Autor Wątek: Srebrna depilacja  (Przeczytany 4451 razy)

Offline Clarena

  • Zaczynam, ale każdy musi zacząć ;)
  • *
  • Wiadomości: 27
Srebrna depilacja
« dnia: 2009-08-13, 16:27:30 »
Od zarania dziejów ludzie usuwali niepożądane owłosienie dążąc do osiągnięcia idealnie gładkiego wyglądu. Na przestrzeni wieków trendy w depilacji były wyznaczane przez uwarunkowania kulturowe, religijne a także modę. Dzisiaj depilacja to 'chleb powszedni' każdej nowoczesnej i zadbanej osoby.


Mogłoby się zdawać, że idealnie gładkie, pozbawione owłosienia ciało to synonim nowoczesności. Nic bardziej mylnego, historia depilacji jest bowiem równie stara co historia ludzkości. Już 20000 lat temu nasi przodkowie 'zeskrobywali' zarost przy pomocy oszlifowanych kamieni lub muszli. Na przestrzeni wieków zmieniały się nie tylko metody usuwania niechcianego owłosienia, ale i powody dla których się go pozbywano.
W gorącym klimacie starożytnego Egiptu depilowano ciało ze względów higienicznych, ale miało to również inne powody. Idealnie gładkie ciało uważane było za kanon piękna a gładka twarz była wyznacznikiem statusu społecznego. Wśród Rzymian golenie symbolizowało przejście w dorosłość i wyraz szacunku okazywanego bogom.  W niektórych kulturach w noc poprzedzającą zamążpójście przyszła żona usuwała owłosienie z całego ciała, co miało symbolizować jej czystość i szacunek dla męża.
Niełatwo rozdzielić historię depilowania ciała od historii mody: nie zawsze decyzja o usunięciu owłosienia wiązała się z wiarą czy rytuałami. Kobiety od zarania dziejów wykonywały zabiegi mające na celu ich upiększenie. Rzymianki z dumą prezentowały nieskazitelnie wydepilowane ciało pod półprzezroczystymi szatami. Średniowieczne elegantki wyrywały brwi i włosy z czoła, podobnie zresztą postępowały niewiasty epoki elżbietańskiej. Prawdziwy rozkwit depilacji nastąpił jednak dopiero na początku XX wieku kiedy kreatorzy mody wprowadzili na rynek kreacje odkrywające ramiona. Modelka prezentująca w magazynie „Harper's Bazaar” gładziutkie pachy zainspirowała rzesze kobiet na całym świecie. Szał na depilację zwiększał się wraz z nowymi trendami- moda na mini szła ramie w ramie z modą na perfekcyjnie wydepilowane łydki, wylansowanie przez Louisa Rearda bikini zmusiło do usuwania włosów również z ud, pojawienie się 'stringów' sprawiło, że depilacja zatoczyła jeszcze szerszy krąg i spopularyzowano tzw. depilację brazylijską.
Historia zna wiele rozmaitych metod usuwania owłosienia: od golenia ostrzami z brązu bądź kamienia, poprzez wyrywanie przy użyciu muszli, żywicy oraz rozmaitych 'past'.
Współcześnie również mamy do wyboru pełen wachlarz metod na pozbycie się niepożądanego zarostu. Najprostsza i najszybsza metoda to oczywiście golenie. Niestety, łatwość i wygoda to jedyne zalety tej metody. Jest ona bardzo krótkotrwała i niestety bardzo często odrastające włoski podrażniają skórę co powoduje zapalenie mieszków włosowych. Równie łatwe, ale nieco skuteczniejsze jest stosowanie chemicznych środków. Rozpuszczają one strukturę proteinową włosa i skóra pozostaje gładka przez kilka dni.  Pamiętajmy jednak, że środki chemiczne mogą podrażnić, dlatego też metoda ta nie jest wskazana u osób o szczególnie wrażliwej  skórze.
Niewątpliwie najskuteczniejszą metoda na pozbycie się uporczywych włosków jest depilacja woskiem. Po zabiegu skóra pozostaje idealnie gładka przez kilka tygodni a odrastające włoski stają się coraz słabsze. Warto wspomnieć w tym miejscu o bardzo istotnej sprawie. Wiele kobiet nie uświadamia sobie iż  prawidłowo przeprowadzona depilacja wbrew pozorom nie rozpoczyna się i nie kończy w momencie zerwania wosku ze skóry. Aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych w postaci wykwitów ropnych, zapalenia mieszków włosowych czy wrastających włosów należy nie tylko właściwie przygotować skórę do zabiegu, ale również odpowiednio ją pielęgnować po.
W czasie kąpieli zawsze warto masować skórę szorstką rękawicą aby usunąć martwy naskórek. Nieodzowne jest natomiast wykonanie peelingu tuż przed zabiegiem. Odsłoni to nawet wrośnięte włoski i  pozostawi to skórę idealnie przygotowaną do depilacji. Godne polecenia są  dostępne na rynku preparaty do stosowania przed usuwaniem owłosienia. Odkażają i odtłuszczają one skórę zapewniając maksymalne przyleganie wosku. Przed przystąpieniem do zabiegu należy pamiętać o doborze jego odpowiedniej temperatury. Jest to sprawa szalenie istotna. Jak wiemy nałożenie wosku o zbyt wysokiej temperaturze niesie za sobą dużo więcej zagrożeń niż samo poparzenie. Może także doprowadzić do  popękania naczynek  krwionośnych a w skrajnych przypadkach nawet do powstania żylaków.
Historia zastosowania wosku w depilacji sięga setek lat i jej skuteczność sprawdziły dziesiątki pokoleń. Warto jednak wiedzieć, że postęp w dziedzinie kosmetologii sprawił, że udało się nieco 'poprawić' działanie naturalnych składników. Na rynku kosmetycznym pojawił się na przykład wosk z zawartością mikrosrebra. Składnik ten wyjątkowo skutecznie neutralizuje dolegliwości związane z usuwaniem włosów, a jego bakteriobójcze działanie nie dopuszcza do powstawania stanu zapalnego, niszcząc  bakterie powodujące rozkład wydzieliny łojowej. Zapobiega to powstaniu podrażnień i eliminuje ryzyko wystąpienia niepożądanych zaczerwienień. Po zabiegu depilacji należy dokładnie oczyścić skórę z wszelkich pozostałości wosku. Na tym etapie dobór kosmetyku jest bardzo istotny. Skóra jest podrażniona i należy sięgnąć po preparat łączący w sobie właściwości łagodzące i oczyszczające. W tym momencie z z pomocą znów przychodzi mikrosrebro. Doskonale chroni ono uwrażliwioną skórę jednocześnie zapobiegając jej nadmiernemu rogowaceniu. Na zakończenie zabiegu warto zaaplikować produkt opóźniający odrost włosów. Tego typu preparaty mają za zadanie zwiększyć czas pomiędzy kolejnymi zabiegami. Hamują one poliferencję komórek budujących mieszek włosowy i w zależności od stężenia substancji aktywnych mogą wydłużyć proces odrastania włosków nawet o 60%. Zmniejszenie ilości odrastających włosków zwiększy komfort kolejnych zabiegów, a ich zmiękczenie zahamuje uporczywe wrastanie. W przypadku preparatów z mikrosrebrem dodatkowym atutem jest niewątpliwie elegancki, srebrzysty połysk. W okresie wiosenno- letnim, kiedy miękka, gładka skóra jest najbardziej pożądana gabinety kosmetyczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Wydepilowana skóra jest przecież synonimem piękna i kobiecości. Warto dokładnie zapoznać się z metodami depilacji aby móc doradzić klientkom jak dbać o skórę w zaciszu domowej łazienki, aby mogły jak najdłużej cieszyć się efektem nieskazitelnej gładkości.

autor: Ewa Kaczyńska

www.clarena.pl