Autor Wątek: Metody depilacji-dawniej i dziś  (Przeczytany 8411 razy)

Offline jumpi

  • Lubię tu pisać
  • ***
  • Wiadomości: 179
Metody depilacji-dawniej i dziś
« dnia: 2007-09-18, 19:55:04 »
Różne metody depilacji nadmiernego owłosienia, dawniej i dziś.

   
   Jak pokazuje historia, już za czasów człowieka jaskiniowego ludzie golili brody, używając oszlifowanego kamienia lub muszli. Kleopatra używała ostrza z brązu oraz wosk cukrowy i pszczeli. Rzymianie golili twarz , do czasu gdy Juliusz Cezar nie zaczął wyrywać zarostu, a rzymskie kobiety wyrywały brwi za pomocą pincetki. Kolejną metodą depilacji, która była stosowana aż do1940, było stosowanie specjalnych rękawic, podobnych do gruboziarnistego papieru ściernego, za pomocą których ścierano niechciane włoski.
W starożytnym Egipcie, ogolona twarz świadczyła statusie społecznym. Mężczyźni i kobiety golili sobie głowy i nosili peruki. Usuwano również włosy na ciele. Powszechnie znanym sposobem było usuwanie włosków za pomocą wosku. Który przygotowywano na bazie cukru, cytryny i innych naturalnych składników. Taki sposób depilacji stosowano przy ceremoniach ślubnych. W Libii, Palestynie, Turcji i w Egipcie, podczas wieczoru panieńskiego, pannie młodej usuwano owłosienie z całego ciała, łącznie z brwiami i włosami na głowie. Tak wydepilowane ciało kobiece było symbolem czystości i szacunku dla męża. Inną metodą, stosowaną w krajach arabskich, było usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą nici.
W Europie w XVIII w. zaczęto spisywać metody depilacji. Można znaleźć taki oto opis: „Należy wziąć skorupki z 52 jaj, rozdrobnić je i przesiać przez drobne sito. Rozmieszać z wodą i nałożyć na miejsca, z których mają zniknąć włosy. Kobiety, które mają w domu więcej kotów niż kur, powinny wziąć twarde, wysuszone kocie odchody, zrobić z nich proszek i zmieszać z octem”.
W Ameryce północnej, wyrywano sobie zbędne owłosienie za pomocą dwóch połówek muszli. Około 1700 roku amerykańskie kobiety stosowały okłady z mieszanek octowych, które wypalały włosy. Już w 1844 roku w Stanach Zjednoczonych wynaleziono sproszkowany środek do depilacji.
W Brazylii usuwanie włosów za pomocą wosku było już rytuałem. Depilacja polegała na  usuwaniu wszystkich włosów z części intymnych ciała. W tym celu używano orzechów z drzewa kokosowego. Obecnie, piętnastolatki, a nawet i młodsze dziewczynki są poddawane rytualnemu usuwaniu owłosienia za pomocą wosku. Do dziś po domach chodzą kobiety, które wykonują zabieg depilacji.
W Polsce usuwanie zbędnego owłosienia nie jest jeszcze tak popularne jak w innych krajach. Depilację wykonuje tylko 36% kobiet (w/g. Firmy GILETTE). Nasze rodaczki stosują głównie kosmetyki depilacyjne i maszynki jednorazowego użytku.

Depilacja to usuwanie zbędnego owłosienia na twarzy lub ciele za pomocą różnego typu preparatów lub przyrządów.
Epilacja to proces usuwania zbędnego owłosienia, polegający na wyrywaniu włosów razem z cebulką, lub niszczenie mieszków włosowych przy użyciu prądu elektrycznego.
Do usuwania nadmiernego owłosienia  stosuje się:
Środki chemiczne.
Woski zimne lub ciepłe.
Depilatory mechaniczne.
Metody z użyciem prądu elektrycznego.

Depilatory chemiczne – kremy, mleczka, pianki depilujące usuwają owłosienie przy nasadzie skóry, a niektóre nawet poniżej linii warstwy rogowej naskórka. Działają rozpuszczając keratynę włosa. Metoda bezbolesna i naprawdę szybka. Włoski odrosną po 3-5 dniach. Preparat nakłada się na skórę, po określonym czasie zmywa wodą lub zeskrobuje szpatułką. Usuwanie owłosienia tym sposobem skuteczne jest głównie u osób o włoskach jasnych i delikatnych oraz u kobiet z tendencjami do pękania naczynek krwionośnych, które nie powinny dodatkowo nadwerężać skóry depilatorami elektrycznymi czy gorącym woskiem. Depilatory chemiczne nadają się do wszystkich partii ciała. Do bardziej wrażliwej skóry na twarzy, bikini i pod pachami są specjalne kremy o delikatnej formule, specjalnie przeznaczone do tych okolic.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów depilacji z szeroko dostępnych na rynku środków jest wosk, który wyrywa włoski razem z korzeniami. Odnowienie cebulki po takim zabiegu trwa kilka tygodni i co ważniejsze końcówki włosków są delikatniejsze. Zdarza się, że po kilku latach systematycznej depilacji woskiem owłosienie staje się praktycznie niewidoczne.
    Rozróżniamy dwa rodzaje wosków: wosk gorący i zimny. Wosk na zimno to zazwyczaj plastry, które można kupić sklepie kosmetycznym, rozgrzewa się je w dłoniach. Może też mieć płynną konsystencję. Wosk ten od razu jest gotowy do użycia i dzięki temu zabieg przebiega szybko. Pod wpływem ciepła ciała lekko się rozpuszcza, skutecznie przylega do włosów, które łatwo można usunąć. Przyklejamy i wygładzamy zawsze w kierunku rośnięcia włosów, a odrywamy w przeciwną stronę. Należy to zrobić szybkim ruchem i natychmiast po nałożeniu, inaczej za mocno przylgną. Ten rodzaj wosku można zmywać wodą . Ciepły wosk -ta metoda jest najczęściej stosowaną w gabinetach kosmetycznych, jest trochę trudniejszy w stosowaniu, ale za to daje lepsze efekty. Podczas nałożenia na skórę, rozgrzewa  i rozluźnia mieszek włosowy, dzięki czemu łatwo jest wyrwać włosek z cebulką. Po rozgrzaniu do temp. ok. 45-65 stopni  nakładamy wosk szpatułką lub rolką zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosów, następnie przykładamy specjalny pasek fizeliny lub bawełniany i zdecydowanym ruchem zrywamy „pod włos”. Po każdym zabiegu włoski odrastają słabsze i jest ich mniej. Nie zmywamy resztek wosku  wodą ani alkoholem, do tego służy oliwka. Zabieg woskiem ciepłym i zimnym, wykonuje się co 4-6 tygodni. Wadą jest odczuwany ból i możliwość podrażnienia skóry. Metodą woskowania można usunąć włosy z każdej części ciała. Woski używane w kosmetyce: azulenowe, pszczele i rozpuszczalne w wodzie.            
Depilacja Pastą Cukrową jest nowoczesną wersją stosowanej od stuleci przez kobiety z Bliskiego Wschodu  techniki depilacyjnej. Skład Pasty Cukrowej oparty jest na starożytnych bliskowschodnich przepisach. Pasta zawiera cukier, sok cytrynowy, wyciągi ziołowe. Zawiera tylko surowce naturalne, bez składników chemicznych. Metoda ta ma wiele zalet :
jest o wiele mniej bolesna od depilacji woskiem,
włoski są usuwane dokładnie, całkowicie ,nie są urywane.
można stosować pastę w przypadku rozszerzonych naczynek .
podrażnienie skóry po zabiegu jest mniejsze niż w przypadku zastosowania wosku
pasta usuwa włoski bardzo krótkie –już o długości 1-2 mm
Pasta Cukrowa jest ekonomiczna, gdyż do jej usunięcia nie są potrzebne paski tkaniny, zaś do nałożenia nie trzeba używać szpatułki lub aplikatora , dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko zakażenia pacjentów, np: wirusem zapalenia wątroby typu B. Pastę można dokładnie zmyć letnią wodą ze skóry, tkanin i wszelkiego rodzaju materiałów i powierzchni, tak więc przywrócenie czystości po zabiegu jest o wiele łatwiejsze, niż po woskowaniu. Rozpoczynamy nakładanie w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Następnie okrężnymi ruchami, głaszcząc skórę, dokładnie wmasowujemy w nią preparat, tak by całkowicie wniknął do mieszka włosowego. Pastę usuwa się ze skóry zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Pastę cukrową można stosować do depilacji nawet najbardziej delikatnych miejsc ciała, tj.: okolic bikini, brwi, górnej wargi, przedramion, brzucha. Preparat można nanosić na skórę kilkakrotnie. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 tygodni. Wadą jest wysoka cena zabiegu.
Depilatory mechaniczne – to urządzenia elektryczne, do usuwania zbędnego owłosienia. Metodę tą stosujemy sami w domu, a depilator można kupić w sklepie np: AGD. Oferta jest bardzo szeroka,  producenci prześcigają się w pomysłach, aby ulepszyć depilację- regulowane prędkości, nasadki masujące, chłodzące itp. Włos zostaje usunięty razem z częścią korzenia i skóra pozostaje gładka przez kilkanaście dni. Niektóre depilatory mechaniczne pozwalają na usunięcie nawet bardzo krótkich włosów. Przy regularnym stosowaniu włosy wyrastają znacznie osłabione. Wadą tej metody jest odczuwanie bólu podczas zabiegu, często zdarza się również wrastanie włosów.                  
Depilacja elektryczna – elektroliza, - metoda polega na wprowadzeniu elektrody do wnętrza mieszka (kilka milimetrów pod skórę) oraz przepuszczeniu przez nią krótkiego impulsu elektrycznego. W wyniku tego dochodzi do całkowitego uszkodzenia korzenia włosa, a skóra powyżej zostaje nienaruszona. Każdą cebulkę włosa niszczy się osobno. Metoda ta cechuje się umiarkowaną ceną i dużą skutecznością. Jednak z uwagi na dużą precyzję zabiegu może być stosowana na bardzo ograniczonej powierzchni. Świetnie nadaje się np: do usunięcia kilku uporczywie odrastających włosków na twarzy. Metoda ta jednak jest bolesna i czasochłonna, często towarzyszą jej również powikłania w postaci blizn. Ponadto należy go powtarzać kilkakrotnie, bo od starymi włosami znajdują się zawiązki nowych i zniszczenie ich jest możliwe dopiero po pewnym czasie.                      
Elektroliza do niedawna jedyną metodą pozwalającą na pozbycie się niechcianego owłosienia na stałe. Obecnie metodą na pozbycie się niechcianego owłosienia na stałe jest również depilacja laserowa (fotoepilacja). Przeprowadzona przez wykwalifikowane osoby, z zastosowaniem odpowiedniego lasera daje oczekiwane, trwałe efekty. Energia promienia laserowego o odpowiedniej długości fali zostaje zamieniona na ciepło, powodując całkowite zniszczenie struktur włosa, który już nie odrasta. Niestety przy pierwszym zabiegu nie ulegają od razu zniszczeniu wszystkie włosy, a tylko te w fazie wzrostu dlatego zabieg trzeba powtarzać (3-8 razy). Dzięki tej metodzie można usunąć owłosienie z dużych partii skóry. Dobrze wykonany zabieg jest całkowicie bezbolesny a powinien wykonać go lekarz dermatolog, albo wykwalifikowana kosmetyczka. Podczas fotoepilacji światło lasera działa bezpośrednio na barwnik zawarty we włosie, w mieszku włosowym dochodzi do reakcji termicznej, włos zostaje zlikwidowany i nie odrasta. Podczas fotoepilacji energia lasera działa bezpośrednio na barwnik włosa melaninę, która ma zdolność absorbcji energi lasera. Metoda laserowa jest najskuteczniejsza w przypadku włosków ciemnych i mocnych. Niestety metoda ta jest bardzo kosztowna i jest wiele przeciwwskazań m in. Opalona skóra, ciąża, znamiona, siwe włosy.                   
Ultradźwięki + Enzymy – to także nowa metoda trwałego usuwania owłosienia, przypadku tego zabiegu nie stosuje się prądu tylko ultradźwięki, czynnikiem niszczącym mieszki włosowe są enzymy, które są wprowadzane do mieszków włosów ultradźwiękami. Zabieg obejmuje także tradycyjną depilację woskiem. Efektów osłabienia włosów można spodziewać się po dłuższej serii. Zabiegi są skuteczne, ale raczej w przypadku owłosienia delikatnego, jasnego.                      Najbardziej popularną i najczęściej stosowaną w naszym kraju metodą depilacji jest golenie. Jest także najszybszą, bezbolesną i najprostszą ,a  w pewnych okolicach, np.: pod pachami najwygodniejszą. Największą wadą tej metody jest to, że włosy golone stają się u coraz mocniejsze i szybko odrastają (1-2 dni), gdyż są ucięte na powierzchni skóry, do tego odrastają twarde i ostre. Skóra podrażniona goleniem (zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie) wymaga starannej pielęgnacji. Do golenia można używać maszynek jednorazowych, elektrycznych, są też przeznaczone specjalnie dla kobiet. Oferta jest bardzo szeroka, również jeśli chodzi o produkty do  i po goleniu (pianki, żele, balsamy, kremy).

źródło: internet, notatki własne
www.pajacyk.pl
Jeśli klikniesz w brzuszek Pajacyka, ofiarujesz dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc żadnych kosztów.
Odwiedzaj często Pajacyka, najlepiej ustaw go jako stronę startową.