Autor Wątek: Trądzik  (Przeczytany 7248 razy)

Implicite

  • Gość
Trądzik
« dnia: 2005-08-07, 15:51:15 »
temat bardzo ważny!
umieszczajcie adresy do stron z różnymi opiniami jak leczyć, jakich kosmetyków używać, a także z samą teorią.

moja pierwsza propozycja => INTERNETOWY PORADNIK SAMOLECZENIA I PROFILAKTYKI - Henryk Różański & Krzysztof Świtek

zajrzyjcie także do forum na tej stronie ;)

Gość

  • Gość
Trądzik
« Odpowiedź #1 dnia: 2007-02-09, 10:34:51 »
TRĄDZIK POSPOLITY
ACNE VULGARIS

Definicja: Jest to schorzenie głównie osób młodych, związane z nadczynnością gruczołów łojowych, cechuje się występowaniem zaskórników (comedones), wykwitów grudkowo kostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, tułów).
 
Etiopatogeneza: Czynnikiem usposabiającym jest osobnicza skłonność do:
-nadmiernego wytwarzania łoju
-nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych.
Skłonność ta jest uwarunkowana genetycznie, sposób dziedziczenia jest autosomalny dominujący.
Rola hormonów. Androgeny:
-komórki gruczołów łojowych mają receptory dla androgenów
-preparaty antyandrogenowe znacznie obniżają wydzielanie łoju
-androgeny zaostrzają zmiany trądzikowe, zwłaszcza u kobiet
-trądzik nie występuje przed okresem pokwitania i u eunuchów kastrowanych przed okresem pokwitania.
Progesteron działa podobnie jak androgeny, jednak w stężeniu fizjologicznym nie wpływa na czynność gruczołów łojowych, dopiero w bardzo dużych dawkach pobudza ich wzrost.
Rola bakterii. Beztlenowe bakterie Propionibacterium acnes stwierdzone w ujściach gruczołów łojowych wytwarzają lipolityczne, powodujące chydrolizę triglicerydów łoju z powstawaniem wolnych kwasów tłuszczowych, działających drażniąco.
W patogenezie trądzika prawdopodobnie pierwotne są zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych, polegające na nadmiernym wytwarzaniu mas rogowych i ich nieoddzielaniu się. Uprzedni pogląd o retencji łoju w ujściach mieszków jest obecnie odrzucony. Natomiast wykazano osobniczą skłonność do nadmiernego rogowacenia i tworzenia zaskórników oraz występowania odczynów zapalnych związanych z tym stanem (wykwity grudkowo-krostkowe).
W przypadku istnienia osobniczej skłonności do trądzika czynniki egzogenne, takie jak leki oraz szkodliwości zawodowe, mogą wywoływać zmiany przymieszkowe typu acne.

Objawy i przebieg: Wykwitem pierwotnym jest zaskórnik (comedo), powstający w wyniku hiperkeratozy ujść mieszków włosowych. Przy wyciśnięciu wydobywają się nitkowate, białoszare masy, na szczycie zabarwione ciemno wskutek utleniania się czopu keratynowego na powierzchni skóry. Wtórnie w wyniku ucisku i stanu zapalnego powstają wykwity grudkowo-krostkowe oraz torbiele ropne.
Charakterystycznym umiejscowieniem trądzika jest twarz, plecy i klatka piersiowa, czyli okolice łojotokowe.
Przebieg choroby jest przewlekły; zazwyczaj w okresie letnim zmiany ulegają poprawie w związku z nasłonecznieniem. Oprócz najczęściej występującego trądzika zwykłego (zaskórniki oraz wykwity grudkowe i grudkowo-krostkowe) spotyka się rozmaite jego odmiany kliniczne, różniące się nasileniem zmian oraz charakterem morfologicznym wykwitów.
1)Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis): zmiany są słabo nasilone, przeważają zaskórniki i wykwity grudkowe, występujące na twarzy i na plecach; jest najbardziej nasilony w okresie pokwitania, po czym po kilku latach ustępuje samoistnie.
2)Trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa): obok zmian typowych spotyka się torbiele ropne; gojenie następuje poprzez bliznowacenie (blizny wciągnięte, nierówne, niekiedy bardzo szpecące).
3)Trądzik skupiony (acne conglobata): zmiany polegają na występowaniu głębokich nacieków i torbieli ropnych, niekiedy zlewających się, a także licznych, bardzo dużych zaskurników; gojenie następuje poprzez mostkowate, nierówne i przerosłe blizny; odmianę tę spotyka się prawie wyłącznie u mężcsyzn; zmiany obok miejsc typowych często zajmują również okolice pachowe, pachwinowe i pośladki.
4)Trądzik bliznowcowy (acne keloidea): często toważyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu, niekiedy dotyczy wyłącznie okolicy karku; w obrębie wykwitów trądzikowych tworzą się bliznowce.
5)Trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu (acne fulminans): dotyczy wyłącznie młodych mężczyzn, wykwity są typu acne conglobata z rozpadem i objawami krwotocznymi, towarzyszy im: leukocytoza, wysoki oedczyn opadania krwinek, podwyższona temperatura ciała i bóle stawowe.
W grupie trądzika wywołanego rozróżniamy:
1)Trąedzik zawodowy: spowodowany zaczopowaniem ujść mie4szków włosowych przez czynniki zawodowe: chlor-zmiany umiejscowione są na twarzy i tułowiu, oleje i dziegcie-zmiany umiejscowione są głównie na wyprostnych powierzchniach kończyn.
2)Trądzik polekowy: może być spowodowany przez:steroidy-wykwity drobnogrudkowe umiejscowione są głównie na klatce piersiowej, bez zaskórników; leki wydzielające się przez gruczoły łojowe i powodujące ich drażnienie (np. Witamina B12, jod, barbiturany itd.).
3)Trądzik kosmetyczny (acne cosmetica): wykwitami są zaskórniki i prosaki, występujące głównie na policzkach; najczęściej wywołany bywa przez pudry i róże, zatykające ujścia gruczołów łojowych i potowych.
4)Trądzik niemowlęcy (acne neonatorum): wykwity są grudkowe i ropne, na ogół bez zaskórników, często występują torbiele ropne; jest związany ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji skóry; najczęściej umiejscowiony jest na twarzy.
Trądzik zawodowy, lekowy, kosmetyczny i niemowlęcy ustępuje po usunięciu czynników wywołujących.

Rozpoznanie różnicowe:
1)Trądzik różowaty (rosacea) różni się występowaniem głównie w wieku dojrzałym i starszym, przewagą objawów naczynioruchowych, niewystępowaniem zaskórników i wyłącznym zajmowaniem twarzy.
2)Ropne zapalenie mieszków włosowych (folliculitis) różni się niewystępowaniem zaskórników, rozmaitym umiejscowieniem i krótszym przebiegiem; wymaga różnicowania głównie z trądzikiem zawodowym i lekowym.

Leczenie: W leczeniu ogólnym zaleca się przewlwkłe stosowanie tetracyklin, gdyż działają one przeciwbakteryjnie, hamując czynność lipolityczną Propionibacterium acnes;  dawki: 500 mg dziennie przez 10-20 dni, a następnie 250 mg – przez kilka miesięcy.
Można również stosować erytromycynę w tych samych dawkach co tetracykliny oraz minocyklinę (Klinomycin), która jest bardzo skuteczna, chociaż odznacza się toksycznością.
Równocześnie należy podawać duże dawki witamin z grupy B z wyłączeniem witaminy B12 (która sama może powodować zmiany trądzikowe), a także witaminę A, która zapobiega nadmiernemu rogowaceniu mieszków – dawki:120000-150000j./d w ciągu kilku miesięcy.
Należy zalecać również podawanie witamin działających przeciwłójotokowo:
- amid kwasu nikotynowego (witamina PP)-1000 mg/d
- witamina B2 -18mg/d
- witamina C-1000 mg/d
Leczenie powinno trwać co najmniej 6 miesięcy.
W ciężkich postaciach krostkowych i ropowiczych wskazane jest podawanie:
1)kwasu 13-cis witaminy A (Roaccutane), o działaniu keratolitycznym i przeciwłojotokowym, dawkowanie: 0,2-1 mg/kg masy ciała dziennie w ciągu 3-5 miesięcy (powikłania polegają na zwiększeniu stężenia triglicerydów)
2)rozpuszczalnych soli cynku (Zincteral) w dawkach 200 mg 3 razy dziennie w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy
3)sulfonów, np. Avlosulfon po 100-200 mg/d.
W acne fulminans najlepsze wyniki uzyskuje się małymi dawkami steroidów (30-20-15mg/d) w połączeniu z sulfonami lub kwasem 13-cis-retinowym (Roaccutane).
W leczeniu zewnętrznym nie jest wskazane stosowanie maści, które powodują zaczopowanie ujść mieszków włosowych, natomiast wskazane są aerozole, zawiesiny, pudry lub pasty zawierające siarkę, rezorcynę i środki odkażające.

Źródło:
“Choroby skóry” S. Jabłońska, T. Chorzelski,

Offline Ditta

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Trądzik
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-07-30, 12:52:56 »
Po trądziku zostają niestety brzydkie blizny. Przy głębokich bliznach potrądzikowych myślę, że najbardziej efektywny będzie laser. Moja siostra była na takich zabiegach na buzię w Vici Clinic (Kraków) i przyznam, że po 4 zabiegach bardzo zmniejszyła się ich widoczność. Zostawiam link, może pomóc : cenzura :
« Ostatnia zmiana: 2017-08-01, 09:44:17 wysłana przez Tomek »

Offline eck

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: Trądzik
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-12-18, 11:50:14 »
Niestety ale z bliznami muszę się zgodzić. Takie zabiegi laserowe są skuteczne ale jedynie pod jednym warunkiem. Jesli wyleczymy całkowicie trądzik.Jeśli trądzik trwa to nie ma sensu iść na laser bo jeszcze bardziej możemy sobie to zaognić. Najlepiej jest cała sprawę skonsultować z dermatologiem, który ustali jakie powinny być sposoby leczenia i zaproponuje najlepsze wyjście z całej sytuacji W Krakowie polecam  http://drlidiarajzer.pl
« Ostatnia zmiana: 2018-01-01, 18:38:40 wysłana przez eck »