Autor Wątek: Szkodliwe substancje w kosmetykach  (Przeczytany 2728 razy)

Offline Joanna

  • Forum to mój dom, a może odwrotnie ;)
  • *****
  • Wiadomości: 1866
Szkodliwe substancje w kosmetykach
« dnia: 2010-03-13, 20:40:36 »
Szkodliwe substancje w kosmetykach

Szkodliwe substancje  w kosmetykach -
te które najczęściej mogą powodować uczulenie na naszej skórze.





Wbrew pozorom w kosmetykach znajdują się nie tylko substancje na które nasza skóra zareaguje pozytywnie. Może również wystąpić uczulenie, podrażnienie skóry.

Dlatego trzeba uważnie czytać składy kosmetyków ale nie będąc kosmetologiem czy kosmetyczką i nie interesując się tematem trudno stwierdzić czy dana substancja jest szkodliwa czy nie. Przeciętny klient nie potrafi odczytać składu umieszczonego na etykiecie kosmetyku. Dopiero po jego użyciu gdy wystąpi uczulenie zacznie czytać i pójdzie się skonsultować z lekarzem czy też do salonu kosmetycznego.
W artykule zostaną przedstawione najważniejsze spośród szkodliwych substancji .

Oczywiście wiadomo, że kosmetyk przed tzw wypuszczeniem na rynek  przechodzi szereg testów i substancje w nim zawarte dobierane są przez wykwalifikowany personel ale może się zdarzyć że konsument trafi akurat na składnik którego jego skóra nie toleruje.

Kosmetyki nie mogą być stosowane nie prawidłowo,wszyscy o tym wiemy ale jak ktoś ma małe dziecko to może ono wziąć do ust dowolny kosmetyk z naszej półki i wtedy jest już problem, dlatego najlepiej w takim przypadku mieć zamykaną szafkę żeby dziecko nie dostało się do niej tak łatwo bez klucza. I wtedy będziemy mieć pewność że jak spuścimy wzrok z dziecka albo zostawimy go na chwilę nie zrobi sobie krzywdy a przynajmniej nie kosmetykami :-)


Wyróżniamy następujące  rodzaje toksyczności


•   Doustna

•   Wziewna – gdy np. pracujemy w warunkach gdzie wdychamy różnego rodzaju substancje. Przykładem może być np. studio stylizacji paznokci gdzie zapach liqiudu jest dość intensywny. Oczywiście nie jest to śmiertelny zapach, ale istnieje na ten temat wiele mitów. Chociaż w ciąży nie powinno się go wdychać ale raczej gdy się pracuje w tym zawodzie bo jak ktoś chce mieć paznokcie ładne w tym okresie to może mieć.

•[b]   Przezskórna[/b] – czyli przez skórę jak sama nazwa wskazuje. Żaden kosmetyk nie przeniknie do krwi ani też do najniżej położonej warstwy skóry.


Alergia

Może się objawić nawet po dłuższym stosowaniu kosmetyku, nie koniecznie po jednym użyciu. I nie musi wystąpić w miejscu gdzie go zastosujemy.  Uczulenie może pojawić się na twarzy a kosmetyk mógł być stosowany gdzie indziej nawet na dłoniach, jak dotkniemy nimi twarzy  to te substancje mają kontakt ze skórą również tam.

Substancje powodujące różnego rodzaju podrażnienia,uczulenia itp. mogą być następujące


Sodium Laureth Sulfate

Sodium Lauryl Sulfate

Sodium Myreth Sulfate

Ammonium Lauryl Sulfate

Laurylosiarczany sodu

Są one składnikami wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała, włosów.
Mogą spowodować że nasza skóra stanie się sucha, oczywiście nie po kilku użyciach ale po dłuższym stosowaniu. W szamponach do włosów jednak są szybko spłukiwane ponieważ mycie głowy nie zajmuje dłużej niż kilka minut, właściwie nie ma się czym przejmować w tym przypadku. Ale w przypadku skóry jest czym. Gdy wystąpi uczulenie i nie zniknie po odstawieniu kosmetyku  należy zaprzestać jego używania  i udać się na konsultację z Dermatologiem lub do salonu kosmetycznego. 
Oczywiście kobiety w ciąży lub po ciąży karmiące piersią nie powinny ich używać ze względu na bezpieczeństwo swoje i dziecka. Ale lekarz oczywiście pewni takie rzeczy im mówi albo znajdą w necie. Substancje te również mogą  mieć wpływ na oczy –powodować zapalenie spojówek.

Parabeny czyli np. Methyl paraben, Butyl paraben – są to konserwanty o których pisałam więcej w książce. Muszą być w kosmetykach ponieważ gdyby ich nie było okres trwałości byłby krótszy. Ale jak ktoś ma uczulenie niestety będzie trudno znaleźć kosmetyk bez nich. Ale nie znaczy że nie jest to możliwe. Wystarczy sobie wpisać w wyszukiwarkę hasło kosmetyki bez parabenów i trochę tego jest albo udać się na wizytę do Kosmetologa ponieważ oni znają się na chemii kosmetycznej bardzo dobrze.

Triclosan– też należy do szkodliwych składników,występuje w pastach do zębów, kosmetykach antytrądzikowych. Jego działanie jest głównie antybakteryjne.  Mieli go wycofać,z tego co wiem ale pasty do zębów nadal go zawierają.

Fluoresceiny– zawierają je przede wszystkim szminki do ust w kolorze czerwonym, to właśnie te barwniki nadają im taka barwę. Nie są szkodliwe dla ust, nawet nie przenikają przez skórę. Zresztą nie spotkałam się ze szminką która by powodowała jakieś podrażnienia wokół ust, ale może się tak zdarzyć.

Tlenki chromu i niklu– również nadają barwę ale cieniom do powiek -  głównie tym w odcieniu niebieskim i zielonym. Ale nie tylko, inne kosmetyki do makijażu oczu w tych odcieniach również zawdzięczają im swoją barwę. Mogą tez mieć wpływ na skórę jeśli mamy biżuterię na ich bazie.

Glikol propylenowy – przy stężeniu do 5 % nie uczula chyba że ktoś ma bardzo wrażliwą cerę,a wtedy wiadomo ze uczulenie powstanie nawet po zastosowaniu najmniejszego stężenia.

Etylenodiamina– może ktoś być uczulony na samą etylenodiaminę,ale może też być tak że podrażnienie skóry wystąpi nawet po  użyciu czegoś co zawiera wszystkie białka oraz aminokwasy. Albo którekolwiek z nich.

Podsumowując istnieje wiele szkodliwych składników w naszym otoczeniu czy to w papierosach,  żywności, kosmetykach, ale gdybyśmy chcieli ich wszystkich uniknąć musielibyśmy zamknąć się w jakiejś klatce.
Należy próbować używać wielu kosmetyków – tanich, drogich, różnych zanim znajdzie się ten idealny dla naszej cery który nie będzie powodował uczulenia,szczególnie gdy ktoś ma tzw „ szczęście ” i posiada cerę wrażliwą na wszystko co dostępne w sklepie.
Życzę powodzenia przy wyborze kosmetyków nie zależnie od rodzaju cery – ważne żeby nie wywoływały podrażnień i były jednocześnie skuteczne w swoim działaniu.
Pozdrawiam


Autor: Joanna Kwiatek ,joanna-kosmetyka.blog.onet.pl.