Autor Wątek: Skład lakierów do paznokci  (Przeczytany 5535 razy)

Offline Joanna

  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 1866
Skład lakierów do paznokci
« dnia: 2010-03-26, 17:48:05 »
Składniki lakierów do paznokci

Każda z nas używa lakieru do paznokci - nawet jeśli na co dzień ma przedłużone paznokcie to lakier w naszej kosmetyczce jest niezbędny.



Poniżej zostaną przedstawione niektóre ze składników jakie zawierają lakiery do paznokci dostępne na rynku.

Nitroceluloza – ten składnik odpowiada za tworzenie filmu na paznokciu, dzięki niej nasze paznokcie po pomalowaniu się błyszczą ale jednak zbyt słabo, musi ona być połączona z innymi składnikami czyli  zapewnia również trwałość lakieru, a także dobrze się rozpuszcza i łatwo ją zmyć.

Żywice – te składniki również odpowiadają za połysk i trwałość. Wyróżniamy następujące:
   naturalne czyli  kopale, kalafonię, damarową
   syntetyczne czyli metaakrylowe, poliwynylowe, alkidalowe.

Żywica damarowa – uzyskujemy ją z drzew które możemy spotkać w takich miejscach jak np Indochiny.


Z syntetycznych najczęściej stosowana jest toluenosulfoamidoformaldehydowa która łącząc się z z nitrocelulozą zwiększa połysk, świetną przyczepność lakieru a także za jego konsystencje, żeby się łatwo nabierało pędzelkiem i rozprowadzało na paznokciu.

Plastyfikatory – wraz z nitrocelulozą wspomagają trwałość lakieru, jego połysku,  bez nich nie byłby aż tak trwały. Dzięki nim nie łamie się, nie marszczy. Wyróżniamy:

Plastyfikatory rozpuszczalnikowe – są to przede wszystkim wysoko cząsteczkowe estry.
Plastyfikatory nierozpuszczalnikowe – nazywane zmiękczaczami. Powodują że film na paznokciu jest bardziej elastyczny.


Podsumowując warto zwracać uwagę na to jakiego lakieru używamy ponieważ lakiery tańsze zawierają gorszej jakości składniki, które mogą źle wpływać na stan płytki paznokciowej gdy długo ich używamy. Ale nie oznacza to że lakier powinien kosztować ponad 100 zł albo więcej. Cena nie ma znaczenia, tylko jakość. A pozycja firmy na półce w sklepie zależy od środków przeznaczonych na reklamę w prasie, radiu, telewizji czy w innych mediach. Można zapytać o opinie sprzedawcy który czasami zna się na tym co sprzedaje. Ale lepiej mieć własne przekonania niż czytać czy pytać o opinie innych. Ale to temat na osobny artykuł.




Joanna Kwiatek < joanna-kosmetyka.blog.onet.pl>