoalergię wywołują leki przeciwbakteryjne (sulfonamidy, antybiotyki), przeciwalergiczne, psychotropowe i przeciwgrzybicze. Alergię może wywołać zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne stosowanie leku. Przeciwwskazaniem jest też przyjmowanie niektórych preparatów hormonalnych i leków nasercowych.

- W czasie opalania należy zrezygnować z kuracji ziołowych, zwłaszcza jeżeli zawierają wyciąg z dziurawca;
- Nadwrażliwość na promienie UV mogą również wywołać perfumy oraz pewne grupy kosmetyków. Dlatego zaleca się ich wcześniejsze usunięcie ze skóry;
- Nie mogą korzystać z solarium, przynajmniej przez miesiąc, osoby które przeszły złuszczanie kwasami owocowymi, a zwłaszcza eksfoliację kwasem glikolowym. Nie należy też przebywać w solarium bezpośrednio po zabiegu oczyszczania skóry, elektrolizie lub zamykaniu naczynek.

Czy dzieci i osoby o bardzo jasnej karnacji mogą się opalać w solariach?
Dzieci i osoby o typie skóry 1 (typ celtycki) są bardzo wrażliwe na słońce i powinny zdaniem dermatologów zrezygnować z opalania. Całkowite unikanie słońca i solariów oznaczałoby jednak rezygnację z ważnego, pozytywnego wpływu promieni UV na nasz organizm (np. synteza witaminy D3, która jest potrzebna do budowy kości i zapobiega osteoporozie).

Jak długo utrzymuje się opalenizna?
Opalenizna utrzymuje się około 2 do 4 tygodni od ostatniej kąpieli słonecznej. Wskutek naturalnej odnowy skóry, komórki znajdujące się najwyżej są stale złuszczane. Skóra odnawia się całkowicie po około 28 dniach. Aby dłużej zachować ładną opaleniznę należy używać specjalistycznych kosmetyków solaryjnych.

Ile seansów wystarcza do uzyskania ciemnej opalenizny?
Podstawową opaleniznę uzyskujemy po około 5-7 seansach. Są jednak osoby, które potrzebują nawet 10-12 sesji opalających. Do utrzymania opalenizny wystarczy jedna wizyta w tygodniu.
Po pierwszej sesji zaleca się 48-godzinną przerwę, natomiast po każdej następnej 24-godzinną przerwę. Maksymalna liczba sesji opalających według Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem nie powinna w ciągu roku przekraczać 50.

Od czego zależy kolor opalenizny?
Zabarwienie naszej skóry uwarunkowane jest genetycznie. Pigmentacja skóry zachodzi w dwóch etapach: po pierwszej sesji opalającej w przeciągu 6-24 godzin wytwarzany jest nowy pigment, który pod wpływem dalszego opalania zostaje przyciemniony. Pigment powstaje w komórkach zwanych melanoblastami. Barwnik ten wędruje do powierzchniowych warstw naskórka i zmienia barwę skóry. (Melanina składa się z mieszaniny barwników, a zabarwienie skóry zależy od proporcji między tymi barwnikami, co jest uwarunkowane genetycznie. Melanina przenoszona jest do keratynocytów tylko w odpowiedzi na bodźce, jakimi są właśnie promieniowanie UV).

Co oznacza iż w łóżku opalającym zamontowane są lampy brązujące?
Lampy opalające w solarium emitują promieniowanie ultrafioletowe, składające się z mieszaniny promieni UVA i UVB. W spektrum promieniowania lamp brązujących zwiększona jest ilość promieni UVA, co powoduje szybkie ciemnienie pigmentu zawartego już w skórze. Ta bezpośradnia, powierzchowna opalenizna pojawia się natychmiast, jednak utrzymuje się przez krótki czas. Za głęboką opaleniznę odpowiedzialne są natomiast promienie UVB. Jego rola polega na pobudzeniu komórek barwnikowych naszej skóry - melanocytów do produkcji nowych pigmentów.

Czy kapsuły stojące opalają lepiej?
Solaria pionowe to typowe urządzenia niskociśnieniowe. Opalają trochę inaczej ponieważ również twarz opalana jest przy pomocy lamp niskociśnieniowych, przy większej obecności promieniowania UVB co czasem powoduje lekkie jej zaczerwienienie. Efektu takiego nie wywołują opalacze wysokociśnieniowe w klasycznych łóżkach opalających. Zwolennicy tub to osoby preferujące krótkie czasy opalania a także skrajną higienę. W kapsułach ciało nie ma bowiem kontaktu z płytą akrylową. Faktem jest także to, iż tuby opalają bardziej równomiernie ze względu na jednakową odległość ciała od lamp.

Po jakich zabiegach kosmetycznych należy unikać solarium?
Przynajmniej przez miesiąc nie powinny korzystać z solarium osoby które przeszły złuszczanie kwasami owocowymi, a zwłaszcza eksfoliację kwasem glikolowym. Nie należy też przebywać w solarium po zabiegu oczyszczania skóry, elektrolizie lub zamykaniu naczynek. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie preparatów zawierających retinol.

Czy przed wizytą w solarium można stosować kosmetyki "plażowe" lub oliwkę?
Używanie do opalania w solarium oliwki oraz kosmetyków z filtrami UV (SPF) jest niewskazane, ponieważ mogą one zawierać substancje nie testowane w warunkach solarium a przy tym niszczyć płyty akrylowe lub trwale je zabrudzać. Kosmetyki przeznaczone do opalania na słońcu często nie przechodzą testów struktury na trwałość w przypadku ekspozycji mocniejszej niż naturalne słońce. Pod wpływem promieni lamp UV obserwuje się błyskawiczną krystalizację co jest bardzo niekorzystne dla naszej skóry. Dlatego do opalania w solarium zalecane jest stosowanie tylko preparatów specjalistycznych przeznaczonych do solarium.

Czy soczewki kontaktowe są przeciwwskazaniem do wizyty w solarium?
Jeżeli osoba nosi szkła kontaktowe to opalanie jest dozwolone pod warunkiem, że w trakcie opalania założy się okulary ochronne ponieważ powieka nie stanowi wystarczającej bariery dla ultrafioletu. Okulary ochronne nie dopuszczają do bezpośredniego padania promieni UV na powiekę.
 
Czy warto stosować kosmetyki wspomagające opalanie w solarium?
Specjalistyczne kosmetyki solaryjne powinny nam towarzyszyć przy każdej wizycie w solarium. Działanie ich jest dwukierunkowe. Z jednej strony powodują szybsze brązowienie skóry, dzięki czemu możemy ograniczyć czas opalania potrzebny do osiągnięcia pożądanego odcienia skóry. Z drugiej, w skład nowoczesnych kosmetyków wchodzą substancje nawilżające oraz neutralizujące wolne rodniki. Pomagają zachować dobrą kondycję skóry, redukują zmarszczki i pozwalają dłużej cieszyć się opalenizną.

Co to znaczy tanoreksja?
Tanoreksja to uzależnienie od opalania w solarium. Jest to choroba, którą należy leczyć u psychologa. Tanoreksja zaczyna się bardzo niewinnie od kilku wizyt w solarium, po których osoba czuje się piękniejsza, atrakcyjniejsza. Skóra ma wtedy ładniejszy odcień, zwiększona dawka światła słonecznego powoduje produkcję endorfiny, zwanej potocznie hormonem szczęścia. Opalanie staje się przyjemnością, której z czasem nie można sobie odmówić, a przyjemność może się przerodzić w nałóg. Wielu tanorektyków twierdzi, że solarium jest ich obsesją. Nie wyobrażają sobie dnia, w którym nie odwiedziliby swojej "mekki".
Sztuczne słońce staje się dla nich lekiem na stres, chandrę i zły humor. Kiedy wydaje im się, że bledną, nie mogą patrzeć w lustro. Drażni ich widok osób bardziej opalonych od nich. Tanorektyk potrafi spędzić cały dzień na słońcu a wieczorem "utrwalić" opaleniznę w solarium.
Pamiętajmy jednak, że opalanie w nadmiarze jest niebezpieczne dla naszej skóry i zdrowia. Codzienne wizyty w solarium nie spowodują, że nasza skóra uzyska jeszcze ciemniejszy odcień. Jedna wizyta w tygodniu w zupełności wystarczy dla utrzymania letniej opalenizny.

Offline Klaudys

  • Słoneczko :)
  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Przeciwskazania i zasady prawidłowego opalania na solarium
« Odpowiedź #1 dnia: 2010-03-15, 15:22:52 »
Bardzo ciekawy artykuł, bardzo wielu rzeczy nie wiedziałam. Pokaże znajomym im też jak sądzę się przyda. Dziękuję za pracę włożoną w napisanie, bo na pewno wykorzystam.