Autor Wątek: tipsy - wlasna dzialalnosc  (Przeczytany 3678 razy)

Gość

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« dnia: 2006-05-13, 23:47:19 »
Mam ogromną prośbę o poradę!!! Właśnie od niedawna zakładam tipsy. Zrobilam ulotki, wynajełam miejsce na stoliczek w małym solarium i zamierzam otworzyć własną działalność - bo tak chyba trzeba... Tylko że nie wiem co dalej, jak to ma wyglądać ani kogo się zapytać... Mam otworzyć działalność z usługami kosmetycznymi jeśli chce zakładać tylko tipsy...??? I jaka forma rozliczenia - Vat, czy karta podatkowa, i czy moge wybrać czy np. tylko jedna forma jest tu możliwa, i czy kasa fiskalna jest potrzebna....??? Czy ktoś wie te wszystkie rzeczy??? Albo gdzie mam się udać żeby otrzymać te odpowiedzi...

Gość

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #1 dnia: 2006-05-15, 09:47:26 »
wydaje mi sie ze o takie rzeczy to najlepiej pytac w ZUSie i skarbowce
albo masz moze jakiegos znajomego ksiegowego lub osobe ktora zajmuje sie rozliczaniem firm z jakiegos biura podatkowego
takie osoby najlepiej sie orientuja w tych ciagle zmieniajacych sie przepisach
albo udaj sie o porade do jakiegos biura podatkowego
tylko znajac zycie pewnie jakas kase za to wezma

Offline Weronika

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 423
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #2 dnia: 2006-05-15, 13:21:40 »
musisz przejsc pzrez pewne etapy, oto one
1. muszisz uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej
2. uzyskać REGON w Urzędzie Statystycznym
3. Wybrać formę opodatkowania w Urzedzie Skarbowym
4. ZUS
5. Miejsce gdzie zamiarzasz pracować musi odebrać sanepid
6. dużo chęci do pracy :D
Powodzenia!

Offline Weronika

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 423
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #3 dnia: 2006-05-15, 13:24:51 »
Dodam jeszcze tylko że pierwszy krok czyli uzyskanie wpisu do ewidencji załatwia się w Urzędzie Miasta i tam dowiesz się dokładnie gdzie masz się następnie udać. W sumie wszystko można załatwic juz w tydzień

Gość

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-05-15, 14:32:28 »
najgorsze beda chyba wymogi sanitarne
musisz sie dowiedziec w sanepidzie czego wymagaja :D

Gość

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-05-15, 17:01:40 »
Ale ja mam kącik w solarium ze stolikiem i tam chce tipsy zakładać, więc o co chodzi z tym sanepidem??????  :?:
Pytam tylko czy ktoś wie jaki rodzaj działalności wybrać tak abym mogła sobie w spokoju działać, usługi...tylko jakie kosmetyczne? I czy kasa fiskalna jest potrzebna? Czy nie ma tu żadnej dziewczyny na forum która pracuje w ten sposób  :?:   :(

Implicite

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-05-15, 18:56:57 »
co do US to:
-jeśli to ma być karta podatkowa to co miesiąc musisz płacić z góry ustaloną kwotę. nie musisz prowadzić kpir tylko ew. ewidencję przychodów, żeby nie przekroczyć kwoty do vatu, ale to raczej Ci nie grozi
zakładając, że będziesz prowadzić działalnośc sama i nie będziesz miała pracowników to stawki będziesz miała następujące
-manicure, pedicure
67zł (do 5000 mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności)
84zł (ponad 5000 do 50 000 oraz powyżej 50 000)
-usługi kosmetyczne
100zł (do 5000 mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności)
114zł (ponad 5000 do 50 000)
133zł (powyżej 50 000)  
są to stawki miesięczne

i teraz jeżli będziesz opłacać do ZUSu składkę zdrowotną to od stawki do zapłaty do US możesz odjąć 7,75% i w efekcie grosze odprowadzasz do US

w myśl ustawy, a razcej załącznika manicure , pedicure to: nadawanie kształtu paznokciom przez skracanie i opiłowanie. wycinanie naskórka, lakierowanie paznokci. usuwanie zgróbień skóry i wycinanie nagiotków.

myślę, że do wykonywanej przez ciebie działalności to by pasowało.

a teraz dalej

-pozostaje ci opodatkowanie na zasadach ogólnych. tam prowadzisz książkę przychodów i rozchodów. zbierasz fakturki, wszystko ewidencjonujesz. po przekroczeniu odpowiedniej kwoty płacisz podatek 19% od dochodu(a nie od przychodu!) składasz PITY-5 co miesiąc.  ale rozpisywać więcej na razie nie będę. jak będziesz potrzebować info to mów.

-no i ryczałt. tam płaci się procent od przychodu. nie uwzględniasz żadnych kosztów. w tym przypadku to będzie prawdopodobnie 8,5%


to tak na tyle w skrócie jeśli chodzi US

a pieniążki do US wpłaca się do 20 ;-)
pozdrawiam

Implicite

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-05-15, 19:29:56 »
dodam, że opisałam ci formy opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. muszisz sobie oszacować jakie mniej więcej będziesz miała przychody i zastanowić się. jak wybierzesz daną formę to musisz na niej jechać do końca roku podatkowego a potem ew. zmienić w roku następnym, informując urząd do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego.

a co do podatku VAT to inna bajka - jest to podatek od towarów i usług czyli mówiąc prościej od sprzedaży towarów i odpłatnie świadczonych usług. jeśli nie przekroczysz pewnej kwoty w skali roku to ten podatek Cie nie dotyczy.

życzę udanych wyborów  8) i służe radą

Gość

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #8 dnia: 2006-05-15, 19:49:28 »
Implicite, bardzo, bardzo Ci dziękuję!!!!!! O to właśnie mi chodziło!!!! A Twoim zdaniem jeśli przychody moje będą malutkie to którą formę opodatkowania mam wybrać? I jakie to musza być przychody żeby ten Vat oddali? Czy bez sesnu w moim przypadku? I jeszcze jak US moze sprawdzić jakie ja w rzeczywistości przychody osiągam?
Mam nadzieję że nie wyczerpałam Twojej cierpliwości....  :oops:

Implicite

  • Gość
tipsy - wlasna dzialalnosc
« Odpowiedź #9 dnia: 2006-05-15, 21:32:25 »
co do Vatu to musiałabyś w skali roku przekroczyć kwote ok.40 tyś a to raczej niemożliwe. nie wiem jak jest z kasami fiskalnymi...
ja mam doczynienia w pracy tylko z dochodowym ;-)
policz sobie ile masz kosztów miesięcznie porównaj to z przychodami. oblicz co ci się bardziej opłaca. trudno powiedzieć, bo nie wiem jakie masz koszty. znowu przy karcie nie ma praktycznie papierkowej roboty, no może ten zus...