Autor Wątek: Dermokosmetyk jako szczególny produkt  (Przeczytany 3131 razy)

Offline madzik

  • To zaczyna być obsesją
  • ****
  • Wiadomości: 722
Dermokosmetyk jako szczególny produkt
« dnia: 2007-02-11, 11:50:20 »
Dermokosmetyk jako szczególny produkt

Wraz ze wzrostem uprzemysłowienia i zanieczyszczenia środowiska naturalnego obserwujemy wzrost występowania chorób alergicznych, zwłaszcza dotyczących skóry. W praktyce dermatologicznej coraz częściej spotykamy się z problemem skóry nadmiernie wrażliwej; obecnie uważa się, że problem ten może dotyczyć nawet 25–50% ogólnej populacji. Używając terminu „skóra wrażliwa”, mamy na myśli stan braku tolerancji na większość kosmetyków, zarówno tych nakładanych na skórę, jak i myjących.

Większość pacjentów z chorobami alergicznymi – atopowym zapaleniem skóry, wypryskiem kontaktowym, pokrzywką kontaktową oraz trądzikiem różowatym – ma skórę wrażliwą. Dotyczy to również części pacjentów z wypryskiem łojotokowym i trądzikiem zwyczajnym. Pod wpływem stosowania zwykłych kosmetyków często następuje u nich zaostrzenie procesu chorobowego.

Istnieje również grupa osób, u których objawy nietolerancji kosmetyków rozwijają się bez poprzedzającego stanu chorobowego. Objawy podrażnienia dotyczą 1–10% osób używających preparatów do twarzy. Polegają na subiektywnym odczuciu dyskomfortu (pieczenie, świąd) po zastosowaniu preparatu. Czasem tym symptomom może towarzyszyć lekki rumień. Objawy zwykle występują już po kilku minutach od użycia kosmetyku. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są zawarte w kosmetykach konserwanty, środki zapachowe i alkohol.

Substancje zapachowe należą do najczęstszych alergenów. Częstość dodatnich testów kontaktowych na substancje zapachowe osiąga wartość 5–14%.

Na drugim miejscu na liście składników kosmetycznych odpowiedzialnych za wywoływanie alergii kontaktowej znajdują się konserwanty. Mogą one również powodować reakcje podrażnienia.

Odpowiedzią na te problemy było powstanie dermokosmetyków, czyli „kosmetyków dermatologicznych”. Są one przeznaczone dla wszystkich: zarówno dla pacjentów z chorobami skóry, jak i dla osób zdrowych.

Dermokosmetyki powstają z myślą o precyzyjnie określonych typach skóry bądź dolegliwościach. Ich receptury są tworzone we współpracy z dermatologami, a dystrybucja jest prowadzona wyłącznie w aptekach. Oprócz funkcji kosmetycznych ich zadaniem jest wspomaganie leczenia chorób skóry. Zawierają składniki o potwierdzonym w wielu badaniach dermatologicznych i laboratoryjnych działaniu łagodzącym lub leczniczym. Produkuje się je w sterylnych warunkach, testuje na skórze wrażliwej. Nie zawierają substancji mogących wywoływać uczulenia. Dzięki temu ryzyko podrażnień jest minimalne. Są bezbarwne i pozbawione substancji zapachowych. W ich składzie znajduje się minimalna ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów. Mogą być produkowane na bazie wód termalnych, które dzięki czystości i zawartości różnych niezbędnych oligoelementów (żelazo, miedź, cynk, srebro, mangan, selen) oraz krzemu mają właściwości ochronne, przeciwzapalne i kojące.

Produkty te są doskonale znane dermatologom i sprawdzone przez nich, dlatego warto skorzystać z pomocy lekarza przy wyborze odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Dermatolodzy i kosmetolodzy stale zajmują się badaniem substancji pomocnych w leczeniu różnych chorób skóry. Badania ich skuteczności i bezpieczeństwa prowadzone są zarówno in vitro, na hodowlach keratynocytów, a także testowane in vivo u osób ze skórą wrażliwą lub skłonnościami do alergii. Również niezmiernie ważne w dermokosmetykach są substancje bazowe i dodatkowe substancje przeciwzapalne, łagodzące i nawilżające. To właśnie one są odpowiedzialne za dobrą tolerancję produktu.

Osoby, które doświadczają negatywnych skutków działania kosmetyków, powinny być poddane szczegółowej diagnostyce w celu ustalenia, czy mamy do czynienia tylko z podrażnieniem kontaktowym, czy też z alergią. Jeśli wystąpiło podrażnienie, zwykle wystarcza zmiana kosmetyków na przeznaczone do skóry nadwrażliwej. Natomiast w przypadku alergii konieczne jest stwierdzenie, jaka substancja uczula: każdy kolejny kontakt z nią będzie bo-wiem powodował reakcję alergiczną.

W trosce o osoby z dolegliwościami dermatologicznymi powstały specjalne linie hypoalergiczne przeznaczone do pielęgnacji skóry nad-miernie wrażliwej. Odpowiednio pielęgnują, a także wspomagają leczenie szeregu schorzeń skórnych (np. atopowego zapalenia skóry, egzemy, trądziku różowatego).

Wśród dermokosmetyków można znaleźć preparaty komedolityczne i przeciwłojotokowe, wspomagające leczenie trądziku młodzieńczego, uszczelniające naczynia i zmniejszające ich reaktywność, pomocne w leczeniu skóry naczynioruchowej i z trądzikiem różowatym, a także substancje wpływające stymulująco na produkcję kolagenu i hamujące jego degradację, wykorzystywane jako profilaktyka starzenia się skóry. Są także linie produktów przeznaczonych dla skóry suchej i odwodnionej, a także normalnej. Dermokosmetyki są idealnymi preparatami dla osób dbających o piękno i zdrowie skóry.
źródło: http://www.iwostin.pl/poradnik/index.php?porada_id=6