Autor Wątek: Trądzik różowaty  (Przeczytany 24005 razy)

Gość

  • Gość
Trądzik różowaty
« dnia: 2005-05-24, 18:49:04 »
Tradzik różowaty, postacie i sposoby leczenia.
Pomóżcie!!!! :cry:   :cry:

Offline Natalia

  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 7268
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-05-24, 21:48:16 »
tradzik rozowty to zmaniy zapalne skory twarzy pojawiajace sie z reguly u osob w wieku dojrzalym czesciej u kobiet niz u mezczyzn. typowym miejscem wystepowania zmian skornych sa srodkowe czesci twarzy. typowe wykwity to rumienie, teleangiektazje, grudki i krosty. grudki i krosty nie sa jak w tradziku pospolitym zwiazane z meszkiem wlosowym. wlasciwej przyczyny tradziku rozowatego niwyjasniono. czynnikiem sprzyjajacym moga byc zaburzenia w ukladzie naczyn powierzczniowych skory, zaburzenia hormonalne, wspolistnienie chorob zoladka i jelit. w zmianach wykrywa sie czesto roztocze Demodex folliculorum. w trakcie choroby moga wystapic zmiany zapalne w obrebie powiek, spojowek i rogowki. na pogorszenie stanu czesto maja wplyw skoki temperatury, silne dzialanie slonca, spozywanie alkoholu i ostrych przypraw- typowynm objawem jest wowczas zaczerwienienie twarzy. tradzik rozowaty poczatkowo rozwija sie prawie niepostrzezenie i moze przebiegac w kilku stadiach. w pierwszym wystepuje przejsciowe rumienie  ktore przy postepujacej chorobie utrzumuje sie coraz dluzej, pojawiaja sie teleangiektazje. w drugim rozwijaja sie przez dluzszy czas grudki a pozniej rowniez krosty. u mezczyzn moze dojsc do przerostu gruczolow lojowych i tkanki lacznej w obrenie nosa, stan ten to Rhinophyma.
leczenie ktore zalezy od nasilenie zmian i chorob ogolnych moze prowadzic tylko lekarz. zabiego kosmetyczne polegaja glownie na delikatnym przemywaniu twarzy przy czym nalezy zrezygnowac z roztworow alkoholowych ktore moglyby tylko dodatjkowo podraznic skore. dobre wyniki daja masaze i drenaze limfatyczne. zastosowanie kosmetyki korekcyjnej przynosi zadowalajace wyniki np. tuszowanie teleangiektazji. w zadnym wypadku kosmetyczka nie powinna manipulowac przy grudkach i krostach gdyz moze to spowodwac gwaltowne pogorszenie stanu chorobowego. przeciwskazane jest stosowanie silnych kortykosteroidow.

Implicite

  • Gość
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-05-26, 15:28:32 »

Offline ankuak

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 778
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-28, 20:08:15 »
Trądzik różowaty - ROSACEA, to coraz częściej pojawiająca się dolegliwość , z którą także do gabinetu trafiają nieświadome klientki.

Charakterystyczną cechą jest rumień na twarzy w kształcie motyla (nos i policzki)a na nim liczne teleangiektazje. Na podłożu rumieniowym w kolejnych fazach mogą pojawiać się grudki i krosty.
Zmiany występują na podłożu łojotokowym i zaburzeń naczynioruchowych.
U mężczyzn może pojawić się przerost guzowaty całego nosa (w rzadkich przypadkach także policzków)

Najczęściej występuje między 30 a 50 rokiem życia.

Często osoby cierpiące na tę dolegliwość mają w organiźmie Heliko Bakter

Trądzik ten związany jest także z zaburzeniami hormonalnymi.
Anna K.
kosmetolog licencjonowany,
technik usług kosmetycznych,
wizażysta

Offline ankuak

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 778
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #4 dnia: 2006-01-05, 18:36:29 »
Można robić np. zabieg Thalgo Cold Marine (ale nie w okresie zimy) który bardzo dobrze wpływa na ukojenie skóry i wzmocnienie naczyń.

Bardzo często takie skóry reagują dobrze na algi, i część zabiegów przeznaczonych do skór naczyniowych szczególnie takich które są zabiegami zimnymi , ponieważ takie osoby odczuwają intensywne ciepło, rozgrzanie na twarzy.

Zazwyczaj można nakładać maski łagodzące do skór naczyniowych i ampułki wzmacniające naczynka.
Anna K.
kosmetolog licencjonowany,
technik usług kosmetycznych,
wizażysta

Offline madzik

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 722
Odp: Trądzik różowaty
« Odpowiedź #5 dnia: 2006-01-19, 23:08:55 »
dotrzebujesz informacji na powyższy temat czy masz ten problem. jesli tak posiadam skuteczną metodę leczenia. Proszę o kontakt[/quote]

Hmmm... Skuteczna metoda leczenia??? Wg najnowszych doniesień z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej takowa jeszcze nie została opracowana...No ale skoro ty ją posiadasz to... Pozwolę pozostawić to sobie bez komentarza!

A jeżeli chodzi o zabiegi wykonywane w gabinecie na skórach dotkniętych trądzikiem różowatym to bardzo ostrożnie podchodziłabym do tego, gdyż większość tych skór to skóry alergiczne, które nie tolerują kosmetyków!
Pewniak - algi zimne obkurczające naczynia i wyciszające "grę naczyniową"

Gość

  • Gość
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #6 dnia: 2006-01-23, 16:47:51 »
Trądzik różowaty (rosacea) jest częstym schorzeniem (do 2% populacji) skóry twarzy osób dorosłych. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet, jednak u mężczyzn ma cięższy przebieg.
 
Choroba zaczyna się zwykle pomiędzy 25-35 rokiem życia lub 45-55 rokiem życia. Zmiany skórne dotyczą najczęściej środkowych części twarzy i są symetryczne. Początkowo przyjmują postać rumienia (zaczerwienienia) z towarzyszącym mu pieczeniem skóry lub bolesnością. Rumień pojawia się i znika pod wpływem bodźców fizycznych lub emocjonalnych. Z biegiem czasu rumień utrwala się, pojawiają się popękane naczynka (teleangiektazje), mogą powstawać grudki i krostki. U mężczyzn nieraz dochodzi do niekorzystnego przebiegu choroby i powstania guzowatości nosa. U około połowy pacjentów z trądzikiem różowatym występują dodatkowo powikłania oczne - zapalenie spojówek, brzegów powiek a nawet rogówki, mogące prowadzić do ślepoty. Choroba trwa wiele lat z okresami poprawy i pogorszeń, powodując u pacjentów narastający stres i unikanie kontaktów towarzyskich.
Pogorszenie zmian skórnych występuje pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak nasłonecznienie lub oziębienie skóry, stosowanie nieodpowiednich drażniących preparatów do pielęgnacji, uczuleń kontaktowych, jak i czynników emocjonalnych - stres, zakłopotanie. Ponadto pogorszenie zauważono po spożyciu alkoholu, kawy, herbaty, ostrych potraw. Choroba częściej dotyczy osób z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego (niedokwasota, nadkwasota, nieżyt żołądka, choroba wrzodowa, choroby wątroby) czy tarczycy, osób z utajonymi ogniskami zakażeń. U kobiet zaznacza się wyraźny związek zaostrzeń z cyklem miesiączkowym (pogorszenie w trakcie miesiączki), po stosowaniu środków antykoncepcyjnych i okresem przekwitania. U pewnej ilości osób z trądzikiem różowatym wykazano występowanie alergii pokarmowej np. na mleko, śmietanę i alergii wziewnej na kurz, pyłki traw i chwastów.

Pacjenci z trądzikiem różowatym często charakteryzują się wielką potrzebą osiągnięć, dużą dynamiką, energią, pośpiechem i niecierpliwością.

Dlaczego dochodzi do rozwoju takiej choroby, pozostaje nadal nie wyjaśnione. Obecnie przyjmuje się, że choroba zależy od wielu czynników, nie zawsze powiązanych ze sobą. Dużą rolę przypisuje się zaburzeniom w układzie powierzchownych naczyń krwionośnych skóry twarzy (zaburzenia naczynioruchowe, zależne od czynników psychicznych). Lokalizacja zmian w okolicach łojotokowych nasuwa podejrzenie, że obecność zmian jest związana z nasilonym łojotokiem lub zaburzeniami w składzie łoju. Znaczenie mają również zaburzenia hormonalne. Rolę odgrywa także miejscowe zakażenie roztoczem Demodex follicuorum, jak i drożdżakami - Pityrosporum ovale. Liczne badania dotyczące roli Helicobacter pylori (bakterii stanowiącej istotną przyczynę choroby wrzodowej) wskazują na znaczenie tego czynnika w rozwoju trądzika różowatego.

Aby uzyskać poprawę w przypadku tej choroby konieczne jest leczenie, jakkolwiek nie należy ono do łatwych i powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa, a w przypadku powikłań ocznych także przez okulistę. Stosowane jest leczenie zarówno zewnętrzne (roztwory, kremy, pasty z antybiotykami, metronidazolem, ichtiolem) jak i doustne (antybiotykoterapia, retinoidy), poprawę często przynosi wyeliminowanie czynników patogenetycznych w tym: Helicobacter pylori. Rozszerzone naczynia krwionośne można próbować zamykać za pomocą elektrokoagulacji czy laseroterapii. Pacjent powinien zostać poinformowany o konieczności unikania czynników drażniących np. mycia twarzy twardą, chlorowaną wodą, używania mydeł zapachowych oraz tłustych maści, a także zapachowych produktów kosmetycznych. Oprócz leczenia farmakologicznego należy przestrzegać: ochrony przeciwsłonecznej (kremy o współczynnikach ochrony powyżej 25), ochrony przed mrozem i wiatrem, wykluczenia z diety alkoholu, pikantnych potraw, gorących posiłków i w miarę możliwości sytuacji stresowych.

  :)

Gość

  • Gość
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #7 dnia: 2006-01-23, 16:52:03 »
Artykuł jest lek. med.  Doroty Bystrzanowskiej z gazety Echo nadwiślańskie

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #8 dnia: 2007-01-02, 00:21:33 »
Trądzik różowaty     
Rosacea (łacińska nazwa trądziku różowatego) występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Kobiety chorują częściej, ale u mężczyzn przebieg jest cięższy. Choroba dotyka osoby w wieku 25-35 lat i później 45-55 lat.


Niekiedy trądzik występuje rodzinnie. Bezpośrednia przyczyna wystąpienia trądziku różowatego jest nieznana.

Trądzik różowaty zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry twarzy. To już nie rodzaj cery ale choroba skóry.

Objawia się nawrotowym lub stałym rumieniem twarzy, wysiewem grudek, krostek oraz przerostem gruczołów łojowych.

W zależności od nasilenia zmian wyróżniamy cztery postacie trądziku:

   1. Postać rumieniowa: w początkowym okresie zmiany mają charakter rumieniowy , z przemijającym zaczerwienieniem twarzy, pojawia się uczucie gorąca i pieczenia skóry
   2. Postać grudkowo - krostkowa: obrębie trwale utrzymujących się ognisk, coraz intensywniej zaczerwienionych, pojawiają się rozszerzone naczyńka, skóra jest bardziej wrażliwa, pojawia się obrzęk, grudki, krostki)
   3. Postać przerosła: duże, zapalne guzki, rozrost tkanek miękkich, guzowatość, powiększenie gruczołów łojowych, nasilenie łojotoku, nos staje się duży i czerwony.
   4. Postać piorunująca: bardzo liczne, skupione wykwity guzowate, gorączka, ta odmiana dotyczy zwykle kobiet.

Trądzik różowaty występuje zwykle na twarzy (mogą jednak pojawić się zmiany na dekolcie, skórze głowy, w okolicach zausznych i na plecach) Zmiany pojawiają się początkowo na nosie, później na policzkach, na środkowej części czoła i brody, oraz dalej w kierunku okolic podszczękowych. Ogniska maja zwykle symetryczny układ (kształt motyla).

Czynniki, które mogą wywoływać trądzik różowaty to:

    * Zaburzenia naczynioruchowe, nadreaktywność układu wegetatywnego
    * Łojotok-opinie lekarzy są sprzeczne, za takim związkiem przemawia lokalizacja zmian w miejscach łojotokowych, przeciwko występowanie trądziku także u osób z suchą cerą,
    * Zaburzenia hormonalne- objawy mogą nasilać się po stosowaniu leków hormonalnych, w okresie przekwitania, w zależności od cyklu miesiączkowego
    * Schorzenia przewodu pokarmowego- obecność helicobacter pylori , nadkwaśność , niedokwaśność żołądka, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego, zaparcia
    * Demodex folliculorum - nużeniec, pasożyt ludzkiej skóry- może powodować zmiany skórne
    * Pityrosporum ovale _ drożdżaki
    * Ogniska infekcji , szczególnie nie wyleczone zęby
    * Kortykosteroidy

Trądziku różowatego nie można wyleczyć. Można jedynie zatrzymać lub spowolnić rozwój choroby.

ZALECENIA PIELĘGNACYJNE DLA CERY Z TRĄDZIKIEM RÓŻOWATYM:
Dokładnie takie same jak dla cery naczyniowej.
Dodatkowo lekarz dermatolog zaleca terapię dermatologiczną uzależnioną od rozwoju choroby:

    * W okresie rumieniowym: stosowanie miejscowo preparatów łagodzących, zmniejszających podrażnienie
    * W okresie grudkowo-krostkowym: miejscowo stosuje się antybiotyki, metronidazol, 20% kwas azelainowy, preparaty przeciwgrzybiczne, w przypadku demodexu stosuje się środki przeciwpasożytnicze.
    * W przypadku widocznych teleangiektazji stosuje się elektrokoagulację, laser argonowy lub barwnikowy.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE W GABINECIE KOSMETYCZNYM:
Stosowane są takie zabiegi jak dla cery naczynkowej i wrażliwej



http://ocean-urody.pl
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline Ania

  • Administrator(ka)
  • Ilość postów mnie przerosła...
  • *****
  • Wiadomości: 6000
Trądzik różowaty
« Odpowiedź #9 dnia: 2007-01-02, 13:04:02 »
TRĄDZIK RÓŻOWATY

Bardzo częsty
występuje głownie u kobiet po 40 roku życia w okresie klimakterium

Przyczyny:

Zaburzenia hormonalne
Zaburzenia naczyniowo – ruchowe w skórze tzw. żywa gra naczyniowa np. po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu, cieplej kawy, mleka, przy dużych emocjach, stresie występują czerwone policzki
Zaburzenia czynnościowe narządów przewodu pokarmowego
Skłonność do zaparć
Skóra łojotokowa

Występuje wyłącznie na twarzy

Choroba przebiega trzema etapami:

-Okres rumieniowy

Pojawia się rumień po czym ustępuje
W miarę rozwoju choroby rumień przestaje zanikać (rumień trwały)
Pojawia się na policzkach oraz czasami na nosie
Następnie pojawia się siateczka rozszerzonych naczyń krwionośnych na policzkach i nosie (teleangiektazje)

-Okres grudkowo – krostowy

W obrębie rumienia pojawiają się początkowo pojedyncze ale później liczne grudki i krosty

-Okres przerostowy ( rhinophyma)

Występuje głownie u mężczyzn
Dotyczy wyłącznie nosa zewnętrznego, ulega on powiększeniu, powstają bruzdy, staje się siny, dochodzi do rozrostu gruczołów łojowych , tkanki łącznej i naczyń

postępowanie

choroba jest bardzo oporna na leczenie
nie wystawiać na słońce
nie można spożywać gorących ani tez bardzo zimnych napoi i posiłków; ostrych, pikantnych potraw (pieprz, papryka);  ograniczyć węglowodany: tłuszcze zwierzęce, wieprzowina, baranina, gęsi i kaczki, tłuste wędzone ryby, ostre pikantne sery; unikać smażenia
należy spożywać: owoce i warzywa, wołowinę, cielęcinę, koninę, indyki, kurczaki, kury, chude mleko i sery, przetwory mleczne; gotować lub dusić na parze
skórę twarzy należy myc wodą przegotowaną bez mydła
jeżeli skóra jest żywoczerwona stosuje się okłady z nadmanganianu potasu
stosujemy zawiesiny składające się z : siarki; ichtiolu; cynku; gliceryny; wody destylowanej (wapiennej);
stosujemy bardzo łagodne kremy z dodatkiem sterydów

leczenie ogólne

stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin ponieważ można je stosować przez dłuższy okres czasu

preparaty witaminowe: witamina A; witaminy z grupy B: B1, B2, B6; witamina PP zmniejszająca łojotok oraz wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych; witamina C uszczelniająca błony naczyń; witamina E

stosujemy niekiedy preparaty przeciw malarii (rezehina, arehina)
stosujemy preparaty wykorzystywane w leczeniu rzęsistka pochwowego
większe naczyńka usuwamy elektrokoagulacją


źródło: notatki własne
Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg
regulamin forum;
jak przeżyć na forum

Offline AniaZawadzka

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Trądzik różowaty
« Odpowiedź #10 dnia: 2014-04-05, 14:16:57 »
Jeżeli chodzi o trądzik różowaty to mogę polecić forum zrzeszające ludzi z tym problemem.

http://czerwoneforum.pl/
Nie pozycjonujemy się na forum.

Offline livia

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Trądzik różowaty
« Odpowiedź #11 dnia: 2017-05-15, 07:02:44 »
Weszłam na to forum, ale nie dowiedziałam sie tam szczerze powiedziawszy więcej informacji niż informacji, których nie wiedziałabym sama. Najgorsze jest to,ze staram się unikać słonca, nawilżam skórę ale z wiekiem trądzik się pogarsza ( obecnie mam 31 lat, choruję od ponad 11 lat i od prawie 4 lat nie jestem w stanie wyjść na zewnątrz bez ostrej tapety).
Znacie jakieś kosmetyki, które pomogą?

Offline eck

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: Trądzik różowaty
« Odpowiedź #12 dnia: 2017-05-19, 11:51:05 »
Trądzik rózowaty ma to do siebie, że z wiekiem potrafi się powiekszać. Jest to w zasadzie typ skóry, tak wiec kiepska wiadomość to taka, ze nie można tego tak do konca wyleczyć. Z drugiej strony sama widzę po sobie, ze polepszyło mi się od kiedy wdrożyłam pewne kroki ( pod wpływem znajomej kosmetyczki). Wążna jest dieta, poza tym warto jest stosować odpowiednie kosmetyki. Miałam twarz jak brzoskwinia ( może jeszcze gorzej momentami) ale teraz wychodzę sobie bez makijazu spokojnie ( chociaż krem z filtrem to dla mnie obowiązek każdego dnia). Lubię kosmetyki Acnerose. No cóż. Najtańsze nie są. Jednak warto. Jesli szukasz czegoś tańszego to polecam jakieś kremy natłuszczające i mocno nawilżajace skórę. Równiez powinno być ok.

Offline livia

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Trądzik różowaty
« Odpowiedź #13 dnia: 2017-06-02, 10:41:45 »
Cena nie jest dla mnie aż taką duża barierą ( no chyba,ze są jakieś mega drogie). Już nie potrafię zliczyć ile tego wszystkiego do tej pory spróbowałam. Zawiodłam się na Cetaphilu. Niby taki skuteczny ale mnie zapychał. Co sądzisz o antybiotykach?

Offline eck

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: Trądzik różowaty
« Odpowiedź #14 dnia: 2017-06-02, 10:55:51 »
Można przez krótki czas leczyc antybiotykami. Jednak ma to również swoją drugą stronę. Możesz sobie w taki sposob wyjałowić organizm. Poza tym wykształcają się przez to bakterie odpornen na działanie antybiotyków ( robisz sobie ogólnie krzywdę). Unikalabym tego. Sama nigdy nie brałam antybiotyków.Acnerose to koszt ok 70 zł za krem, ale bywają bardzo dobre promocje w aptekach czy na stronie firmowej tak więc warto jest się orientowac ( smaa ostatnio sprawila sobie całą serię cyzli krem na dzien, na noc i tonik). Cetaphilu również nie lubię bo również mnie zapychał. Co nie jest niczym dziwnym bo w składize ma parafinę, której nie trawię